Kombi Emniyet Ventili Nedir?

13 Eylül 2021 Dergi:

Kombi kullanıcılarının kombilerle ilgili aşina olması gerektiği birtakım parça isimleri ve işlevleri bulunuyor. Bu parçalardan biri de kombi emniyet ventili. 

Emniyet Ventili Nedir?

Kombinin önemli parçalarından olan emniyet ventili, kullanılan kombinin tesisat basıncı 3 barı geçtikten sonra kombinin yüksek basınç nedeniyle zarar görmemesi için kombideki fazla suyu dışarı tahliye etme görevi gören parçadır. Kombinin marka ya da modeli ne olursa olsun her kombide mutlaka bir emniyet ventili vardır. Kombinin alt kısmında yer alan ve monteli durumda olan emniyet ventili kombi içerisinde yer alan fazla suyu dışarı atmak için kullanıldığından kombide su basıncından dolayı oluşabilecek birçok zararın önüne geçer. 

Emniyet Ventili Ne İşe Yarar?

Emniyet ventili, kombi basıncı belli bir değer üzerine (3 bar) çıktığında suyun kontrollü olarak tahliye edilmesini sağlayan vanalardır.

Emniyet ventili kombi basıncının 3 barı geçmesi durumunda açılır. Eğer kombide basınç yükselme sorunu varsa ve basınç değeri 3 barı geçiyorsa emniyet ventili otomatik olarak devreye girer. Emniyet ventili devreye girdiğinde kombideki fazla suyu dışarı göndereceğinden su akıntısı sorunu oluşur.

Kombi Emniyet Ventili Arızaları

Emniyet altında tutulması istenen basınç sistemini müsaade edilmeyen basınç yükselmelerine karşı koruyan bu parça, kombinin en önemli parçalarındandır. Bu yüzden kombi emniyet ventili ile ilgili çeşitli arızalarla karşılaşılırsa mutlaka yetkili bir teknik servisten yardım almak gerekir.

Zaman içerisinde pek çok kombi parçasında olduğu gibi emniyet ventilinde de birtakım arızalar meydana gelebilir. Emniyet ventilinin arızası genellikle su kaçırma sorunuyla baş gösterir. Örneğin; kombi emniyet ventilinin su kaçırma durumuyla karşılaşılırsa emniyet ventili arızalanmış olabilir. Çünkü eğer emniyet ventili arızalı ise ya kombi ya da emniyet ventili sadece su akıtır. Emniyet ventili devreye girdiğinde kombiden su akıyorsa bunun sebebi emniyet ventilinin arızalı ya da pislik ile tıkanmış olmasıdır. Tabii her su akıntısı sorununu emniyet ventiline bağlamamak gerekir.

Eğer emniyet ventili arızalı ise bu parçanın tamiri olmaz. Sorunun çözümü için parçanın yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Kaynak: plus.alarko-carrier.com.trSlider Altına
Söyleşi