Evaporatör Buzlanması Nedir? Nedenleri Nelerdir?

16 Ocak 2022 Dergi: Ocak-Şubat 2022

Evaporatör buzlanması birçok nedenle ortaya çıkabilen bir sorundur ve arıza durumunun tam olarak tespit edilmesi için yetkili bir servisten profesyonel destek almak gerekir. 

Evaporatör soğutma sistemlerinde kullanılan bir cihazdır ve ortamdan ısı transferi gerçekleştirirken hava veya sıvı bir akışkana ihtiyaç duyar. Özellikle soğuk odaların çalıştırılmasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Evaporatör arızaları, nemli veya aşırı sıcak malzemenin konulması, donmamış ürünlerin yerleştirilmesi ve periyodik bakım ve temizliğinin yapılmaması gibi nedenlerle ortaya çıkar. 

Evaporatör neden buzlanır?
 

  • Klima gazı eksilmiş olabilir. Buzlanma nedeni olup gaz miktarına bakılmalı, gaz eksildiyse gaz basılarak soruna çözüm bulunmalıdır.
  • Hava emişi kapalı ise yeterli hava gelmediğinden buzlanma sorunu yaşanacaktır. Hava emişi için yeterli havanın sağlanması gerekir.
  • Fan-fan motoru arızalanmış olabilir. Fan-fan motorunda hangi parçada sorun varsa kontrol edilmeli, gerektiğinde değiştirilmelidir.
  • Kapasitenin doğru seçilip seçilmediğine bakılmalıdır. Yanlış kapasite seçimi buzlanma nedenlerinden biridir. Doğru kapasite seçimi ile sorun çözülebilir.
  • Sensörler arızalanmış olabilir. Sensörler kontrol edilmeli, arızalı olanlar değiştirilmelidir.
  • Kılcal borular tıkanmış olabilir. Kılcal boru tıkanıklığı buzlanma sorununa neden olur. Tıkanıklık giderilerek sorun çözülebilir.
  • Sistemde ortaya çıkan tıkanıklık arıza nedenlerindendir. Tıkanıklığın giderilmesi ile buzlanma sorunu da giderilir.
  • Serpantin veya filtrelerdeki tıkanıklık cihazın bakım zamanının geldiğini gösterir. Periyodik bakımların ihmal edilmesi durumunda buzlanma sorunu ortaya çıkabilir. Periyodik bakımla serpantin veya filtrelerdeki tıkanıklık giderilecek böylece buzlanma sorununa çözüm bulunacaktır.


Klima çalıştırıldıktan kısa bir süre sonra buzlanma görülürse, bu durum cihazda gaz eksikliği veya cihazın bakımsız olduğunu gösterir. Bakımsız bir klimada sistemdeki gazın evaporatörden geçişi sırasında sahip olduğu yükü atamaması nedeniyle buzlanma sorunu ortaya çıkar. 

Klima iç ünitesinde yer alan evaporatör alüminyum yapıdadır. Alüminyum yapısı ile soğuk hava borular üzerinde daha uzun süre kalır. Alüminyum kanallar tozla tıkanırsa hava geçişi engellenir. Bu durumda gaz üzerindeki yük ısıyı atamadığından ısı dış ünite kompresörüne geri döner. Buzlanma sonrası cihaz ılık su akıtmaya başlar. İç ünitede yer alan su kanalı yoğuşma sonrası oluşan suyun tahliyesini sağlar. İç ünitenin buzlanması demek cihazın kısa süreli su akıtması demektir. Cihazın sorunsuz çalışması ve performansının düşmemesi için periyodik bakımları uzmanlar tarafından yapılmalıdır. 

Kaynak: rsrenerji.comSlider Altına
Söyleşi