Header Reklam
Header Reklam

Z Kuşağını Tesisat Sektörüne Çekmek

28 Şubat 2024 Dergi: Ocak-Şubat 2024
Z Kuşağını Tesisat Sektörüne Çekmek

Home Builders Institute'un 2023 İnşaat İşgücü Piyasası Raporuna göre, 2021 yılında inşaatçıların %77'si ve tesisatçıların %78'i, istihdamlarında tesisatçı sıkıntısı olduğunu bildirmiş. Devam eden bu işgücü sıkıntısı, projelerin yeniden planlanması veya iptal edilmesi veya müteahhitlerin kadrolarında yeterli tesisatçı olmadığı için işi geri çevirmeleri nedeniyle sıhhi tesisat sektörünün büyümesini engelliyor.

Tesisat endüstrisi, gençleri tesisatçı olarak iş dünyasına çekme konusunda on yıllardır süren bir zorlukla karşı karşıya. Amerikalı bir tesisat şirketi yöneticisi ve High 5 Plumbing’in kurucusu şunları söylüyor: “Babam tesisatçıydı, ben de hayatım boyunca tesisatçılıkla uğraştım. Ancak tesisatçı olmayı istemedim. Eğer üniversiteye gitmiyorsan, başarısızdın. Ben de bir dönem üniversiteye kaydoldum. Okulun faturasını aldığımda 17.000 dolardı. Eğer istersem lisanslı bir tesisatçı olmak için zaten yeterli zamanım vardı. Eğer babamın peşinden sıhhi tesisat sektörüne girseydim, okula bu parayı ödemek yerine 17.000 dolar kazanırdım. O gün üniversiteyi bıraktım, tüm gücümle sıhhi tesisat işine girdim ve arkama bakmadım. 

Sektörün sıhhi tesisatı görünür hale getirmesi ve havalı görünmesi gerektiğine inanıyorum. Gençlere ne yaptığımızı, insanlara nasıl yardım ettiğimizi ve çevre için neler yaptığımızı göstermeye zaman ve enerji ayırmalıyız. Tesisatçılığın ödüllendirici bir kariyer olduğunu göstermemiz gerekiyor. Bunun için High 5 Plumbing'i kurdum. 43 çalışanımızın dokuzu Z kuşağı ve bizim için çalışıyor. Bu nesil için iş, tesisatçılık veya para kazanmaktan daha fazlası olmalı. High 5 Colorado adlı e-ticaret sitemizde insanlar logomuzu taşıyan kapüşonlular, şapkalar ve diğer ürünleri satın alabilirler. Hiçbirinde sıhhi tesisat yazmıyor; Bu sadece bir logo ve tüm kâr her ay farklı bir kâr amacı gütmeyen kuruluşa gidiyor. Biz sadece bir sıhhi tesisat şirketi değiliz. Bu nesil bunu görmek istiyor. İster işleri, ister topluluklarını, ister kendilerini iyileştirmeye çalışıyor olsun, bir fark yarattıklarını bilmek istiyorlar. Z kuşağının aradıkları belirli çalışma koşulları ve iş nitelikleri vardır. Esneklik ve iş ile yaşam dengesi, Z kuşağı için çok önemli olan esneklik için yedi vardiyalı bir program oluşturduk.

Yeni işe alınanların tümü kendi hayatlarına uygun bir çalışma programı seçebilir, çünkü sonuçta herkesin istediği budur. Şirket olarak onlara, işte yaptıklarından çok kişisel hayatlarına önem verdiğimizi göstermeliyiz. Bunu her yıl vizyon kurulları aracılığıyla yapıyoruz. Bu onlara iş dışında yaptıkları şeylerle ilgilendiğimi gösteriyor. Beceriye dayalı eğitim, ve belgelenmiş bir sıhhi tesisat çırak programı var. Depoda yeni işe alımlar başlıyor; Altı ila sekiz ay içinde saha çıraklığına geçiyorlar ve bir sonraki altı ila sekiz ay içinde tesisatçı olarak mezun oluyorlar. Bunu yapmak için iş gücü becerileri simülasyon eğitimi için bir sanal gerçeklik platformu kullanıyoruz. Teknisyenlerin daha hızlı öğrenmesi için eğitimimizde ince ayarlar yaptık. Bir video oyununa benziyor; teknisyenler bunu evde yapabilirler. Buraya çalışmaya gelen herkesin - sıfır sıhhi tesisat bilgisine sahip olsa bile - 18 ay içinde Colorado sıhhi tesisat lisansının ilk seviyesini alacağını garanti edebilirim. Ve herhangi bir tesisat aramasının %90'ını gerçekleştirebilecekler.

Dört çırağı çırak programına dahil ettik ve beşi şu anda programın farklı aşamalarında. Size şunu söyleyebilirim ki, bu yıl en çok maaş alan tesisatçım yaklaşık 230.000 dolar kazanacak; en düşük maaşım tesisatçı muhtemelen 89.000 dolar kazanacak.

Teknisyenlerimize başarıya giden yolu gösteriyoruz ve iyi yapılan bir işin takdiri sosyal medyada yayınlanıyor. Z kuşağı yaptıkları işin takdir edilmesinden hoşlanıyor.”

Yani, sorun evrensel ve evrensel çözümlere göz atmakta fayda var.Slider Altına