Header Reklam
Header Reklam

Bosch Termoteknik Akademi Eğitim Faaliyetlerini Sürdürüyor

28 Nisan 2022 Dergi: Mart-Nisan 2022
Bosch Termoteknik Akademi Eğitim Faaliyetlerini Sürdürüyor

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknik, sektörün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak ve şirket bünyesinde 40 yıldır biriken deneyimi profesyonellerle paylaşmak amacıyla Bosch Termoteknik Akademi çatısı altındaki eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

Bosch Termoteknik Akademi bünyesinde “Bilgi paylaştıkça çoğalır” sloganıyla öğrencilere ve profesyonellere yönelik olarak gerçekleştirilen eğitimler, eğitim biriminin hazırladığı bir takvim çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Bu eğitimler sayesinde son kullanıcıyla sürekli iletişim halinde olan bayilerin ve servislerin teknik yetkinliğinin sürekli en üst seviyelerde tutulması amaçlanıyor. Eğitimler, Bosch Termoteknik Akademi bünyesinde bulunan Bosch Termoteknik İnovasyon Merkezi’nde yer alan teorik eğitim salonları ile ısıtma ve klima sistemlerine özel donatılan uygulamalı eğitim salonlarında veriliyor. 

Bosch Termoteknik Akademi eğitmenleri, uygulamalı ve teorik eğitim salonlarında düzenlenen planlı eğitimlerin yanı sıra yıl boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde iş ortakları ve HVAC pazarının önemli oyuncularıyla da bir araya geliyor. Bayi, alt bayi ve yetkili servisler için planlı eğitimler düzenleniyor. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol dahilinde Üniversiteler, Meslek Yüksek Okulları ve Meslek Liseleri ile ortak projeler gerçekleştirilerek, sektörün gelecekteki oyuncularının eğitimine de katkıda bulunuluyor.

Eğitim Kurumlarıyla Yakın İşbirliği

Bosch Termoteknik Akademi aracılığıyla özellikle eğitim kurumlarıyla yaptıkları işbirliklerini, Türkiye’nin ve iklimlendirme sektörünün geleceğine yatırım olarak gördüklerini belirten Bosch Termoteknik Türkiye Satış Genel Müdürü Kıvanç Arman, “Gerek üniversitelerin teknik fakülteleri ile gerekse meslek liseleri ve meslek yüksekokullarıyla yakın ilişki içinde bulunarak sektörümüze ve ülkemize teknik eleman yetiştirilmesine katkıda bulunuyoruz. Öğretmenlerimize teknik bilgi ve birikimimizi aktararak, bu bilgi birikiminin onların vasıtasıyla sektörümüzün geleceğini oluşturacak öğrencilerimize aktarılmasını hedefliyoruz. Ayrıca Meslek Lisesi öğrencilerinin servislerimizde staj imkânı bulması için destek oluyoruz. Meslek liselerinden bize gelen teknik donanım taleplerini de imkânlarımız çerçevesinde değerlendirip, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” diye konuştu. Bu iş birlikleri sayesinde bugüne kadar birçok okula eğitimlerinde kullanmaları için kombi, klima gibi cihaz desteği sağlandı. 

2018 yılında İzmir Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde açılan ilk Bireysel ve Merkezi Isıtma-Soğutma eğitim atölyesinden sonra, İstanbul Kartal'da Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Merkezi Soğutma atölyesi ve Adıyaman’ın Besni ilçesinde bulunan Osman Isot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bireysel ve Merkezi Isıtma atölyesi açıldı. Bununla birlikte; Antalya Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Muş Rekabet Kurumu MTAL eğitim salonlarının yenilenme ihtiyacına yönelik Bosch Termoteknik Akademi adı ile yeniledi.

Yenilenen eğitim salonlarında hem Meslek Lisesi öğrencileri eğitim alıyor hem de Bosch Termoteknik partnerlerine yönelik eğitimler için bu salonları kullanıyor. 2022 ve sonrasında atölye kurulumlarının devam ettirilmesi hedefleniyor.

Geleceğin Mühendislerine Eğitim Desteği

Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde müfredatta, üniversite – iş dünyası entegre eğitim programı (CO-OP) çerçevesinde ‘BOSCH Termoteknik- HVAC Systems’ adında bir ders de yer alıyor. Bu dersle mühendislik öğrencilerine hem sektör tanıtılıyor hem de teknik bilgi birikimi geleceğin mühendisleriyle paylaşılıyor. 2009 yılından beri süregelen bu program, mühendislik fakültesi öğrencilerinden yoğun talep görüyor. 

Bosch Termoteknik’in Kapıları Öğrencilere Açık

Eğitim faaliyetlerinin yanı sıra üniversite ve lise öğrencilerine, Bosch Termoteknik’in İstanbul’daki Genel Müdürlük binası ve Manisa Fabrikasında düzenlenen teknik gezilere katılım imkânı sunuluyor. Ayrıca Meslek Lisesi öğretmenleri, Manisa Fabrikasında teknik gezi ve eğitim amaçlı olarak ağırlanıyor. 


 Slider Altına