Elektriğini ve Suyunu Doğadan Karşılayan Okul

06 Mayıs 2022 Dergi:

İstanbul'da "Çevre Dostu Bin Okul" projesinin uygulanacağı 39 ilkokul ile bir anaokulundan ilki olan Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda, öğrencilerin farkındalıklarını artırmak için "enerji", "su", "geri dönüşüm ve sıfır atık" temalarına yönelik uygulamalar yapıldı. Okulun iç aydınlatma ihtiyacını karşılamak amacıyla çatıya 10 kilovat pik kapasiteli güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kuruldu. Bu sayede okulun iç aydınlatmasının tamamının beslendiği güneş panelleri, binanın toplam enerji ihtiyacının yüzde 40'ını karşıladı. Yıllık 14 megavat/saat enerji üretmesi hedeflenen bu sistemin, 3 yıl 7 ayda kendini amorti etmesinin planlandığı belirtildi. 
Okulun çatısına da rüzgardan enerji üretmek için 500 vatlık rüzgar türbini yerleştirildi. Türbin aracılığıyla elde edilen elektrikle okulun dış aydınlatma ihtiyacı karşılandı. Enerji verimliliği için okuldaki tüm aydınlatmalar tasarruflu LED'ler ve sensörlü lambalarla değiştirildi. Okuldaki öğrencilerden "Enerji Takımı" da oluşturuldu. Böylece öğrencilerin okullara kurulan sistemleri sahiplenmeleri ve okulda öğrendiklerini evlerinde de hayata geçirmeleri hedeflendi.

Yağmur suyu depolama sistemi de var 
Su tasarrufu amacıyla yağmur suyu depolama sisteminin tesis edildiği okulun bodrum katına 16 ton kapasiteli depo yerleştirildi. Çatıdaki oluklarda biriken yağmur suyunun bir sistem aracılığıyla biriktiği depodaki su, bahçe sulaması ve temizlik için kullanılmaya başlandı. Ayrıca, okulun lavabolarındaki tüm bataryalar fotoselli bataryalar ile değiştirildi.
Okulda, öğrencilerin elektrik ve doğalgaz ile su kullanımını anlık olarak izleyebileceği, ara dönem raporları verebilen gösterge paneli de kuruldu. Öte yandan, okulda sıfır atık kütüphanesi kurulurken, atıkların ayrıştırılmasını ve geri dönüştürülebilir olanların üretime tekrar kazandırılmasını sağlamak için Sıfır Atık kutuları da yerleştirildi. Öğrencilere temel eğitim seviyesindeyken çevre bilincini, sürdürülebilirlik kavramını benimsetmek, buna ilişkin uygulamaları göstermek ve uygulatmak amacıyla martta tanıtımı yapılan "Çevre Dostu Bin Okul" projesinin İstanbul'daki 39 ilkokul ile bir anaokulunda uygulanması planlanıyor.

Enerji Verimliliği Çalışmalarını Meslek Liseleri Yürütecek
İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, enerji verimliliği çalışmalarının, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yön verdiği mesleki teknik anadolu liseleriyle gerçekleştirileceğini, bu okulların hem üretimin hem de eğitim çalışmalarının içinde yer alacaklarını bildirdi. Pilot okullardaki örnek uygulamalardan zamanla çok daha iyi örneklerin gelişeceğini vurgulayan Yazıcı, Bakanlıkla birlikte çevre dostu uygulamaları bütün okullarda yaygınlaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
Kaynak: www.star.com.tr Slider Altına
Söyleşi