Header

Nitelikli Mesleki Eğitim Programları Artıyor

28 Şubat 2020 Dergi: Ocak-Şubat 2020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK), Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) ile gerçekleştirdiği protokol kapsamında İSMEK İklimlendirme Okulu’nu açmıştı. Bu okulun programı, MTMD, DOSİDER, İSKİD, İZODER, TTMD, SOSİAD ve POMSAD meslek örgütleri tarafından da destekleniyor. İSMEK’in 15 uzmanlık okulundan biri olan okul, iklimlendirme sektörüne eğitimli teknik personel yetiştirmeyi, mevcut teknik personelin mesleki yeterliliklerini geliştirmeyi hedefliyor. Eğitimciler, ISKAV tarafından belirleniyor ve yönlendiriliyor. Eğitim programına katılım için 18-40 yaş aralığında olmak gerekiyor. “Temel” ve “Profesyonel” olmak üzere iki düzeyde yapılandırılacak eğitim programlarından “İklimlendirme-Soğutma (İKS) Temel Seviye Teknik Eleman Eğitimi” 17 Şubat 2020 tarihinde İSMEK’in Güngören’deki merkezinde başladı. Okul Müdürü Erhan Çevik’in verdiği bilgiye göre 20 kişiden oluşan kontenjanın 15’i dolmuş durumda. Ama Çevik, ilk derslerin iş güvenliği, iş arama ve mülakat teknikleri, matematik gibi genel konulara ilişkin olduğunu, branş dersleri başladığında tamamının dolacağının altını çiziyor. Eğitimin 24 Mart’ta tamamlanması planlanıyor.
Ücretsiz, sertifikalı eğitim olanakları başka illerde de mevcut. Örneğin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları KO-MEK, 2005 yılının Şubat ayında yetişkin eğitimi faaliyetine başlamıştı. KO-MEK, Kocaeli’de ikamet eden vatandaşlara 12 ilçede 42 Kurs Merkezi ile eğitim hizmetlerini ücretsiz olarak sunuyor. Kurs programı içinde Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme disiplini de eklendi. Bu başlık altında; Doğalgaz İç Tesisatçısı, İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri ile Sıhhi Tesisatçı kursları olmak üzere üç ayrı program yer alıyor.
Serdar Kurs Merkezi'nde başlayan ve devam eden kursa vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Kursiyerlere, branşlarıyla ilgili aldıkları teorik eğitimi pratik eğitimlerle pekiştirme fırsatı veriliyor. Birkaç gün önce İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Kursunu tamamlayan katılımcılar, uzman eğitmenlerinin gözetiminde klima üzerinde pratik eğitimlerini tamamladı. Arızalı klimayı söken ve arızayı tespit eden kursiyerler, aldıkları eğitimleri uygulayarak sorunu başarı ile giderdi, sertifikalarını aldı.
Makul ücretlerle, katılım belgeli veya sertifikalı eğitimler veren meslek örgüleri mevcut. MMO başta olmak üzere, bu kurumların başarılı bir diğer örneği ISKAV (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı). Klima Santralleri Seçim Kriterleri Eğitimi, Isı Pompası ve Uygulamaları Eğitimi, F-Gaz Sertifika Sınavına Hazırlık Eğitimi gibi başlıklara sahip eğitimlerin yanı sıra Test Ayar Dengeleme (TAD) Sertifika Programları bulunuyor. Programları diyoruz; zira mühendisler için ayrı, teknisyenler için ayrı bir program mevcut.
Tüm bunların dışında ücretli, MEB onaylı sertifika veren özel sektör kuruluşlar bulunuyor.
Özetle günden güne bu alanda nitelikli eğitim konusu daha fazla özenle ele alınıyor. Kamu geneline bu alandaki istihdam ve eğitim olanakları daha iyi aktarılmalı, belki de konuya ilişkin kamu spotları ile yaygın medya üzerinden duyurum olanakları araştırılmalı. Daha fazla iletişimle daha güçlü sonuçlar alınmalı. 

ISK TEKNİKSöyleşi