Ercan Teknik’ten Dixell EX3 Genleşme Valfi

26 Eki 2016

Ercan Teknik’ten Dixell EX3 Genleşme Valfi

Ercan Teknik’in temsilcisi olduğu Emerson-Dixell, ürettiği yeni nesil EX3 Elektronik Genleşme Valfi ile hem servis firmaları hem de imalatçılar için birçok avantaj sağlıyor. EX3; Emerson – Dixell grubunun süpermarketler için geliştirdiği yeni EEV (elektronik genleşme valfi)’dir. Ailenin yeni üyesi, ataları olan EX4-5-6-7-8 serisi EEV’lerden oldukça farklı yapıda, yepyeni özelliklere sahiptir.

1. Entegre solenoid valf  

Stepper valflerin en büyük zayıflıkları elektrik kesintisi esnasında ortaya çıkar. Stepper valf çalışırken yaşanacak bir elektrik kesintisi, valfin son pozisyonunda kalmasına ve sistemdeki basınç dengelenene kadar likit akışının sürmesine sebep olur. Bu likit, kompresör girişinde birikerek elektrik geldiğinde kompresöre ciddi anlamda hasar verir. Bunu engellemek için iki farklı yöntem geliştirilmiştir: Yedek Pil Kullanımı veya Solenoid Valf kullanımı.

Dixell geliştirdiği EX3 valfinde, valf üzerine pozitif kapanmayı garanti edecek solenoid valfi entegre ederek, sistemi elektrik kesintisi etkisinden ve yedek pil ömründen bağımsız kılmıştır. Üzerindeki solenoid valf etkisiyle EEV elektrik kesintisi anında tam kapanarak olası likit akışını kesin olarak engeller.

2. Sökülebilir flanşlı yapı

EX3 Valf yarı-hermetik yapıda pirinç-çelik gövdeye sahiptir. Çelik kısım EEV ve Solenoid düzenekleri barındırır ve kendi içinde hermetik yapıdadır. Pirinç kısım ise bakır bağlantı borularını, orifisi ve pislik tutucuyu barındırır. Bu iki yapı bir rakor vasıtasıyla birbirlerine bağlanmıştır ve gerektiğinde sökülebilir. Flanşlı yapı sayesinde EEV ilk montajı esnasında sökülerek kaynak esnasında bez vs. sarmaya gerek kalmadan kolaylıkla monte edilebilir. Yine bu yapı sayesinde ileride valf değişimi gerektiğinde kaynak kullanmadan valf kolaylıkla değiştirilebilir. Yanlış valf seçimi yapıldığında valf ya da kapasitesini değiştirmek sadece 2 dakika sürecektir.

3. Değiştirilebilir kir tutucu

Flanş içine yerleştirilen paslanmaz kir tutucu, sistemde gezen muhtemel fiziksel partiküllerin (cüruf, toz vs.) hem valf yatağını hem de solenoid yatağını korur ve valfin ömrünü artırır. Kir tutucu sayesinde valf yatağı temiz kalmakta ve valf hep tam kapanabilir.

4. Değiştirilebilir orifis-iğne

EX3, Termostatik Genleşme Valflerinden alıştığımız bir özellikle üretilmiştir. Tek valf gövdesine sahip EX3, değiştirilebilir 2 orifise ve 8 iğneye sahiptir. Böylelikle istenildiği takdirde her valfin iğne-orifis takımı değiştirilerek kapasitesi değiştirilebilir.  Bu özellik hem servis şirketlerinin hem de imalatçıların stok maliyetlerini asgari düzeye indirmekte ve herhangi bir hata durumunda birkaç dakika içinde doğru kapasitede valfin takılmasını sağlar.

5. IP67 solenoid soketi

EX3 için geliştirilmiş olan özel solenoid soketi IP67 sınıfında koruma sağlar. Bağlantı geriye dönük standart IP65 soketleri de desteklemekle birlikte, patentli yeni soketle su ve buz içinde dahi herhangi bir zorluk yaşamadan valfin çalışmasını sağlar.

6. XM678D kontrolör

Dixell’in uzun yıllardan beri Çoklu Reyon Kontrolörü sınıfında güçlü kalesi olan XM678D, EX3 için özel bir yazılım sürümüyle tekrar kullanıma sunuldu. Yazılım sürümü 2.6 sadece EX3’ü değil tüm Stepper EEV’leri de sürebilir. EX3 için yazılmış özel bir algoritma EX3 valfin işleyişini optimize ederek, entegre solenoid valfin ömrünü artırır.

XM678D, EEV sürüş teknolojisine de yeni bir bakış açısı getirmiştir. XM678D V.2.6 sürdüğü tüm valflerden azami verimi alabilmesi için 2 özel fonksiyona sahiptir: Oto-Adaptif Regülasyon ve Süperheat Kaydırma.

Oto-Adaptif Regülasyon; cihaz yapılandırılıp çalıştırıldıktan sonra PI bant genişliğinin ve İntegral süresinin cihaz tarafından kendi kendine öğrenme algoritmasıyla ayarlanması fonksiyonudur. Bu fonksiyon sayesinde PID konusunda tecrübe sahibi olmayan kişiler bile cihazı ayarlayabilmekte ve devreye alabilir.

Süperheat Kaydırma; enerji verimliliğini azami düzeye çıkarmak için hazırlanmış, Süperheat set noktasının en düşük istikrarlı set noktasına kaydırıldığı bir algoritmadır.

XM678D çoklu reyon kontrolörü olarak ayrıca birçok senkronizasyon fonksiyonuna da sahiptir. 8 cihaza kadar alt-ağ kurarak aşağıdaki senkronizasyonları uygulayabilir:

 1. Senkronize Defrost başlatma,
 2. Senkronize Defrost sonlandırma,
 3. Senkronize Set Noktası belirleme,
 4. Senkronize emiş basıncı paylaşımı,
 5. Senkronize cam ısıtıcısı sıcaklık değeri paylaşımı,
 6. Senkronize enerji tasarrufu,
 7. Senkronize aydınlatma,
 8. Senkronize ekran,
 9. Senkronize soğutma talebi,
 10. Senkronize AUX,
 11. Senkronize AÇMA/KAPAMA,
 12. XWEB bağlantısı,

XM678D sahip olduğu analog çıkış vasıtasıyla cam ısıtıcılarını veya evaporatör fanlarını kontrol edebilir. Cam ısıtıcılarını sürmek için gerekli olan çiğleşme noktası bilgisi markete kurulmuş olan XWEB5000 izleme sisteminden alınabildiği gibi sabit bir değer de atanabilir (parametrelerden). XM678D cihazı Multi-master özelliğine sahiptir. Yani sabit bir master cihaz yoktur. Alt ağda bulunan cihazlar sürekli değişerek master olup senkronize işlemleri belirler. Böylelikle master cihaz arızalandığında senkronize fonksiyonlar işlemeye devam edebilir.