Lincoln Electric Türkiye’den Eğitici Eğitimleri Projesi

06 Ekim 2021 Dergi:

Lincoln Electric Türkiye, “Eğitici Eğitimleri” projesi kapsamında 8 farklı şehirden 12 meslek lisesi öğretmenine eğitim verdi.

Kaynak sektörünün lider kuruluşları arasında yer alan Lincoln Electric Türkiye; 10 yılı aşkın süredir T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği “Eğitici Eğitimleri Projesi”ni bu yıl TOSB İnovasyon Merkezi ve Gebze Mesleki lincoln-electric-turkiye-egitici-egitimleri-1ve Teknik Lisesi Kaynak Atölyesinde gerçekleştirdi. Türkiye’nin 8 farklı şehrinde meslek liselerinde görev yapan 12 teknik öğretmenin katıldığı eğitim 5 gün sürdü. Meslek lisesi öğretmenlerinin yetkinliklerinin artırılması amacıyla hayata geçirilen eğitimlerde Lincoln Electric Türkiye uzmanları katılımcılarla sektördeki ve sanal kaynak uygulamalarındaki son gelişmeleri paylaştı. 

Kaynak sektöründeki profesyonellerin her ihtiyacına cevap verebilen son teknoloji kaynak ürünleri geliştiren Lincoln Electric Türkiye kaynak eğitim simülatörleri ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiği çalışmalarla da sektörde kalifiye eleman yetiştirilmesi noktasında önemli roller üstleniyor. Geçen haftalarda 10 yıldır devam ettiği “Eğitici Eğitimleri”ne bir yenisini ekleyen şirket; 8 farklı şehirden 12 teknik öğretmeni TOSB İnovasyon Merkezi ve Gebze Mesleki ve Teknik Lisesi Kaynak Atölyesinde ağırlayarak teknolojik gelişmeler, kaynak sektöründeki değişen dinamikler ve uygulama alanlarında değişen yapıları kapsayan eğitimler düzenledi. Katılımcıların hem teknik bilgilerini hem kaynak yapabilme becerilerini artırmaya yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin yer aldığı etkinlikte; 

  • Örtülü Elektrot, 
  • Gazaltı Kaynak Yöntemleri (MIG/MAG-TIG), 
  • Tozaltı Kaynak Uygulamaları, 
  • Tamir-Bakım Kaynakları 

gibi eğitim başlıkları yer alırken Oksi-gaz Kesim ve Lehimleme konularında da uygulamalar gerçekleştirildi.

Kaynak sektöründe kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi için meslek liseleri kritik bir öneme sahip 

lincoln-electric-turkiye-egitici-egitimleriProjenin yürütücüsü konumunda yer aldıklarını ve 10 yıldır projeyi büyük bir başarıyla tamamladıklarını vurgulayan Lincoln Electric Türkiye Teknik Eğitim Uzmanı Murat Taşocak, “Lincoln Electric Türkiye olarak MEB ile gerçekleştirdiğimiz protokol kapsamında her yıl belirli bir bütçe ile MEB’e bağlı meslek lisesi atölyelerine çeşitli kaynak makine ve sarf malzeme hibeleri gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda teknik kadromuz her yıl meslek liselerini ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geliyor ve onlara hem teorik hem de uygulamaları eğitimler veriyor. Kaynak sektöründe uzman açığının kapatılması ve sektörde kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi için meslek liseleri kritik bir öneme sahip. Bu liselerde öğretmenlerin sektördeki yeni teknolojik gelişmeleri takip etmeleri, uygulama yöntemlerindeki değişiklikleri anlamaları ve öğrencilerine aktarmaları çok önemli. Bu nedenle eğitici eğitimlerini çok önemsiyoruz. Bunun yanında öğrencilerimizin de kaynak sektörünü anlamaları, bu sektöre değer katabilecek çalışmalar yapabilmeleri için uygulamalı eğitimler almaları şart. Kaynak simülatörlerimiz, teknik dokümanlarımız ve müfredata ilişkin çalışmalarımızla protokol kapsamında üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek kaynağın geleceğine dokunmaya devam edeceğiz” diyor.

“Eğitici Eğitimleri” ve Lincoln Electric Türkiye’nin yenilikçi ürünleri www.askaynak.com.tr adresinden incelenebiliyor.Söyleşi