ESSİAD, F-Gaz Belgelendirme Sınavı Gerçekleştirildi

15 Nisan 2022 Dergi: Mart-Nisan 2022

ESSİAD, F-Gaz Belgelendirme Sınavı Gerçekleştirildi

ESSİAD, ESEM (ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi) bünyesinde dernek üyelerinin çalışanlarının “Florlu Gazların Kullanımı ve Toplanması” konusunda mevzuat bilgilerini geliştirmek ve uygulama becerilerini arttırmak amacıyla bir eğitim düzenledi.
Hem teorik hem de uygulamalı bölümlerden oluşan eğitimin, firmaların kendi tesislerinde, kendi belirledikleri gün ve saatlerde gerçekleştirilmesi sayesinde ulaşılabilirliği ve etkinliği daha da artırılmış oldu. Katılımcılara teorik kısımda F-Gaz Yönetmeliği ve ilgili mevzuat hakkında bilgilendirme, iş sağlığı ve güvenliği ile buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi ve akışkanlar, uygulamalı kısımda ise sızdırmazlık ve performans testleri, soğutucu akışkan şarjı ve geri toplaması, ekipman montaj ve demontaj işlemi gibi başlıkların yer aldığı pek çok konuda detaylı bilgiler verildi.
Hem mevcut bilgilerini tazeleyen hem de yeni bilgiler edinme fırsatı bulan katılımcılar, Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) sınavı için de hazırlık yapmış oldu. Bilindiği üzere F-gaz yönetmeliği ile florlu sera gazları içeren soğutma cihazlarına, yetkilendirilmiş teknik personelin müdahale edebileceği şartı getirilmişti.
ESSİAD, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından birisi olan Gazmer ile işbirliği yaparak, hali hazırda eğitim almış ve talep eden katılımcıların belgelendirilebilmesi amacı ile sınavların İzmir’de gerçekleştirilmesini sağladı. 9 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilen sınavda başarılı olan katılımcılar, 5 yıl geçerli olacak Florlu Sera Gazlı Cihazlar Teknik Personeli Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olacak.Slider Altına
Söyleşi