Matkap Çeşitleri Nelerdir? Matkap Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

12 Ocak 2022 Dergi: Ocak-Şubat 2022

Matkap satın almadan önce ilk olarak hangi tür matkap seçileceğini belirlemek gerekir. Çünkü matkaplar birçok kritere göre ayrılır ve bu kriterler, kullanım alanının belirlenmesinden pratik kullanıma kadar farklı hususları etkileyebilir.

  • Darbeli Matkap: Darbeli matkaplar, iki diskin çarpışmasıyla meydana gelen enerji sayesinde delme işlemini gerçekleştirir. Beton ve duvar gibi sert alanlarda kullanıma uygun olan darbeli matkapların en büyük dezavantajının ise yüksek ses seviyesi olarak belirtiliyor. Ayrıca bazı modeller darbesiz matkap olarak kullanılma seçeneği de var.
  • Darbesiz Matkap: Darbesiz matkap, havayı sıkıştıran pistonun enerjiyi matkap ucuna iletmesiyle çalışır. Ahşap, plastik, metal gibi daha yumuşak yüzeyler için tercih edilebilen darbesiz matkaplar, darbeli matkap seçeneklerine göre daha sessiz ve daha pratik bir kullanım sunar. Darbesiz matkaplar, profesyonel kullanımdan ziyade ev işleri için iyi bir yardımcı olacaktır.
  • Kablolu Matkap: Adından da anlaşılacağı gibi kablolu matkabı çalıştırmak için fişin prize takılması gerekiyor.
  • Şarjlı Matkap: “Akülü matkap” olarak da bilinen şarjlı matkap, şarj edildikten sonra elektrik bağlantısına ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Bu özellik, kablosuz matkap modellerini kablolu seçeneklere göre daha pratik kılıyor ve özgür çalışma imkânı sağlıyor.

Matkap seçerken nelere dikkat etmeli?

İhtiyaca uygun seçim yapma açısından hangi matkap çeşidinin seçileceği önemli bir adımdır ancak yeterli olmayabilir. En uygun matkabın bulunması için matkap seçimi sırasında incelenmesi gereken bazı teknik özellikler vardır. 

İşte doğru matkap seçiminde incelenmesi gereken teknik özellikler:

  • Mandren Tipi: Mandren, matkap ucunu tutan parçaya denir. Mandren tipleri anahtarlı ve anahtarsız olmak üzere ikiye ayrılır. Anahtarlı mandren seçeneklerinde matkap ucu değiştirmesi anahtarla gerçekleştirilir. Anahtarsız mandrenlerde bir anahtara ihtiyaç duyulmaz. 
  • Volt: Akülü matkaplarda cihazın gücü Volt ile ifade edilir. Volt değeri ne kadar yüksekse matkabın delme gücü de o kadar fazladır. 
  • Watt: Kablolu matkaplarda cihazın gücü ise Watt ile belirtilir. Ev işlerinde kullanılacaksa 500-800 W arasındaki matkaplar yeterli olabilir. 900 W ve üzeri ürünler zımparalama işlemi de yapılacaksa tercih edilebilir.
  • Amper: Akülü matkaplarda batarya ömrünü belirtir. Amper değeri ne kadar yüksekse matkap bir şarj sonrasında o kadar uzun süre kullanılabilir.
  • Tork ve Devir Sayısı: Tork matkabın döndürme gücünü ifade eder ve devir sayısı üzerinde etkili bir terimdir. Dakikada 1300 devir yapabilen matkaplar ev işlerinde kullanılabilir. 3800 devir yapan cihazlar ise ahşap ve metal gibi yüzeylerde işlem yapılacaksa tercih edilebilir.

Bu özelliklerin yanında servis ağı ve uygulama alanını aydınlatma gibi kullanım kolaylığı sağlayan özelliklerin de incelenmesi faydalı olacaktır. Ayrıca pratik bir kullanım için seçilecek ürünün ağırlığı da önemlidir.

Kaynak: blog.koctas.com.trSlider Altına
Söyleşi