Basınç, Sıcaklık ve Hava Akışı için HVAC/R Ölçüm Cihazlarının Önemi

22 Temmuz 2021 Dergi:

Küresel ısınma ve yüksek gerilimli elektrik şebekeleri karşısında iklimlendirmede optimize edilmiş performans her zamankinden daha önemli. Ölçüm cihazları, HVAC/R sistemlerinin daha verimli ve sürdürülebilir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
Modern klimalar, çalışma ve yaşama şeklimizi temelden geliştirdi. Aynı zamanda evlerde, ofislerde ve işyerlerinde en fazla enerjiyi HVAC/R sistemleri tüketir. Sağlık veya konfordan ödün vermeden gezegeni korumaya yardımcı olmak için, soğutma ve iklimlendirme sistemleri basınç, sıcaklık ve hava akışını izlemek üzere güvenilir ölçüm cihazlarına ihtiyaç duyar.
Buhar-Sıkıştırmalı Soğutma Çevriminin Arkasındaki İlkeler
İç mekan havasını soğutmak için çoğu klima cihazı, buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimini kullanır. Bu yöntem, ısıyı yakalamak ve istenmediği yerden aktarmak için gazdan (yüksek basınç/yüksek sıcaklık) sıvıya (düşük basınç/düşük basınç) ve tekrar geri dönerek soğutucu akışkanlardaki faz değişimini kullanır.
Buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi

Soğutmadaki ana bileşenler bir kompresör, kondenser, genleşme valfi ve evaporatördür. Düzgün çalışmayı sağlamak ve sorunları en aza indirmek için farklı noktalardaki koşulları izlemek ihtiyatlı olur. Kompresöre giden hava geçirmez şekilde kapatılmış emiş hattı üzerindeki R-1 gibi bir basınç vericisi, kompresöre geri dönen ve kompresöre zarar verecek sıvı soğutucu akışkan sorununu önlemeye yardımcı olabilir. Tahliye hattındaki basınç vericileri, sistem operatörlerinin üretilen kapasiteyi görmelerine izin verebilir. Basınç ve sıcaklık arasındaki ilişki, birçok HVAC/R sisteminde basınç ölçümünü çok değerli kılar.
HVAC/R ile en yaygın olarak karşılaşılan ölçüm cihazları, termostatlar veya oda sıcaklıklarına göre soğutma veya ısıtma için sisteme talep gönderen kontrolörlerdir. Optimum sistem çalışması için ölçülecek üçüncü alan hava akışı ve hızıdır.
HVAC Sistemlerinin Gereksinimleri
Isıtma ve soğutma önemlidir, ancak günümüzün HVAC sistemlerine getirilen tek gereksinim bunlar değildir. Küresel ısınma ve yüksek gerilimli elektrik şebekeleri ile enerji verimliliği her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.
HVAC endüstrisinde, soğutma için SEER (Mevsimsel Enerji Verimliliği Oranı), COP (Performans Katsayısı), AFUE (Yıllık Yakıt Kullanım Verimliliği), HSPF (Isıtma Mevsimsel Performans Faktörü) gibi performans ölçümlerinde tüm metrikler için daha yüksek bir sayı, daha yüksek verimliliği gösterir.
2023'ten itibaren ABD'de yeni ve zorunlu verimlilik standartları yürürlüğe girecek. Tüm yeni konut klimaları en az 14 SEER (Güneydoğu ve Güneybatı'da 15 SEER) olması gerekecek. Isı pompaları için minimum 8,8 HSPF olacak. Rooftop üniteler de aynı yıl yürürlüğe giren yeni ekipman verimliliği standartlarına dahil olacak.
Mevcut soğutucu akışkandan kademeli çıkışlar 
Eski soğutucu akışkanlar, verimli olmalarına rağmen ozon tabakasını incelten veya küresel ısınmaya yol açan florokarbonlardı. Birçoğu zaten aşamalı olarak kaldırıldı. ABD'de, Montreal Protokolü Aşamalandırma Takvimini tamamlamanın son adımı, 2030 yılına kadar herhangi bir hidrokloroflorokarbonun (HCFC) üretimini veya ithalatını yasaklamaktır. Amaç, hava, su, karbondioksit, amonyak ve hidrokarbonlar gibi doğal soğutucuları teşvik etmektir. (propan, izobütan, vb.).
Tüm bu gereksinimler gezegenin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur, ancak HVAC sistemlerinin tasarımına ve çalışmasına başka bir karmaşıklık katmanı ekler.
Verimliliğe ek olarak, kullanıcıların HVAC sistemleri ve klima santrallerinden başka talepleri de vardır:
Konfor nem seviyeleri – Çok kuru hava cilt sorunlarına, solunum sorunlarına ve ahşap hasarlarına neden olabilir. Araştırmalar ayrıca COVID-19'un düşük nemde daha kolay yayıldığını gösteriyor. Ancak hava çok nemliyse, bina sakinleri kendilerini yapışkan ve rahatsız hisseder; küf oluşumu başlar ve bazı virüsler ile bakteriler çoğalır.
İyi hava kalitesi - Çoğu Amerikalı binaların içinde önemli bir zaman geçirdiğinden, iç mekan hava kirliliği büyük bir sorundur. İyi bir HVAC sistemi, ince partikülleri, toz akarlarını, kepeği, küfü, kokuları ve VOC'ler (uçucu organik bileşikler) gibi daha tehlikeli kirleticileri ortadan kaldırarak iç mekan havasının kalitesini iyileştirir.
Uygun havalandırma - Ocak 2021'de ASHRAE (Amerikan Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Derneği), COVID-19 ile mücadele için bulaşıcı aerosollere maruz kalmayı azaltmaya yönelik öneriler yayınladı. Yönergeler, bir odanın doluluğu için hava değişimi, devridaim, filtreleme ve temiz hava tedariklerini ele aldı.
Daha Sağlıklı ve Daha Verimli Bir HVAC Sisteminde WIKA'nın Rolü
Yüksek kaliteli ölçüm cihazları, daha sağlıklı ve daha konforlu iç mekan havasının anahtarıdır. Ayrıca HVAC sistemlerinin verimli ve zirvede çalışmasını sağlar. WIKA'nın air2guide™ serisi, özellikle HVAC uygulamaları için eksiksiz bir çözüm yelpazesi sunar. WIKA'nın portföyündeki diğer ürünler de daha güvenli soğutmaya katkıda bulunur.
Kaynak:WIKASöyleşi