GF Hakan Plastik’in 2020 Vizyonu: İnovasyon

09 Ocak 2020 Dergi:

İki binli yılların ikinci on yılına girerken son dönem çalışmaları ile plastik boru sektöründe yenilikçi yaklaşımını daha da belirginleştiren GF Hakan Plastik‘in Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, hem sektör hem de firma özelinde geride bıraktığımız yıl için değerlendirmelerde bulundu. Georg Fischer’in bulunduğu ülkeler içerisinde duyurduğu Strateji 2020 hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren GF Hakan Plastik’in müşteri ihtiyaçlarını doğru tanımlama; hizmet ve ürün kalitesini iyileştirme, inovasyonu iş süreçlerine yayarak müşteri ihtiyaçlarına hızlı yanıt verme; yüksek katma değerli iş ve hizmetlere kaydırma konuları üzerinde çalışmalarını yürüttüklerini belirten Besler, 2020 yılının ana konusunun kendileri için inovasyon olduğunu söyledi.

İç pazarda riski yönetimi, ihracatta operasyon ağını genişletme
Türk inşaat sektörünün genel ekonomideki dalgalanmalara en duyarlı sektörlerden biri olduğunu belirten Batuhan Besler, kısa vadede küresel büyümeye yönelik kaygıların, inşaat sektörüne yönelik risklerin dünya genelinde de arttığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu: “İnşaat sektörünün küresel anlamda da kısa vadeli büyüme eğilimini korunmakla beraber 2018 yılının sonu itibarıyla kırılgan bir görünüme sahip olduğunu gözlemliyorduk. 2019 yılı da oldukça zorlu bir yıl oldu. İnşaat sektörü son 4 çeyrektir önemli ölçüde küçülme gösteriyor. 2019 ilk 3 çeyreğinde yaklaşık yüzde10 oranında küçülme yaşandı. Bu daralma inşaat malzeme sektöründe çok daha fazla hissedildi. Biz, GF Hakan Plastik olarak 2019 yılına tüm paydaşlarımızla ‘Birlikte Güven İnşa Ediyoruz’ diyerek başladık. Tüm çalışmalarımızı da güven mottosuna paralel olarak planladık. İç pazarda önceliğimiz riski yöneterek sağlıklı büyüme oldu. İhracatta ise mevcut pazarları büyütürken, yeni pazarlarda yeni iş ortakları ile güven temelli ilişkiler oluşturmayı hedefledik. 2019 yılında önceliğimiz riski yöneterek bizimle birlikte yürüyen müşterilerimizle işimizi korumak oldu. İç pazarda ana kanalımız, proje kanalı. Proje kanalında oldukça önemli işler yapıyoruz ve tüm önemli projelere ürün tedarik ediyoruz. Paralelinde perakende kanalı için de ürün ve hizmet seviyemizi artırmak için stratejilerimizi oluşturduk. Ek olarak yurtdışında ürettiğimiz GF ürünlerini de Türkiye pazarına lanse ettik. GF ürün gamında katma değeri yüksek, özellikle endüstriyel bina pazarına hitap eden çok farklı ürünler var. Bu şekilde farklı satış kanalları oluşturarak büyüme ivmemizi sürdürdük.” İç pazarda, proje pazarında yaşanan daralmaya rağmen önemli projelere ürün tedariği sağladıklarını ifade eden Besler, GF Hakan Plastik’in projelerdeki liderliğini devam ettirdiğini ve yıl içerisinde pazara yeni ürünler sunarak plastik boru sektöründe inovasyondaki öncülüğünü pekiştirdiğini vurguladı. Besler, 2019 yılı için en öncelikli büyüme hedefini ihracat üzerine kurduklarını; ihracat pazarında da ilk hedeflerinin global olarak operasyon ve satış alanını genişletmek olduğunu söyledi. Batuhan Besler, “GF Hakan Plastik olarak hem doğrudan ihracat yapılan pazarlar hem de birleşmenin getirdiği sinerji ile GF Satış Şirketleri üzerinden bu pazarlarda faaliyetlerimizi sürdürdük. Bir yandan mevcut pazarlarımızda bir yandan da yeni pazarlarda müşteri talep ve ihtiyaçlarını çok yakından takip ederken; diğer yandan yeni ürün geliştirme çalışmalarımıza yön verdik. 2019 yılı boyunca yurtdışı 8 fuara katılım gerçekleştirdik. Ürünlerimizi değişik pazarlarda sektör profesyonelleri ile buluştururken, pazarların nabzını tutma imkanı yakaladık” şeklinde konuştu. Besler, 2019 sonuna yaklaşırken geçen yılın yüzde 12 üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiklerini belirtti.

2020 yılının ana konusu “inovasyon” olacak
GF Hakan Plastik özelinde, global stratejilere paralel olarak kendi hedeflerini belirlediklerini ifade eden Batuhan Besler 2020 yılı için planları konusunda şu bilgileri verdi: “2020 için en önemli vizyonumuz, deneyimi, sağlam altyapısı ve yenilikçi yaklaşımı ile gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında bu sektörü geliştirmek, inovatif ürün ve hizmetler sunmak, iş ortakları için kalite ve güvenin tam karşılığı olmaktır. İnovasyon sadece ürünlerde değil, hizmette ve daha da önemlisi iş yapış şekillerinde de olacak. Bu hedefe ulaşmak için farklı konulara odaklanan GF Hakan Plastik, plastik boru sektöründe Yalın Yönetim yaklaşımını uygulayan sayılı üreticiler arasında yer alacak. Tüm organizasyon içinde Kaizen ekipleri ile kaynak tasarrufu, verimlilik artışı, süreçlerin iyileştirilmesi konusunda projeler gerçekleştireceğiz. Etkin kaynak kullanımının önemli olduğu bu dönemde Yalın Yönetim anlayışıyla israflardan kaçınıp verimliliği artırmaya odaklanacağız. 2019 yılında ürün gamı ile ilgili çalışmalarına ve yeniliklere hız veren GF Hakan Plastik, Türkiye’nin ilk sessiz borusundan sonra bu pazara yine farklı ve inovatif ürünler sundu. Tüm çalışmaları GF Hakan Plastik ekipleri tarafından yürütülen yeni ürünler, Türkiye pazarında ilk kez ISK-SODEX Fuarında tanıtıldı. Halojen Free PP ürünü B s1; d0 yanma performansına sahip SILENTA Extreme, PP-R ailesine katılan PP-RCT boru sistemi ve yine tasarımı ve tüm analizleri GF Hakan Plastik Ür-Ge ekibine ait olan GF Aerator bu yıl ürün gamına eklenen ürünler oldu. 2020’de de bu çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Tabii ihracat pazarı bizim için önemini koruyor. Bağımsız Devletler topluluğu, yakın coğrafyadaki ülkeler ve yine Almanya, İspanya ve özellikle Doğu Avrupa bölgesi ülkelerine ihracatımızı artırmak yönünde çalışmalarımıza yön vereceğiz. 2020 yılında da Güney Afrika’dan İtalya’ya kadar 10’a yakın fuar katılımı planlıyoruz. 2020 yılında sektörde dengelerin biraz daha yerine oturacağı yönünde beklentimiz var. Piyasanın tüm alt sektörlerle beraber düzenlenmesi, kentsel dönüşümde iyileştirici kararların alınması, ekonomik istikrarın sağlanması gibi faktörler için olumlu gelişmelerin olacağına inanıyoruz. Bu bağlamda yeni yıl için yine yüzde 10’un üzerinde bir büyüme hedefi belirledik. Yeni on yılın tüm Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum.”Söyleşi