Header Reklam
Header Reklam

DAF Enerji, Isı İstasyonu ve Mekanik Tesisat Sektörü Üzerine Kıbrıs’ta Eğitim Düzenledi

12 Ocak 2017 Dergi: Kasım-Aralık 2016
DAF Enerji, Isı İstasyonu ve Mekanik Tesisat Sektörü Üzerine Kıbrıs’ta Eğitim Düzenledi

DAF Enerji, 25-27 Kasım tarihleri arasında Kıbrıs Artemis Resort Hotel’de “Dünden Bugüne Isı İstasyonları, Isıtma Sisteminde Yenilikçi Uygulamalar, Binalarda Yeni Sistem Çözümleri ve REVIT Uygulamaları” konulu bir eğitim düzenledi. Eğitimde özellikle Ankara mekanik tesisat sektörünün önde gelen mekanik tesisat firmaları ve projecileri, İstanbul’un en gözde kentsel dönüşüm alanlarının başında gelen Kadıköy ilçesinde çalışan mekanik tesisat firmaları ve projecileri bir araya geldi. Eğitim boyunca, ellinin üzerinde mekanik tesisat sektörü çalışanı, güncel gelişmeleri ve sektördeki yenilikleri değerlendirme fırsatı yakaladı. Katılımcıların büyük çoğunluğunun inşaat ve proje firmalarının çalışanları olması, özellikle ısı istasyonu uygulamalarında ortaya çıkacak avantajların daha iyi anlaşılmasına büyük katkı sağladı. Eğitimin ikinci gününde gerçekleştirilen “Dünden Bugüne Isı İstasyonları, Isıtma Sisteminde Yenilikçi Uygulamalar, Binalarda Yeni Sistem Çözümleri ve REVIT Uygulamaları” konulu seminerde konuşmacı olarak yer alan DAF Enerji Genel Müdürü Tayfun Başaran, DAF Enerji İş Geliştirme Müdürü Oğuz Aydoğan, Tanrıöver Mühendislik CEO’su Cevat Tanrıöver, DEKO Mühendislik CEO’su Evren Demirci, DAF Enerji Ar-Ge Müdürü Cenk Şen, çalışanlara sektörel gelişmeleri anlattı. DAF Enerji Genel Müdürü Tayfun Başaran konuşmasında DAF Enerji’nin kurulduğu günden itibaren ortaya koyduğu çalışma stratejilerinden, yaptığı inovasyon çalışmalarından ve bu çalışmalar sonucu ortaya çıkan ürün ve patentli projelerden bahsetti.

DAF SonicHeat+ Ultrasonik Kalorimetresi tanıtıldı

Eğitimde DAF Enerji ve Danfoss birlikteliğinin sonucunda ortak yürütülen proje ile DAF Enerji’nin yeni ultrasonik kalorimetresi DAF SonicHeat+ tanıtıldı. Katılımcılar tarafından büyük ilgi ile karşılanan DAF Enerji’nin yeni ultrasonik kalorimetresi DAF SonicHeat+’ın kaliteli üretimi ve ortaya koyacağı rekabet koşulları ile sektörün çok kısa zaman içinde en gözde ısı sayaçlarının başında geleceği öngörülüyor. Eğitimde ayrıca ürünün Aralık ayı itibarıyla pazara sunulacağı bilgisi paylaşıldı. DAF Enerji İş Geliştirme Müdürü Oğuz Aydoğan ise “Dünden Bugüne Isı İstasyonu” konulu konuşması ile inşaat sektörünün güncel durumu hakkında bilgiler verirken, ısı istasyonunun yaygınlaşmasına en büyük etken olan yatırım, işletme ve bakım maliyetlerinin düşürülmesi ve enerji verimliliği anlamında ısı istasyonlarının avantajlarını anlattı. Eğitimde verdiği konut ve proje bilgileri ile istasyonun satışlarının her yıl katlanarak artış gösterdiğinin üzerinde duran Aydoğan, gerçekleştirdikleri eğitimlerin ve sundukları dokümanların pazarın gelişmesine büyük katkı sağladığından bahsetti. Eğitimin diğer başlıklarından biri olan “BIM Uygulamaları ve REVIT MEP Çözümleri”, DEKO Mühendislik CEO’su Evren Demirci tarafından anlatıldı. BIM ve REVIT uygulamalarının kullanımı ile proje çalışmalarının ne kadar kolay, hızlı ve verimli hale geldiğini detaylıca aktaran Demirci, Türkiye’de yapımı devam eden projeler üzerinden dinleyicilere örnek çalışmalar aktardı. Katılımcıların büyük ilgisini çeken REVIT uygulamaları konusunda çok yakın gelecekte birçok firmanın uygulamaları kullanması ve projelerde REVIT uygulamalarının ön plana çıkması bekleniyor.

Eğitimin ikinci bölümünde DAF Enerji Ar-Ge Müdürü Cenk Şen “Isı İstasyonlarında Yenilikçi Uygulamalar” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Şen konuşmasında yeni nesil mikroplate tasarımlı eşanjörlerden ve bu eşanjörlerin sağladığı verimlilik ve düşük kazan sıcaklıklarından bahsetti. Sonrasında özellikle yüksek katlı konut projelerinde sağladığı avantajlarla ön plana çıkan çift eşanjörlü ısı istasyonlarına değindi. Sistemlerde basınç kırıcı görevi de üstlenen aynı zamanda ısıtma tarafını bireyselleştirmeyi gerçekleştiren çift eşanjörlü ısı istasyonlarına davetlilerin ilgisi yoğundu. Konuşmasının sonunda eşanjör seçiminin, ısı istasyonu seçimine etkisi ve ısı istasyonu seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahseden Cenk Şen, düşük kazan sıcaklıklarında ve yüksek verimle çalışan sistemler için ısı istasyonu seçiminin verimliliğe ve maliyetlere direkt olumlu etkisi üzerinde durdu. Eğitimin son konuşmasını gerçekleştiren Tanrıöver Mühendislik CEO’su Cevat Tanrıöver’in 40 yılı aşkın süregelen sektör tecrübesini paylaştığı “Mekanik Tesisat Tasarımının ve Tasarımcısının Dünü, Bugünü ve Yarını” adlı konuşması büyük ilgi ile takip edildi. Sektöre girdiği ilk yıllardaki koşullardan, yaptıkları projelerden bahseden Tanrıöver bugün gelinen noktalarda tesisat tasarımının geçirdiği evrim ve gelişen teknolojilerin üzerinde durdu. Eğitimin kapanış konuşmasını gerçekleştiren DAF Enerji Genel Müdür Yardımcısı Sibel Taşdemiroğlu, DAF Enerji’nin bugüne geliş hikâyesi ve değerli sektör çalışanlarının geribildirimlerinin sektörün çok daha hızlı gelişmesine olan katkılarından bahsederek katılımcılara teşekkürlerini iletti. Eğitime katılan firma çalışanları, ortaya konan paylaşımlardan ve sunumlardan oldukça memnun kaldıklarını belirtti.Slider Altına