Header Reklam
Header Reklam

Chiller Borularını Temizlemenin Daha Hızlı Yolu

26 Kasım 2023
Chiller Borularını Temizlemenin Daha Hızlı Yolu

Yeni Goodway® RAM-5 tüp temizleyici, tamamen yeni bir görünüme, daha iyi taşınabilirliğe ve boru temizliğini geleneksel boru temizleyicilere göre 4 kata kadar daha hızlı hale getiren sezgisel kontrollere sahiptir.

Patentli teknolojisi ve yıllarca kanıtlanmış performansıyla RAM 5 hızlı besleme borusu temizleyicisi tesis yöneticilerinin tercihidir.

RAM 5, şık ve modern bir tasarıma, geliştirilmiş taşınabilirliğe ve sezgisel kontrollere sahiptir.

RAM 5, yenilikçi özelliklerin yanı sıra entegre su temizleme ve endüstriyel dayanıklılığa sahip yapı, boruları diğer boru temizleyicilerine göre 4 kata kadar daha hızlı temizlemek için bir aradadır.

NEWS 2023 Bayi Tasarım Ödülleri HVAC Ticari Ekipman Dalında Altın Ödül Kazandı

Klima veya üretim bazlı soğutma grupları için iyi bir temizlik bakım programı, işletme verimliliğini artıracak, enerji maliyetlerini düşürecek, arıza süresini azaltacak ve soğutma grubunun daha güvenilir performans göstermesini sağlayacaktır. Bina sakinlerinin konforu tesisler, yöneticiler ve bakım yöneticileri için çok önemlidir ve temiz bir soğutma sisteminin bakımı, sıcak havalarda kesinlikle daha fazla bina sakini konforu sağlayacaktır.

Ticari iklimlendirme soğutucuları için esasen iki tip su soğutma sistemi vardır: "Açık çevrim" ve "kapalı çevrim". Açık döngü sistemi, suyu harici bir kaynaktan (nehir veya hatta okyanus gibi) getirir, bunu soğutucudaki soğutucu akışkanı soğutmak için kullanır ve daha sonra bu suyu kaynağına geri boşaltır. Kapalı devre bir sistem, örneğin bir soğutma kulesinden aynı suyu sürekli olarak geri dönüştürür.

Açık devre sistemde, soğutma sistemini tıkayan kirleticilerin kaynağı su kaynağının kendisidir. Bu kirletici maddeler minerallerden tuza, çamurdan gerçek deniz büyümesine kadar değişebilir.

Kapalı devre sistemde kirletici maddelerin ana kaynaklarından biri soğutma kulesidir. Burada su atmosferik olarak soğutulur ve toz, kir parçacıkları, polen ve küf sporları gibi hava kaynaklı kirlenmeye maruz kalır.

İster açık ister kapalı çevrim olsun, kirli bir soğutma grubu işlemleri olumsuz etkileyecektir ve temiz bir soğutma grubuyla aynı soğutma çıktısını elde etmek için daha fazla güç gerektirecektir (enerji maliyetlerini artırır). Kirli bir soğutma grubu sisteminin de daha fazla çalışması gerekir; bu da motorlara ve pompalar ile yatakları içeren entegre mekanik sistemlere aşırı yük bindirir. Sonuç olarak sistemin çalışma ömrünün kısalması açıkça ortaya çıkıyor.

Temizleme Yöntemleri

İdeal olarak bir tesisin planlı bakım programı soğutucu temizliğini de içerir. İlkbaharın başları veya muhtemelen soğutucuların kullanılmadığı kış ayları, temizlik işlemlerini planlamak için en iyi zamanlar olacaktır.

Soğutma grubunun verimliliğini belirlemenin yerleşik yöntemi, sistemin çalışma basınçlarını izlemektir. Basınçlar, özellikle de kafa basıncı artmaya başladığında, bu, soğutucu temizliğinin gerekli olduğunun bir göstergesidir.

Birkaç soğutucu borusu temizleme yöntemi vardır. Yöntemlerden biri, boruları temizlemek için kimyasal bir çözeltinin (bazı durumlarda asit) soğutucu içerisinde dolaştırıldığı kimyasal boru temizlemedir.

Alternatif bir yöntem ise mekanik boru temizleme yaklaşımıdır. Bazı manuel soğutucu borusu temizleme yöntemleri, her bir borunun içine bir fırça itmeyi ve ardından yıkamayı içerir. Ancak fırçanın itilmesinden sonra kalan kalıntı, yıkamadan önce yüzeyde kuruyabilir ve sonraki su yıkama işleminde bu kalıntı giderilemez.

Başka bir mekanik temizleme sistemi, motorlu esnek bir mile bağlı bir temizleme fırçasını veya cilalama aletini soğutucu borusu boyunca döndürürken aynı zamanda boruyu suyla yıkar. Bu sistemin avantajları, tüplerin kapsamlı bir şekilde temizlenmesi ve eş zamanlı su püskürtmenin, tüplerin kurumadan tamamen temizlenmesine olanak sağlamasıdır.

Uygun Tork

Bir fırçalama/yıkama sistemi, kullanılan esnek şaftın sınırlamalarına uygun bir tork çıkışı üretmelidir. Örneğin araştırmalar, 862,5 RPM'de 1/2 HP'nin, 1" iç çapa kadar olan tüpleri temizlemek için kullanılan motorlu temizleme şaftları için uygun bir çıkış torku ürettiğini ve 1 HP'nin, 1"'den büyük tüpler için uygun olduğunu göstermiştir.

Yine üçüncü bir mekanik temizleme yaklaşımı, bir hava ve su püskürtmesi kullanılarak bir temizleme cihazının soğutucu borusunun içinden geçirilmesini içermektedir. Bu tür bir sistemin başlıca avantajı hızdır. Ovma işlemine ihtiyaç duyulmayan durumlarda tatmin edici sonuçlarla çok hızlı boru temizliği sağlar.Slider Altına