Ticari Alanda Kullanılan Soğutucu Dolaplarda Pratik Enerji Tasarrufu Yöntemleri Vardır

01 Ağustos 2022 Dergi: Temmuz-Ağustos 2022

Buzdolapları, soğutucular gıda sektörünün önemli bir parçasıdır. İster restoran, ister market, ister gıda perakendeciliği olsun, onlar olmadan gıda ile ilgili bir işletme yürütmek mümkün değildir. Onlar müşteriler için yiyecekleri taze ve besleyici tutabilen araçlardır. Aynı zamanda büyük enerji tüketicileridir, bu da yüksek elektrik faturaları anlamına gelir.
Teşhir dondurucu ve buzdolabı, ticari alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeni nesil cihazlar en iyi soğutma teknolojisi ve enerji verimliliği ile tasarlanmakta ve üretilmektedir. Ancak, enerji verimliliğini daha da artırabilmeye yardımcı olabilecek basit uygulamalar da vardır.
Mesela soğutucu dolaplarının kapılarda çok fazla buzlanma yoksa ve cihazın ön tarafından su damlamıyorsa kapı ısıtıcılarını kapatarak tasarruf sağlanabilir. Kapı ısıtıcılarını tüm zaman açık tutmak gereksiz enerji tüketimine sebep olabilir. Kapılarda biraz buzlanma görüldüğünde bu ısıtıcılar açılabilir ve buzlanma ortadan kalktığında yeniden kapatılabilir.
Soğutucu dolabın nereye konulduğu da önemlidir. Duvara çok yaklaşmışsa yeterli hava sirkülasyonu sağlanamaz. Hava sirkülasyonu için yeterli boşluk olmadığında cihaz ısınabilir. Bu ise yüksek enerji tüketimine yol açar.
Cihazın enerji verimliliğinin eksilmemesi için düzenli bakım şarttır. Düzenli bakım, yalnızca cihazların ömrünü artırmak için değil, aynı zamanda enerji tüketimini azaltmak için de faydalıdır. Bu bakımlar esnasında kapı contaları kontrol edilmelidir. Kapı contaları yeni veya çok iyi durumda değilse içerideki soğuk hava dışarıya sızacaktır ve cihaz optimum çalışma sıcaklığını koruyamayacaktır. Dolayısıyla aşınan contalar hiç gecikmeden değiştirilmelidir.
Düzenli bakımlarda, kondenser ve evaporatör serpantinlerinin kontrol edilmesi de önemlidir. Bu serpantinler temiz değilse, soğutucu dolabın verimliliği üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bu serpantinler kirliyse, enerji tüketimi yüzde doksana kadar artabilir.
Açık teşhir reyon dolaplarında, mağazanın kapalı olduğu saatlerde kalınca bir örtü ile örtülmesi, soğuk havanın kaçmasına olabildiğince önleyebilir, bu nedenle gece boyunca tam güçte çalışması gerekmeyebilir.
Aydınlatma teşhir buzdolaplarının önemli bir özelliğidir. Işık yayan diyot veya LED, en verimli aydınlatma armatürleridir. Bu nedenle dolabın aydınlatma kaynağı olarak LED’leri tercih etmek, enerji tüketimini azaltmada oldukça faydalıdır. Ayrıca soğuk havalarda çalışabildikleri için dayanıklıdır. LED’ler çok fazla ısı yaymaz, bu da onları enerji açısından verimli bir seçim haline getirir. Tabii ki hepsinden önemlisi, cihaz yatırımı yapılırken mevcut teknolojinin izin verdiği en yüksek enerji verimliliğine sahip olanların tercih edilmesidir.

ISK-TeknikSlider Altına
Söyleşi