Header Reklam
Header Reklam

Kombi Servisçiliği Kursu Projesi Yapılacak

06 Nisan 2016 Dergi: Mart-Nisan 2016
Kombi Servisçiliği Kursu Projesi Yapılacak

Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘Kombi Servisçiliği Kursu’ projesinin tanıtım toplantısı 29 Mart’ta Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Satış Sonrası Hizmetler Derneği ve İstanbul Tesisatçılar Odası’na üye işyerleri, iştirakçi firmalar ECA, Vaillant, Demirdöküm ve Baymak firmalarının yöneticileri, yine iştirakçi firmaların merkez ve yetkili servis sahipleri katılım gösterdi. Toplantıda ayrıca Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı son sınıf öğrencileri ve proje hedef grubu içinde yer alan Bağcılar’daki lise ve dengi okulların okul müdürleri de yer aldı. Toplantıda verilen bilgilere göre; Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Koordinasyon Birimi arasında imzalanan protokolle ‘Kombi Servisçiliği Kursu Projesi’ uygulanmaya başlayacak. Bağcılar Belediyesi ve Satış Sonrası Hizmetler Derneği (SHD)’nin proje ortakları olduğu, toplam bütçesi 224.913,47 Euro olan projenin iştirakçileri arasında Baymak, Borusan, DemirDöküm, ECA ve Vaillant bulunuyor. Hedef kitlesini 18 – 29 yaşları arasındaki işsiz gençlerin oluşturduğu projede kurslara katılımda sırasıyla lisans, ön lisans, meslek lisesi ve ortaokul mezunu askerliğini yapmış veya tecilli, sürücü belgesine sahip kişiler öncelikli tercih edilecek. Kurslarda, Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanından 3 öğretmen ile sektör ve saha deneyimine sahip olan 3 usta öğretici eğitmen görev alacak. 175 kursiyerin eğitim alacağı projenin amaçları şöyle sıralanıyor:

- Bilgi ve beceriye dayalı kombi bakım onarım meslek kurslarına katılan 18 ile 29 yaşları arasındaki 175 işsiz gencin MEB yönetmeliklerine uygun sertifikalı halde kombi servisçiliği alanında uzmanlaşmalarını sağlayarak istihdama hazır hale getirmek.

- Kursiyerlere eğitimlere katıldıkları her gün için 10 € cep harçlığı verilerek motivasyonları artırılacak, yapılacak danışmanlık destek faaliyetleriyle işsiz gençlerin istihdam edilmeleri sağlanacak.

Proje süresince iki farklı gruba eğitimler verilecek. İşsiz gençler 280 ders saatinden oluşan kombi servisçiliği meslek edindirme kurslarına katılacak. İşsiz olan genç doğalgaz tesisatçıları ise ön beceriye sahip oldukları için 160 ders saati sürecek olan kombi servisçiliği geliştirme ve uyum kurslarına katılacak. Kurs müfredatı olarak Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan gaz yakıcı cihazlar, doğalgaz iç tesisatı, iş güvenliği ve işçi sağlığı modüllerinden oluşan geliştirme uyum kursu programı kullanılacak. Kombi servisçiliği eğitimlerine katılan kursiyerler, doğalgaz iç tesisatçılığı ve kombi servisçiliği yeterliliğini kazanarak istihdama hazır hale getirilecek.

İşsiz gençler için gerçekleştirilecek olan kombi servisçiliği meslek edindirme kursları

- 4 adet meslek edindirme kursu yapılacak.

- Her kursta kursiyer sayısı 25 kişiden oluşacak.

- Bir meslek edindirme kursu 7 hafta sürecek.

- Her meslek edindirme kursunun 4 haftalık (20 gün) eğitimi Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölye ve laboratuvarlarında gerçekleştirilecek. Okuldaki eğitimlerde kursiyerlere teori ve uygulamalı doğalgaz ve kombi servisçiliği yeterlilikleri kazandırılacak.

- Her meslek edindirme kursunun 3 haftalık (15 gün) eğitiminde kursiyerler, iştirakçi firmaların yetkili servis veya merkez servislerinde işbaşı saha çalışmalarına katılacaklar.

- Kurslara katılan her kursiyer günlük 10€ cep harçlığı alacak.

İşsiz genç doğalgaz tesisatçıları için gerçekleştirilecek olan kombi servisçiliği geliştirme ve uyum kursları

- 3 adet geliştirme ve uyum kursu yapılacak.

- Her kursta kursiyer sayısı 25 kişiden oluşacak.

- Bir geliştirme ve uyum kursu 4 hafta sürecek.

- Her geliştirme ve uyum kursunun 2 haftalık (10 gün) eğitimi Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölye ve laboratuvarlarında gerçekleştirilecek. Okuldaki eğitimlerde kursiyerlere teori ve uygulamalı doğalgaz ve kombi servisçiliği yeterlilikleri kazandırılacak.

- Her geliştirme ve uyum kursunun 2 haftalık (10 gün) eğitiminde kursiyerler, iştirakçi firmaların yetkili servis veya merkez servislerinde işbaşı saha çalışmalarına katılacaklar.

- Kurslara katılan her kursiyer günlük 10€ cep harçlığı alacak.

Kursa müracaat edenlerden istenilen belgeler

1. Nüfüs cüzdan fotokopisi

2 .Öğrenim belgesi fotokopisi( diploma tastikname vb)

3. İş kur kayıt belgesi

4. Sabıka kaydı

5 .2 adet vesikalık fotoğraf

6. Sürücü Belgesi fotokopisi (varsa)

- Kursları başarıyla tamamlayanların MYK (Mesleki yeterlilik belgesi) sınavına girerek belge almaları sağlanılacaktır.

- MYK belgesi  alan kursiyerler bir iş yerinde istihdam edildiklerinde 48 ay boyunca SSK iş yeren primini devlet ödeyecektir.

Kursa müracaat yerleri

- Bağcılar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Adres: Barbaros mah.8. sk Bağcılar/İstanbul

Tel: 0212 550 76 75-550 15 99 dahili 141-162

- Satış Sonrası Hizmetler Derneği, Adres: Örnek mah.F.Tokay cd. No:9 Ataşehir/İst.

Tel: 0532 421 00 05Slider Altına