Header Reklam
Header Reklam

Isı İstasyonu Uygulamalarında Sorunlar için Olası Sebepler ve Çözümler

01 Aralık 2023
Isı İstasyonu Uygulamalarında Sorunlar için Olası Sebepler ve Çözümler

Isı İstasyonu olan uygulamalarda fazla tüketim veya ısınamama gibi sorunlar görülebilir. QMET Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ısı istasyonları alanında deneyimli teknik uzmanları, ısı istasyonlarındaki temel sorunları, olası nedenlerini ve çözüm önerilerini şöyle sıralıyor:
Kullanım sıcak suyunun temin edilmemesi durumunda ısı istasyonda kontrol edilmesi gereken kısımlar, sorunlar ve çözümler nelerdir?
Termostatik vananın hareketi kontrol edilmelidir. Termostatik vana iç çekirdeği kitlenmiş olabilir. Çözüm çekirdek değişimidir.
Pislik tutucu kontrol edilmelidir. Pislik tutucu tıkanmış olabilir. Çözüm pislik tutucu temizliğidir, gerekirse filtre değişimi yapılmalıdır.
Eşanjör debileri kontrol edilmelidir. Eşanjörün tesisata bağlı olarak kireçlenme ile ısı transfer yüzeyinin azalması ile kapasitesinin azalmasının meydana gelmesi söz konusu olabilir. Çözümü eşanjör değişimidir.
Isı tüketim faturasının yüksek gelmesi durumunda istasyonda kontrol edilmesi gereken kısımlar, sorunlar ve çözümler nelerdir?
Termostatik vananın hareketi kontrol edilmelidir. Sorun termostatik vana iç çekirdeği kilitlenmesi olabilir. Çözüm çekirdek değişimidir.
Termostatik vana hissedici kablo kontrol edilmelidir. Sorun termostatik vana kablosunun kopması kaynaklı olabilir. Çözüm termostatik vananın değişimidir. 
Aktüatör vana iç çekirdek hareket kontrolü yapılmalıdır. Sorun aktüatör vana iç çekirdek açık pozisyonu kilitlenmesi olabilir. Çözüm çekirdek değişimidir.
Balans vanası kapiler borusu kontrol edilmelidir. Sorun kapiler borunun sızdırması ve ya da kesilmesi nedeniyle balanslamanın yapılamaması ve bunun sonucu olarak yüksek kazan debisi ile dairenin beslenmesidir. Çözüm kapiler borunun değişimidir.
Balans vanası kontrol edilmelidir. Sorun balans vanasının tıkanması veya ayarı ile oynanmış olmasıdır. Çözüm üst bölümden iterek sıkışıklığın giderilmesi ve ayarların kontrol edilmesidir. Çözüm alınamaması durumunda değişimin yapılması gerekir.
Isınma şikayetlerinin olması durumunda, istasyonda kontrol edilmesi gereken kısımlar sorunlar ve çözümler nelerdir?  
Sirkülasyon pompasının kontrol edilmesi gerekir. Sorun tesisata bağlı pompanın tıkanması olabilir. Çözüm pompaya üst bölümden sıkışmayı açmak için hareket verilmesi, ardından enerjinin kesilip tekrardan enerji verilmesidir. Pompa ilk hareketi tüm güç ile yapacak ve sıkışma giderilecektir.
Kazan sıcaklığının kontrol edilmesi gerekir. Sorun kazanın düşük sıcaklık ile çalışması olabilir. Çözüm yönetim ile görüşerek sıcaklığın artırılmasıdır.
Balans vanası kontrol edilmelidir. Sorun balans vanasının tıkanması veya ayarı ile oynanması olabilir. Çözüm üst bölümden iterek sıkışıklığın giderilmesi ve ayarların kontrol edilmesidir. Çözüm alınamaması durumunda değişimin yapılması gerekir.
Endirekt ısıtma hattı basıncının kontrol edilmesi gerekir. Sorun bir bar altına düşmesi sonucunda pompanın çalışmaması ve sistemde hava oluşması olabilir. Çözüm hava tahliyesi yapılması ve doldurma vanası ile 2.5 bara kadar kapalı devre ısıtmaya su beslenmesidir.
Kaynak: www.qmet.com.trSlider Altına