Drenaj Pompası veya Atık Su Pompaları Kullanım Alanları

24 Temmuz 2022 Dergi:

Bina teknolojileri sisteminde yer alan drenaj pompaları konut veya endüstriyel yapı çevresinde biriken hafriyat suyu, yağmur suyu, sel baskın suları, yüzey suları, sızıntı suları gibi su tahliyelerinin yapılmasında kullanılır. Drenaj pompalarının katı partikül geçirgenlikleri genellikle 10-25 mm aralığındadır.
Drenaj Pompası ve Foseptik Pompası Nasıl Seçilir?
Su birikintileri asansör kuyularında, bina tahliye çukurlarında veya atıksu tahliye sistemlerinde toplanır. Biriken suyu tahliye etmek için atılacak suyun debi (m3 cinsinden) ve basıncını (mSS cinsinden) bilmek yeterlidir. Bu bilgiler doğrultusunda en uygun drenaj pompası seçilerek suyun biriktiği noktalara kurmak ve gerekli elektrik enerjisini vermek yeterlidir. Seçilecek atıksu pompalarının motor güçleri debi ve basınç değerlerine göre değişmektedir.
Drenaj pompaları monofaze ve trifaze olarak kullanılabilir. Bu doğrultuda gerekli enerji beslemesi yapılmalıdır. Teknik bir odadan otomasyon yöntemi ile drenaj pompaları takip edilebilir. Bu durumda drenaj pompalarının gerekli aksesuarları sisteme uygun hale getirilmelidir. Drenaj pompasında monofaze veya trifaze panolar kullanılır. Bunun yanı sıra her pompa için flatör ve çekvalf de kullanılması gereklidir.
Drenaj Pompası ve Atık Su Pompası Nasıl Çalışır?
Seviye flatörü su içerisinde yüzmekte, flatör içerisindeki kontak pompaya çalış komutu vermekte ve pompa suyu tahliye etmeye başlamaktadır. Depodaki su azaldıkça su içerisinde yüzen flatörün uç kısmı aşağıya doğru dönmekte ve flatör içerisindeki kontak açılarak devreyi kesmekte, pompanın susuz çalışmasını önlemektedir. Depo tekrar su ile dolduğunda aynı işlemler tekrarlanmaktadır.
Drenaj pompası kullanımında genelde yedek pompa kullanılır. Asıl drenaj pompası arıza yaptığında yedek drenaj pompası pano sayesinde devreye girer ve su baskınlarının önüne geçer. Bu gibi durumlarda arızalı olan drenaj pompasının hızlıca servis çağırılarak onarılması önerilmektedir.
Atıksu Tahliye Ünitesi Nedir?
Atık su veya drenaj pompalarının barınacağı alanlarda uygun çukurlar bulunmaz ise 250 lt veya 500 lt hazır atık su tahliye üniteleri kurularak içine biriken su tahliye edilebilir. Seçilen atık su ve drenaj tahliye üniteleri hazır halde gelmekte ve içerisindeki pompaya uygun emiş ve basma giriş çıkışları bulunmaktadır.
Kaynak: https://newenerji.com/ Slider Altına
Söyleşi