Header Reklam
Header Reklam

Havalandırma Menfezi Nedir, Ne İşe Yarar?

05 Mart 2024 Dergi: Mart-Nisan 2024
Havalandırma Menfezi Nedir, Ne İşe Yarar?

Havalandırma menfezleri, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin besleme havası ve çıkış havası için kullanılan hava terminal cihazlarıdır. Besleme havasını odanın içine yönlendirir. Ayarlanabilir kanatlı havalandırma menfezleri, tahliye yönünün istenen koşullara uyarlanmasına olanak tanır.

Bir yönüyle menfez, ortamdaki hava devir daimini sağlar. Cama, duvara ya da pencereye takılan menfez, genel olarak ev veya işyerinde bulunan banyo ve tuvaletlerde de kullanılır.

Fanlı Menfez

Fanlı menfez sistemleri çatı havalandırma menfezleri olarak da bilinmektedir. Fanlı menfez de bulunan kanalların yönü sayesinde dışarıda esen rüzgâr vasıtası ile gelen temiz hava ortama aktarılmış olur. Öte yandan aynı şekilde ortamdaki kirli olan havanın da dışarıya atılmasını sağlar.

İçerisinde fan bulunan ve aspiratörlü menfez vasıtası ile ortamın havalandırılması daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Dağıtıcı Menfez

Dağıtıcı menfez ile dışarıdan gelen hava, menfezde bulunan ve el ile hareket ettirilebilir yapıda olan kapakçıklar vasıtasıyla gelen havanın istenilen şiddette yönlendirilmesi sağlanır. Dağıtıcı menfez imalatı kullanılacak alana göre plastik veya alüminyum malzeme kullanılarak yapılır.

Toplayıcı Menfez

Toplayıcı menfez çeşidi, dağıtıcı menfez ürünlerinin tersine havayı toplamak için emiş menfezi olarak da adlandırılan ve bu amaçla kullanılan menfez sistemleridir. Toplayıcı menfezler, ortamdaki kötü havayı emer ve dışarı atar. Toplayıcı menfez cihazının kullanılacağı ortamın büyüklüğüne göre seçilir.

Transfer Menfezi

Transfer menfezi komşu olan iki oda veya mekan arasına yerleştirilerek iki ortam arasında hava transferinin sağlanması amaçlanır. Kullanılacak ortamın büyüklüğüne göre transfer menfezi seçimi yapılabilir.

Yuvarlak Kanal Menfezi

Yuvarlak kanal menfezleri emiş ve üfleme hava menfezleri olarak kullanılabilir. Bunun yanında genellikle en çok kullanılan havalandırma sistemleri arasındadır. Bu menfezler adından da anlaşılacağı üzere yuvarlak hava kanallarına sahiptir. Sahip olduğu kapaklı kanalları sayesinde hava trafiği kolaylıkla kontrol edilebilir olduğundan bu menfezler ortamdaki mevcut havayı emerek dış alandan temiz havayı iç ortama taşır.

Lineer Menfez

Lineer menfezler havalandırma sistemlerinde emiş ve üfleme menfezi olarak kullanılır. Bu havalandırma sistemleri lineer olarak monte edilir.

Kare Petek Menfezi

Kare petek menfez cihazları havalandırma sistemlerinde ve fancoillerde emiş menfezi olarak kullanılır. Kare petek menfezi ortamda bulunan kötü havayı emerek filtreler ve dışarıya atar.

Kaynak: www.fitateknik.comSlider Altına