Header

“Kadın Ustalar Hareketi” İzmir’den Başlıyor

27 Temmuz 2018 Dergi: Temmuz-Ağustos 2018

Kadın istihdamını artırabilmek ve özellikle ihtiyaç sahibi her yaştaki kadının ayakları üzerinde durabilmesini sağlayacak “Kadın Ustalar Hareketi” başlıyor. Yaklaşık 30 İş kolunda, tüm eğitim masrafları “kadinustalar.com” öncülüğünde sponsor firmalar tarafından karşılanacak ve kadınların seçtikleri iş kollarıyla ilgili eğitimler uzmanlar tarafından verilecek. Proje ile 8 içinde 21 ilde 1000 kadının “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alarak iş başı yapmaları sağlanacak.

Tamamen Özel Sektör İş birliğiyle finanse edilen projeye dahil olmak isteyen kadınların sadece www.kadinustalar.com  adresinden başvuru yapmaları yeterli oluyor. Ardından seçtikleri iş kolları için bulundukları şehirde açılacak kursa katılacak kadınların, tüm eğitim masrafları, günlük harcırahları ve kurs süresince SGK giderleri kadinustalar.com tarafından karşılanacak. Proje kapsamında kadınlara mesleki yeterlilik, iş güvenliği, tıbbi eğitimler, sektörel yenilikler, temsil , satış, pazarlama ve sosyal medyanın ticari kullanımları konularında Türkiye’nin alanında önemli İsimleri tarafından eğitimler verilecek.

Eğitimi tamamlayan tüm kadınların “Mesleki Yeterlilik Sertifikası” sınav masrafları da kadinustalar.com tarafından karşılanacak. Belgeyi almaya hak kazanan kadın ustalar dilerlerse bulundukları lokasyondan gelecek iş taleplerine ücretsiz yönlendirilecekler, dilerlerse de sponsor firmalarda iş başı yapacaklar. MYK Belgeli kadın ustaları istihdam eden firmalar, devlet tarafından sunulan SGK teşviklerinden yararlanacaklar. Kadinustalar.com Genel Müdür Yardımcısı, uzun yıllar Türkiye’nin büyük şirketlerinde üst düzey yöneticilik yapmış ve birçok ses getiren kamu projesi yönetmiş bir isim Seyhun Ayhan.

Seyhun Ayhan, projenin çıkış noktasının sosyal medyada karşılaştığı ve genç bir annenin, maddi imkansızlıkları ve iş bulamaması nedeniyle bebeğini vermek istediğini belirten bir ilan görmesi olduğunu belirtti. Seyhun Ayhan, ”Ülkemizde kadınlarımız kendilerine layık görülen bir hayatı yaşamaya mecbur bırakılıyor. Başlarına gelen herhangi bir olumsuzlukta çaresizce ortada kalan birçok anne var. “kadinustalar.com” kadınlarımızın iş hayatında var olmalarını hem de bu süreçte hiçbir sermayeleri olmadan, onların adına tüm süreçlerin planlanarak yönetileceği bir destekle kısa sürede iş başı yaparak paralarını kazanabilecekleri bir destek eli projesidir” dedi.

Kadinustalar.com il etap eğitimleri Ekim ayında İzmir’de başlayıp 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe kadar toplam 21 İl de 1000 Kadın Usta yetiştirecek.


Bilgi için: 

Seyhun Ayhan, Pazarlama/Genel Müdür Yardımcısı 
Kentsel Dönüşüm Ltd.Şti.

Telefon:0(232)464 44 34 
seyhunayhan@kadinustalar.com
Web: www.kadinustalar.comSöyleşi