Isı Pompası Nedir, Nasıl Çalışır?

19 Temmuz 2021 Dergi:

Günümüzde ısı pompaları, geleceğin iklimlendirme teknolojisi ürünlerinden biri olarak kabul ediliyor. Küresel iklim değişikliklerinin olumsuz etkileri dünya gündeminin ilk sırasından inmezken karbon salımlarını sınırlandırmaya yönelik yeni ve katı maddeler içeren yönetmelikler karşısında ısı pompası teknolojisi en etkin iklimlendirme çözümü olarak öne çıkıyor. Bunun temel nedeni, fosil yakıtlı ısıtma ürünleri ısıyı bir kimyasal reaksiyon sonucu ortaya çıkartırken ısı pompalarının dünya üzerinde var olan ısıyı transfer ederek elde etmesidir.
Isı pompaları; ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımını tek bir cihazda toplayarak diğer ısı kaynaklarına göre yüksek enerji tasarrufu sağlıyor. Isı pompaları transfer ettikleri enerjiyi sadece havadan değil toprak ve su gibi farklı ortamlardan da sağlayabiliyor. Ayrıca ısı pompaları hava, toprak ve sudaki potansiyel ısı enerjisini evlere taşıyarak evilerin sıcaklık konforunu sağlarken doğaya herhangi bir zehirli gaz salınımı yapmıyor.
Isı pompası ısıtma, soğutma ve sıcak su için gerekli olan enerjinin %75'ini doğadan, geri kalan %25'ini elektrikten sağlayarak çalışır ve hava koşullarından etkilenmez. Isı pompaları karlı, yağmurlu, güneşli gibi her türlü hava koşulunda kullanılabilir.
Klimalardaki ısıtma verimini göstermek için kullanılan COP değeri ısı pompalarında da kullanılıyor. “Coefficient of Performance” kelimelerinin kısaltması olan COP, ısıtma performans katsayısı olarak bilinir. 
Baymak ısı pompası ürünlerinin ısıtma performans katsayısı (COP) çalışma prensibine bağlı olarak 5,0 değerine kadar çıkıyor.
Baymak “Yenilenebilir Enerji Grubu”nun bir üyesi olan Isı Pompası Ailesi, evsel ve ticari işletmelerde sıcak su ihtiyacını gidermek için kullanılan “Monoblok Sıcak Su”, evlerdeki iklim konforunu sağlamak için kullanılan “Split ve Monoblok Inverter” ve havuz suyunu ısıtmak için kullanılan “Monoblok Havuz” ürünlerinden oluşuyor. Ayrıca Baymak Isı Pompası ürünleri Avrupa ve uluslararası standartlara göre performans derecelendirmelerini onaylayan Eurovent tarafından en yüksek verimlilik derecesi olan A+++ sertifikasyonuna sahip.
Kaynak: https://www.baymak.com.tr/isi-pompasi-nedir Söyleşi