Kombileri Daha Tasarruflu Kullanmanın İpuçları

06 Eylül 2021 Dergi:

Enerji tüketim bedellerinin artması, tüketicileri enerji tasarrufu konusunda daha dikkatli olmaya zorluyor. Kabarık enerji faturalarını aza indirmenin yollarını arayan tüketiciler, küçük maliyetleri göze alarak cihazlarını yüksek tasarruf sağlayan A sınıfı ürünlerle değiştirmek, düzenli olarak kombi bakımını yaptırmak ya da verimi artırma amacıyla termostatik vana ve oda termostatı gibi aparatları edinmeye yöneliyor. 
İklimlendirme sektöründe yüksek verimlilik ve tasarruf odaklı ürünleriyle öne çıkan Daikin, tüketicilerin artan enerji faturalarını aşağıya çekebilmesi için çeşitli önerilerde bulunuyor. Bu önerileri dikkate alan tüketiciler hem daha tasarruflu ısınıyor hem de üst düzey konfor yaşıyor. 

Bu konuda çalışmalar yapan Daikin’in uzmanları, tüketicilerin kullanım hatalarının yanı sıra montaj aşamasında baca montajının ve yoğuşma giderinin düzgün olmaması, topraklama bağlantısının yapılmaması gibi konulara da dikkat çekiyor ve “Bu tür sorunlar, cihazların bozulmasına veya veriminin düşmesine neden olur” diyor. Yıllık kombi bakımı yaptırmanın çok önemli olduğunu söyleyen Daikin’in uzmanları, enerji faturalarını düşürmenin yollarını şu şekilde anlatıyor: “Ateşleme ve alev komponentlerinin zamanla yıpranması ve kurum yapması verimi düşürür. Bunun dışında tesisatta ve radyatörlerin üst kısmında oluşan hava, su akışını azalttığı için ısı transferi bundan olumsuz anlamda etkilenir ve yeterince ısıtma yapmaz hale gelir. Aynı şekilde kombi alt bağlantı filtrelerinin temizlenmemesi de verim kaybına neden olur. Bu nedenle öncelikle kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması, hem konfor hem de enerji tasarrufu açısından çok önem taşır. Kombi bakımlarında ‘ucuz olsun’ düşüncesiyle korsan servislerden hizmet almak, sonraki günlerde sizi daha büyük masraflarla baş başa bırakabilir. Kış aylarını rahat geçirmek için kombi bakımlarınızı yaptırmanız ve bu hizmeti mutlaka yetkili servislerden almak gerekir.”

Tüketicilerin genelde evde bulunmadıkları ve tatilde oldukları zamanlarda kombiyi çalıştırmamasının da yanlış bir uygulama olduğunu belirten Daikin’in uzmanları, “Özellikle kış aylarında enerji tasarrufu nedeniyle kombiyi kapatmak yerine en düşük derecede açık tutmak en doğru harekettir. Çünkü kombi kapalı olduğu zaman mekanlar soğur; kombi açıldığında ise önce duvarlar ısınmaya başlar. Bu durumda bile konutların ya da binaların içleri hala soğuk kalmaya devam eder. Bu da daha fazla enerji kullanma gereksinimi, dolayısıyla daha yüksek fatura anlamına gelir. Hatta kış ayları gelmeden kombiyi düşük derecede çalıştırmak duvarları ısıtacağından daha sonrası için konforu artıran ve enerji tüketimini düşüren bir çözüm oluşturur. Bu tür durumlar oda termostatı veya TRV ile kontrol edilmelidir” önerisinde bulunuyor. 

Kombilerin Enerji Maliyetinden Nasıl Tasarruf Edilir?

•    Kombinin yıllık bakımlarını mutlaka yaptırılmalıdır. Asla korsan servislerden hizmet alınmamalı, mutlaka yetkili servislerden yardım istenmelidir. 

•    Ucuz olması nedeniyle ikinci el kombiler tercih edilmemelidir. Kombiler CE şartlarına göre üretilir. Dolayısıyla üretim sırasında ve sonrasında test edilir. İkinci el kombiler ise toplama veya orijinal olmayan parçalar barındırır. İkinci el kombi alındığında, sonraki günlerde daha büyük masraflar çıkabilir. Üstelik kış ortasında kombisiz kalınması halinde hem ev konforu bozulur, hem de sağlık sorunları yaşama ihtimali oluşur. 

•    Kombiyi çalıştırıldığında ilk etapta duvarları ısıtır. Ev ya da bina ısınmaya başlayıncaya kadar enerji tüketimi fazla olur. Bu nedenle soğuklar tam anlamıyla başlamadan düşük ayarda kombiyi çalıştırıp, duvarların ısınmasını sağlanmalıdır. Bu davranış, konforu sağlarken yakıt tüketimini azaltır. 
•    Kış aylarında uzun bir tatile gidilecekse enerji ve gaz beslemeleri devre dışı bırakılmamalıdır. Çünkü istemeden anti-blokaj ve don koruma fonksiyonları da devre dışı kalabilir. Koruma sistemlerinin devre dışı kalması ise haraketli parçaların sıkışmasına ve su sıcaklığı 0 derecenin altına düştüğünde kombinin içindeki suyun donmasına neden olur. 

•    Kombide veya tesisatta su kaçağı olması durumunda kombiye su doldururken su basıncının 1.5 bardan yukarıda olmamasına dikkat edilmelidir. Bundan daha fazlası, kombi devreye girdiğinde suyun daha fazla genleşmesine neden olur. Bu durum genleşme tankının diyaframına zarar verebilir ve emniyet ventilinden gereksiz yere su boşaltmasına neden olur. 

•    Kombiye su doldururken su basıncının 1.0 bardan az olması, kombi devreye girdiğinde eşanjörde aşırı ısınmaya veya tesisatta hava kabarcıklarına neden olabilir. Tesisatta hava kabarcıklarının oluşması pompada kavitasyona, böylelikle pompa pervanelerinin kırılmasına neden olur.

•    Kombiden suyu tahliye etmek için 3 bar emniyet ventilinin açılmaması gerekir. Çünkü 3 bar emniyet ventili güvenlik amaçlıdır. Sistemdeki suyun basıncı artması halinde kombiyi korumak için bir önlemdir. Kullanımda tüketici tarafından açılmaması gerekir. 

•    Radyatörlerin önünü ya da üzerini kapatacak dekoratif uygulamalardan kaçınılmalıdır. Kalorifer petekleri, çamaşır kurutmak için kullanılmamalıdır. Üzeri çamaşırla kaplı petekler, yeterince ısıtma yapmadığı gibi enerji harcamasını da artırır. Ayrıca ortamdaki nem dengesini bozduğu için sağlık açısından problemlere yol açabilir. 
 
•    Tüketici hataları dışında montaj aşamasındaki hatalar da önemlidir. Baca montajının ve yoğuşma giderinin düzgün olmaması, topraklama bağlantısının yapılmaması kombide sürekli olarak arıza oluşmasına neden olur. Montaj sırasında yetkili servislerden hizmet alınması, olası masrafların önüne geçecektir. 
 Slider Altına
Söyleşi