Kombiye Su Basma İşlemi Nasıl Yapılır?

02 Aralık 2020 Dergi:

Kombinin ilk çalıştırılması sırasında ya da kombinin suyunun boşaltılması halinde peteklere ilk su doğru şekilde verilmelidir. İlk su, kalorifer petek tesisatı montajı yapıldıktan sonra tesisatın test edilmesi ve aktif hale getirilmesi için tesisata verilen sudur. Peteklere ilk kez su doldurma işlemi, kombi altında bulunan vanadan yapılır. Peteklerin içinde dolaşan su kirlendiğinde, kalorifer peteği temizleme uygulaması sonucu kombi su basınç göstergesi sıfır olur. 
Montajı yeni yapılan tesisata su mutlaka verilmelidir ki, borulardan su sızması var mı, sistem istenilen düzeyde çalışıyor mu gibi önemli hususlar gözden geçirilebilsin. Sorun var ise de en baştan müdahale edilip arızanın yeni sorunlara yol açmasının önüne geçilsin. Kalorifer tesisatında su bulunmadığı takdirde kombi çalışmayacağı için ısınma söz konusu olmaz. Kombi arıza moduna geçer sistem aktif olmaz.
Peteklere ilk suyu vermek için kombinin genellikle mavi / siyah renklerde olan su doldurma musluğu açılmalı ve kalorifer tesisatının içine gerektiği kadar su verilmelidir. Fazla su verdiğiniz zaman kombi kendiliğinden suyun fazla kısmını boşaltacaktır. Suyun az verilmesi halinde de kombinin arıza ışığı sönmez. Kombi basınç göstergesi suyun yeterli miktarda olup olmadığı anlamanıza yardımcı olacaktır.
Kombi altında su doldurma vanası açıkken bir taraftan da basınç gösterge ayarı kontrol edilmelidir. Su basınç göstergesi 1,5 bar – 2 bar arasında olabilir. Su doldurma vanası açılırken birden sonuna kadar açılmamalı yavaş yavaş açılarak bir taraftan da su gösterge seviyesi kontrol edilmelidir.
Kombinin su basınç barı değerin altında ise su ilave edilmesi gerekir. Su takviyesi yapılmadığı takdirde cihaz verimli çalışmadığı gibi arıza yol açar. Normal şartlarda bar basınç değeri 1,5 olmalıdır. Fakat bazı zamanda bar basınç değerinin 2 olması da normal olarak kabul edilir. Cihazın su basınç seviyesi 3 veya 4 değer seviyesine ulaşmış ise bu durum, kombinin genleşme tankında bir sorun olduğunun işaretidir. Özellikle kış aylarında böyle bir sorun olan kombi kullanmaya devam edilirse hem faturalar yükselir hem de ısıtmada verim düşer. Periyodik bakımların yetkili servislerce her yıl düzenli olarak yapılması önemlidir. Söyleşi