Mitsubishi Electric, Yeni M8V Serisi ile Çevrim Süresinde Yüzde 11 Azalma, Hatalarda Yüzde 15 Düşüş Sağlıyor

11 Ocak 2023 Dergi:

Köklü inovasyon geçmişi ışığında seri imalatın önünü açan CNC teknolojileri geliştiren Mitsubishi Electric, CNC işleme merkezleri ve torna makineleri için üreticilere sunduğu katma değeri her geçen gün artırıyor. Son olarak pratik kullanımıyla dikkat çeken yeni M8V serisini üreticilerle buluşturan şirket, yüksek verimlilik ve hassasiyet ile üretim süreçlerini hatasız ve sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. Alanında ilk ve tek yerleşik Wi-Fi'ye sahip olan, sezgisel ve kullanımı kolay arayüzüyle üstün performans sunan serinin özelliklerinden bahseden Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı Müdürü Hakan Aydın, bir önceki seriye göre çok daha etkili olan yeni denetleyiciler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Maksimum Erişilebilirlik ile Üretimde Esnek ve Hızlı Dönem

Veri odaklı akıllı imalat için gelişmiş Endüstriyel Nesnelerin İnternetinin (IIoT) hayata geçirilmesinde kilit rol oynayan yeni M8V hakkında konuşan Hakan Aydın; “Bu seri, üreticilerin dijital dönüşüm stratejilerini desteklemek için geliştirildi. Sanayinin farklı faaliyet alanlarındaki profesyonellerin işini kolaylaştıran yeni seri, özgün tasarımı ile kullanıcılara kusursuz bir esneklik sağlıyor. Kullanıcılar CNC tezgâh takımlarını, tablet gibi bağlı cihazlar yardımıyla herhangi bir yerde ve zamanda güvenli bir şekilde kullanarak takip edebiliyor. Serinin sezgisel tasarımı ise kilit imalat parametrelerinin kolaylıkla takip edilerek kontrol edilebilmesine yardımcı oluyor. Kurulum sırasında kullanıcıları yönlendiren Job Lathe sihirbazı, kolay ve hızlı bir programlama olanağı sağlıyor. Bu özelliği ile G-kod uzmanlığına sahip olmayan personelin bile kolaylıkla etkileşim kurabileceği bir denetleyici olarak öne çıkıyor” dedi.

İmalat Süresini Azaltıyor, Yüksek Düzeyde Hassasiyet Sağlıyor

Yeni serinin bir önceki jenerasyona göre çok daha efektif ve verimli olduğuna dikkat çeken Hakan Aydın; “Yeni seride bir araya getirilen CPU, yenilikçi OMR-CC kontrol teknolojisi ve otomatik kesme yükü kontrolü, imalat süresini azaltırken yüksek düzeyde hassasiyet sağlıyor. Yüksek kalitede üretimi destekleyen bu fonksiyonlar, çevrim süresini önceki modellere göre en az yüzde 11, takım yolu hatalarını ise yüzde 15'e kadar azaltıyor. M8V serisi, talaşlı işleme merkezlerinde yüksek sayıda akslar ile dakikada 540 kilo-blok kod gibi iki katına çıkan ince işleme kapasitesi sayesinde metal işleme uygulamalarına da önemli avantajlar sunuyor. Hız ve performansı bir araya getiren bu denetleyici seri, üreticilerin verimliliklerini artırırken akıllı imalat uygulamalarını hayata geçirmelerine de yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.


 Slider Altına
Söyleşi