Mesleki Eğitimde 21. Yüzyıl Eğitim Modeli Pilot Eğitimlerinin İlki Tamamlandı

17 Haziran 2021 Dergi:

Türkiye’de ilk kez Adana Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki pilot uygulama kapsamında teorik kısmı çevrim içi, uygulamalı kısmı da atölyelerde düzenlenen mesleki beceri kurslarının ilk etabı geçen hafta tamamlandı. Bölgenin nitelikli iş gücü ihtiyacına yönelik analizler sonucunda tasarlanan eğitimler 6 etaptan oluşuyor.  

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) işbirliğinde ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) finansal desteği ile sürdürülen Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi kapsamında uygulanan pilot eğitimlerin ilki “Gaz Altı Kaynakçısı” başlığını taşıyor. Eğitim, toplam 14 katılımcı ile çevrimiçi ortamda teorik ve ardından atölye ortamında uygulamalı olarak hayata geçirildi.

Pilot eğitimde dersler başarıyla tamamlandı

adana-mesleki-egitim-merkeziPilot eğitimde dersleri başarıyla tamamlamalarının ardından katılımcılara alanlarındaki firmalarda çalışma olanağı da sağlanıyor. Sanayideki beklentileri karşılama noktasında ise ölçme ve değerlendirme hizmeti uygulama dahilinde sunulacak. Pilot uygulama, Adana Mesleki Eğitim Merkezi’nin iş modelinin kavramsallaştırılması, mesleki eğitim ve öğretim modüllerinin tasarımı, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, Adana Mesleki Eğitim ve Öğretim Merkezi’nin belgelendirilmesi ve akreditasyon faaliyetlerinin gerçekleştirilmesiyle tamamlanacak.

Eğitimlerin öncelikli hedefi gerek bölge gerekse ülke sanayisinin geliştirilmesi ve ekonominin iyileştirilmesi. Bu kapsamda kaliteli iş gücü ve mesleki eğitim için ulusal stratejilere doğrudan katkı sunmak da amaçlanıyor. 

Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi

UNDP ve ADASO işbirliğinde EBRD’nin finansal desteği ile gerçekleştirilen “Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi” Adana’daki yerel ihtiyaçlara ve ekonomik yapıya göre şekillendirilirken, yüksek vasıflı teknik yardım ve danışmanlık hizmetleri sunulması hedefleniyor. Bir yandan kaliteli iş gücü ve kaliteli mesleki eğitim ile ilgili ulusal stratejilere katkı sunulurken, bir yandan da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkı sağlamanın hedeflendiği proje, EBRD ve UNDP arasında imzalanan ilk finansal destek anlaşması olması bakımından da önem taşıyor.  Slider Altına
Söyleşi