Oda Termostatı Nedir? Nasıl Kullanılır?

19 Kasım 2020 Dergi: Kasım-Aralık 2020

Oda termostatı, ortam sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutmak için kombiyi ortamın ihtiyacı kadar optimum sürede çalıştıran, bu sayede konforun yanı sıra hem doğalgaz hem de elektrik tasarrufu sağlayan bir cihazdır.

Oda termostatı kullanılmayan kombiler, cihaz üzerindeki ayar düğmesi ile ayarlanan tesisat gidiş-dönüş suyu sıcaklığını referans alarak çalışır.

Ortamdaki ısı ihtiyacı ancak tesisat suyunun soğuması ile anlaşılabildiği için pompa, ısıtma devresi açık olduğu sürece çalışmaya ve dolayısıyla elektrik tüketmeye devam eder. Bu çalışma şekli ortam sıcaklığının oda termostatında olduğu gibi hassas bir şekilde kontrol edilmesine izin vermediği için istenilen sıcaklıkla ayarlanan değer arasında küçük sapmalar olabilir. Bu da kombilerin gereğinden fazla çalışarak daha çabuk yıpranmasına, yakıt ve elektrik tüketiminin artmasına sebep olur.

Evinizin sıcaklığını ayarlarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri de dış kaynaklı (güneş ışığı vb.) ısı kazanımlarıdır.

Özellikle bahar aylarında güneş ışığı ortamı ciddi anlamda ısıtır. Oda kumandası olan ortamlarda bu sıcaklık artışı anında tespit edilir ve kombinizi durdurarak ortamın gereğinden fazla ısınması önlenir. Bu şekilde tasarruf ve konfor sağlanır.

Oda termostatları nereye monte edilmelidir?

Oda termostatı seçimi yaparken öncelikle kombinizle uyumlu olan modelleri kontrol edin. Uygun modelleri bulduktan sonra:

  • Enerji tasarrufu düzeyi,
  • Çalışma prensibi,
  • Montaj seçenekleri,
  • Uzaktan erişim desteği

gibi kriterlere dikkat edin. Seçiminizi farklı özelliklere sahip oda termostatları arasından yapın.

Oda Termostatı Çeşitleri

Kablosuz oda termostatı nedir? Nasıl kullanılır?

Buderus kablosuz oda termostatı, röle ve oda kumandası ünitesi olmak üzere iki parçadan oluşur. Role kombinize Buderus yetkili servisleri tarafından monte edilir ve modem görevi görür. Oda kumandası üzerinde yaptığınız tüm ayarlamalar radyo frekansları aracılığıyla röleye gönderilir. Röle bu radyo frekanslarını kombinize ileterek haberleşmeyi sağlamış olur.

Bu uzaktan haberleşme sistemi sayesinde bağlantı kablosuna ihtiyaç duyulmaz. Bağlantı kablosuna ihtiyaç olmadığından oda kumandası monte edilmesi gerekli değildir. Bu da oda termostatınızı istediğiniz ortamda kullanmanıza olanak sağlar. Kullanmakta olduğunuz ortamı referans aldığınız için enerjide de maksimum düzeyde tasarruf sağlanır.

Wifi oda termostatı nedir? Nasıl kullanılır?

Wifi destekli oda termostatları akıllı oda kumandaları olarak da adlandırılır. Wifi destekli oda termostatları uzaktan erişime olanak sağlayan sistemlerle donatılmıştır. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz mobil uygulama üzerinden oda termostatınızı ayarlayabilirsiniz. Öncelikle oda termostatınızı internet ağınıza bağlayın. Daha sonra uygulamayı telefonunuza indirin. Buderus oda termostatınızın kullanım kılavuzunda yer alan seri numarası ve Access kodunu kullanarak uygulamaya giriş yapın. İlk girişte sizden şifre oluşturmanız istenecektir. Şifrenizi oluşturun ve uygulamayı kullanmaya başlayın. Bu uygulama aracılığıyla istediğiniz her an ve her yerde oda termostatınızı kontrol edebilir; istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

Modülasyonlu oda termostatı nedir?

Modülasyonlu oda termostatları, oda sıcaklığı bilgisini kombiye ileterek, kombinizin ne zaman çalışıp durması gerektiği konusunda yönlendirir. Bu durumda kombiniz, oda sıcaklığı bilgisine sahip olabildiği için tesisat suyu sıcaklığı yerine gerçek oda sıcaklığına göre modülasyon yapma imkânına sahip olduğundan çalışma hızını ayarlayabilir. Kombi, ortamda istenen sıcaklığa gelene kadar maksimum seviyede çalışmak yerine çalışma hızını ayarlayabildiği için hem açma kapama esnasında harcanan enerjiden tasarrufu sağlar hem de çalışma ömrünü uzatır.

On/off oda termostatı nedir?

On/off oda termostatları oda sıcaklığını ölçerek kombinize ne zaman çalışıp ne zaman duracağıyla ilgili sinyaller gönderir. İstenen oda sıcaklığına ulaşıldığında oda termostatı kombinizin durmasını sağlar. Oda sıcaklığı tekrar istenen seviyenin altına düştüğünde kombiniz yeniden çalışmaya başlar.

Dış hava sıcaklığına bağlı çalışan oda termostatı nedir? Nasıl çalışır?

Kombiye veya kontrol cihazına (oda kumandasına) bir dış hava duyar elemanı (sensör) bağlanır. Kombi ölçülen dış hava sıcaklığına göre radyatörlere gönderdiği su sıcaklıklarını değiştirerek çalışır

KaynakSöyleşi