Header Reklam
Header Reklam

Hafif Yanıcı Soğutucu Akışkanların Bakımında Teknisyenler için Temel Bilgiler

12 Aralık 2022 Dergi: Kasım-Aralık 2022
Hafif Yanıcı Soğutucu Akışkanların Bakımında Teknisyenler için Temel Bilgiler

Yüksek küresel ısınma potansiyeline (GWP) sahip hidroflorokarbon (HFC) soğutucu akışkanlar kademeli olarak azaltılırken, hafif yanıcı A2L soğutucu akışkanlar potansiyel düşük GWP alternatifleri olarak tanımlanmıştır. Ancak A2L servis gereklilikleri hakkındaki bilgiler ABD'de büyük ölçüde bilinmiyor ve bu da teknisyenler içinde pek çok soruyu gündeme getiriyor. A2L soğutucu akışkanlar, Haziran 2021 itibarıyla Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) Önemli Yeni Alternatifler Politikası (SNAP) Kural 23 tarafından konut tipi AC uygulamalarında kullanım için onaylanmıştır. Buna, genel olarak bilinen R-454B ve R-32 dahildir.

Hizmet açısından bakıldığında, mevcut soğutucu akışkanlardan A2L'lere geçiş, iş yapma şeklinde köklü bir değişiklik gerektirmeyecektir. Ancak, temel servis esaslarına daha fazla dikkat edilmesi önem taşıyacaktır.

A2L soğutucu akışkan özellikleri

A2L'ler "hafif alevlenir" olarak kabul edilir ve HFC'ler, hidrofloroolefinler (HFO'lar) ve iki sentetik soğutucu akışkanın çeşitli karışımlarından oluşur. Gelişmekte olan düşük GWP'li soğutucu akışkanların çoğu bu kategoriye girer ve ortaya çıkan çevresel düzenlemelere uymak için kullanılacaktır. Sektörümüz, yanıcı soğutucu akışkan kavramına zaten aşinadır. "Yüksek derecede yanıcı" A3 (propan veya R-290), EPA'nın SNAP 20 kararında onaylamasından bu yana bağımsız soğutmada kullanılmaktadır. A2L'ler ve R-290 arasındaki tutuşabilirlik farklarının karşılaştırılması, servis hususlarını ve ilgili güvenlik risklerini anlamak için önemlidir. Aşağıdaki temel tutuşabilirlik kriterlerini göz önünde bulundurun:

1. Alt tutuşabilirlik limiti (LFL) — A2L'lerin LFL'si, R-290'ınkinden sekiz kat daha yüksektir. Bu nedenle, potansiyel olarak daha büyük şarj boyutlarına ve uygulamalara izin veren yanıcı konsantrasyonlar oluşturma olasılığı daha düşüktür.

2. Minimum ateşleme enerjisi (MIE) — R-290 çok düşük bir MIE'ye sahiptir ve statik elektrik deşarjı gibi daha düşük enerji kaynaklarıyla daha kolay tutuşabilir. A2L'ler için MIE önemli ölçüde daha yüksektir ve tutuşması için açık alev veya güçlü bir elektrik enerjisi kaynağı gerektirir, bu da A2L'lerin elektrikli bileşenlerle kullanımını daha güvenli hale getirir.

3. Yanma ısısı (HOC) — HOC, A2L'lerde R-290'a göre çok daha düşüktür, bu da tutuşma olaylarının daha düşük seviyede olmasıyla sonuçlanır. Tutuşabilirlik potansiyeli, kaçak sensörlerinin ve algılama ekipmanının kullanımını A2L'lerde daha önemli bir sistem değerlendirmesi haline getirir. A2L'ler, R-410 gibi yaygın A1 HFC soğutucu akışkanlarla çok benzer özelliklere ve basınçlara sahiptir. Genel olarak, A2L ekipmanına bakım yapmak, teknisyenlerin bu soğutucu akışkanın en iyi uygulamalarını takip etmesini, A2L dereceli ekipman kullanmasını ve uygun kişisel koruyucu ekipman (PPE) giymesini gerektirir.

Müdahale Adımları

A1

A2L

Yasal prosedürlere uygun soğutucu akışkanın boşaltımı

Gerekir

Gerekir

İnert gazla devrelerin temizlenmesi

En İyi Uygulama

Gerekir

Soğutucu akışkanı yeniden boşaltmak

En İyi Uygulama

Gerekir

İnert gaz ile 5 dakika boyunca yıkamak

En İyi Uygulama

Opsiyonel

Soğutucu akışkanı yeniden boşaltmak

En İyi Uygulama

Opsiyonel

Kesme veya lehim cihazıyla devreyi açma

Son Adım

Son Adım

Sistemi tamir ve kaynak işlemi boyunca nitrojenle yıkama

Gerekir

Gerekir

Kaçak ve basınç testi

En İyi Uygulama

Gerekir

Sistemi boşatma

Gerekir

Gerekir

Sistem şarjı

Gerekir

Gerekir

Tablo 1: A2L sistemlerinin standart onarım prosedürleri. A2L onarımları/kurulumlarında boşaltma, tahliye ve sızıntı/basınç testlerinin gerekli olacağını unutmayın.

A2L servis araçları

Kurulum ve servis araçları da A1'ler için kullanılanlara benzer. Ancak, belirtilen yerlerde "A2L uyumlu" ekipman seçmek önemlidir.

Aletler (A1 R-410A)

A2L Gereklilikleri

Göstergeler

A2L uyumlu kullanın

Gösterge manifoldu

Sağ Yön Dişli (ekipman servis portuna göre)

Şarj Hortumu

Sağ Yön Dişli

Soğutucu Akışkan Geri Kazanım Silindiri

Yanıcı Seviye, Sol-Yönlü Dişli

Vakum Pompası

A2L uyumlu olup olmadığını görmek için üreticiyle görüşün (anahtar çalışma bölgesinden uzaktadır)

Geri Kazanım Makinesi

A2L uyumlu kullanın

Gaz Dedektörü

A2L uyumlu kullanın

Elektronik Kaçak Dedektörü

A2L uyumlu kullanın

Tartı

Mümkün değil

Havalandırma Fanı

Benzer

Elektrikli el aleti

Kıvılcımlanmaz olanı kullanın (AHRI-8017)

Kuru kimyasal/CO2 yangın söndürücü

Kimyasal-uyumlu opsiyonu kullanın

Tablo 2: A2L sistemleri için gerekli araçlar. A2L sistemlerine servis vermek için benzer araçlara ihtiyaç duyulacak olsa da, mümkün olduğunda A2L uyumlu ekipman kullandığınızdan emin olun.

A2L'lerin mevcut HFC sistemlerindeki A1'lerin yerine geçmediğini unutmamak önemlidir; tüm HVACR ekipmanı, A2L'leri kullanacak şekilde tasarlanmalı ve seviyelendirilmelidir. Bir A2L sistemini şarj etme süreci A1'lere benzer olsa da, teknisyenlerin izin verilen maksimum şarj oranını aşmadıklarından emin olmaları gerekir.

Not: Yüklenicileri ek önlemler konusunda uyarmak için yakında A2L tabanlı HVACR ekipmanında yeni güvenlik etiketleri görünecektir. Bazıları ayrıca servis bağlantı noktalarını kapatmak için tasarlanmış bir panel içerebilir.

Daha fazla bilgi için Klima, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü'nün (AHRI) Güvenli Soğutucu Akışkanlara Geçiş Görev Gücü web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.ahrinet.org/saferefrigerant

A2L geri kazanımı ve geri kazanımı A2L silindirleri, mevcut R-410 silindirleriyle aynı anma basıncına sahip olsa da, tanklar, aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok ayırt edici özellikle tasarlanmıştır:

Basınç tahliye valfi — Aşırı yüksek silindir basıncı olması durumunda, A2L silindirleri bir basınç tahliye valfi içerir, yalnızca o silindirdeki basıncı düşürmeye yetecek kadar soğutucu akışkan salmak üzere tasarlanmıştır. Serbest bırakıldığında, valf sıfırlanacaktır.

Kırmızı bant/şerit — A2L silindirlerinde hafif yanıcı soğutucu akışkanın varlığını belirtmek için kırmızı bir bant (şerit) veya üst kısmın tamamı kırmızıya boyanmış olacaktır.

Sol yönlü (LH) dişli — Diğer soğutucu türlerinden daha fazla ayırt etmek için, A2L silindirlerinde büyük olasılıkla bir LH dişli olacaktır.

Emerson'da, ticari soğutma ve konut klima uygulamalarında daha düşük GWP'li soğutucu akışkanlara geçişi desteklemek için aktif olarak A2L sertifikalı kompresörler, yoğuşma üniteleri ve bileşenleri geliştirilmektedir. Ayrıca Emerson Eğitim Hizmetleri, "Geleceğe Uygun" girişiminin bir parçası olarak A2L eğitim seminerleri geliştirmekte ve yürütmektedir.

Kaynak: EmersonSlider Altına