Klima Arızalarının Sıkça Karşılaşılan Nedenleri

29 Aralık 2020 Dergi: Kasım-Aralık 2020

Klimalarda karşılaşılan arızalar elektriksel veya mekanik donatılarla ilgili olabilir. Daha basiti, filtreler aşırı kirlenmiş, tıkanmış olabilir. Filtreler ile ilgili sorun olmadığından öncelikle emin olunmalıdır. Klimanın yeterince soğutmuyor olması durumunda yine öncelikle yapılması gereken bir diğer kontrol; hava giriş ve çıkış alanlarının kapalı olmadığı veya ortama hava girişinin olduğudur. 

Soğutucu Akışkan Kaçakları

Klima devreye girmesine rağmen, ortam sıcak veya nemli hissediliyorsa, bu, soğutucu akışkan hatlarında bir sorunun göstergesi olabilir. Soğutucu akışkan beslemesi çok düştüğünde, klima sistemi havadan ısı çekemeyecektir. Bir kaçak, soğutucu akışkanın yeniden doldurulmasıyla kolayca giderilebilse de, bu yalnızca geçici bir çözümdür. Bir soğutucu akışkan sızıntısını gidermenin tek yolu, soğutucu akışkan hatlarınızdaki çatlağı bulmak ve onarmaktır.

Soğutucu akışkan hattında bir çatlak veya delik varsa, evaporatör serpantininde yoğuşma veya buz fark edebilirsiniz. Evaporatör serpantinlerindeki soğutucu akışkan miktarı çok düştüğünde, serpantinler ortamdaki havadan ısı enerjisini etkili bir şekilde alamayacaktır. Bu klima problemi, evaporatör serpantinlerinin donmasına da neden olabilir.

Su Kaçakları Nasıl Önlenir?

Klimalar, ortamdaki havadan ısı ve nemi gidermek için tasarlanmıştır. Nem, sistem tarafından toplandıktan sonra, ortamda küf oluşumunu ve su hasarını önlemek için bir tahliye borusundan geçirilir. Ortamda ıslak zemin veya duvarlar varsa bu, yoğuşma giderindeki bir tıkanmanın işareti olabilir. Bu tür bir klima sorununu çözmek için drenaj borusunun ucuna ıslak veya kuru bir vakum eklenebilir. Bu, klimadaki tıkanıklığın açılmasına ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Hatalı Kablolama

Merkezi klima sistemleri, 15 ila 20 dakikalık döngülerde saatte üç kez çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Klima çok hızlı devre dışı kalıyorsa, bu, devre kesicinin atmış olduğunun bir göstergesidir. Bu klima sorununu çözmek için elektrik panosunda, anahtarı kapalı konuma ve ardından açık konuma getirin. Yaz aylarında devre kesicinin birkaç kez atması normal olsa da bu sorunun aylık olarak yaşanmaması gerekir.

Devre kesici ayda bir veya iki kez kapanıyorsa, bu sorun hatalı kablolama veya arızalı elektrikli bileşenlerden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, bir elektrik kısa devresi, merkezi klima açıldığında kesicinin devre dışı kalmasına neden olur. Kompresörün zarar görmesini veya bir yangını önlemek için, klima sistemindeki kabloların tamir edilmesi gerekir.

Kırık Kapasitörler

Merkezi klimanın fanı çalışmıyorsa bu sorunun sıradan bir nedeni, kapasitörlerin kırılmasıdır. Bir klima sistemindeki kapasitörler, motoru çalıştırmak için gerekli elektriği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Soğutma döngüsünün başlangıcında bir tıklama sesi fark ederseniz, bu arızalı bir kapasitörün sinyalidir. Pahalı motor sorunlarından kaçınmak için, klima sisteminizdeki kapasitörün (kondansatörün) değiştirilmesi veya onarılması gerekir.

Hasarlı Kompresör

Klimadaki kompresör, soğutucuyu kondansatör ve evaporatör serpantinlerine dağıtmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, bu komponent klima sistemindeki basıncı düzenlemek için de gereklidir. Klima kullanım ömrünün ortasına geldiğinde, soğutucu akışkan sızıntıları, kirli evaporatör serpantinleri ve hatalı kapasitörler gibi sorunlar kompresöre kolayca zarar verebilir. Klima ortama serin değil ılık hava üflüyorsa, bu hasarlı bir kompresörün işareti olabilir. İç ve dış ünite fanları doğru biçimde çalışıyor olmasına rağmen kompresör devreye girmiyorsa; kompresör motorunun kondansatörü arızalı olabilir, motor sargıları bir nedenle hasar görmüş olabilir veya iç ve dış ünite arasındaki kablo bağlantılarında kopukluk olabilir. Bu nedenlere iç ünite elektronik kartında sorun olabileceği eklenmelidir.

Korozyon

Uygun olmayan drenaj nedeniyle klimada korozyon oluşmaya başlayabilir. Bu sorun çözülmezse, sistemdeki serpantinler hasar görecektir. Ayrıca, pas veya kalıntı birikmesi, soğutucu sızıntısına neden olabilir. Soğutucu akışkan kaçaklarının ilk başta tespit edilmesi genellikle zordur, ancak kompresör hasarına ve serpantinler boyunca buz oluşumuna yol açacaktır. Korozyon belirtileri fark edildiğinde, derhal müdahale edilmelidir.

Gürültü

Klima ünitelerinin veya boru tesisatının montaj bağlantıları gevşek veya filtreler aşırı kirlenmiş olabilir. Herhangi bir cisim, parça fan kanatlarına temas etmiyorsa fan kanatlarının balansının bozulmuş olduğu veya motor yataklarında bir bozulma olduğu düşünülebilir. Daha kötüsü, kompresör arızası ihtimalidir.Söyleşi