Roca Group Türkiye’ye Su Verimliliği Projelerinde Kritik Rol

11 Nisan 2022 Dergi:

Roca Group, küresel su verimliliği projesi için Eskişehir armatür fabrikasını pilot olarak seçti. Grubun sürdürülebilirlik yol haritasında çok önemli bir misyonu üstlenen Türkiye, döngüsel su kullanımını optimize etme noktasında kritik bir rol almış oldu. Proje için seçilen diğer pilot ülke ise Fas olarak belirlendi. 
Sürdürülebilirlik felsefesini kimliğinin ayrılmaz bir parçası olarak benimseyen Roca, su ve enerji verimliliği alanındaki çalışmalarına devam ediyor. 100 yılı aşkın geçmişi, 170'den fazla ülkedeki 86 fabrikası ve 24 binin üzerinde çalışanıyla sektöründe lider olan Roca, su verimliliğine odaklanan sürdürülebilirlik çalışmalarında, ülkemizin üç büyük üretim tesisi içinde yer alan Eskişehir armatür fabrikasını pilot olarak seçti. Proje kapsamında; Roca Grup’un faaliyet gösterdiği alanlarda su kullanımının azaltılması ve döngüsel su kullanımının optimize edilmesi hedefleniyor. Vitrifiye ve armatür üretimlerinin en fazla su gerektiren süreçler olması nedeniyle projeler; Türkiye’de Eskişehir, Fas’ta ise Settat tesislerinde başlatılacak.

Döngüsel su stratejisi uygulanacak

Roca Grup, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşabilmek için Veolia Water Technologies Ibérica tarafından tavsiye edilen döngüsel su stratejisini uygulayacak. Döngüsel su stratejisi; üretim sürecinin tüm aşamalarında su kullanımını azaltmayı, gerekli olmadığı sürece kesinlikle tatlı su kaynaklarının kullanımından kaçınmayı, dijitalleşmeyi, ölçme-değerlendirmeyi, döngüyü yeniden başlatmak için suyu yeniden kullanmayı ve su kalitesini her bir özel kullanıma uyarlamayı içeriyor. Altı aşamalı bir sistemden oluşan proje; “yeniden kullan, geri dönüştür, geri kazan, yenile ve tatlı su tüketimini azalt” adımları ile ilerliyor.

Aşamalı şekilde gerçekleşecek

Pilot bölge seçilen Türkiye ve Fas, dünyada en çok su kullanılan ülkelerden ikisini oluşturuyor. Aşamalı olarak ilerleyecek plan kapsamında Roca Grup, ilk etapta vitrifiye ve armatür üretim süreçlerinde yer alan iki ana fabrikanın denetimini planlıyor. Bu aşama, 2022 yılında iki fiziki denetim ve devamında gelecek önerilerle süreç devam edecek. Eskişehir ve Settat’daki pilot uygulamalardan elde edilen süreç, öneri ve iyileştirmeler, grubun dünya genelindeki diğer fabrikalarında da uygulanacak. Sonrasında, grubun beş yıl içinde su nötrlüğüne doğru ilerlemesi amacıyla nihai bir yol haritası oluşturulacak.

“Bu misyonu üstlenmekten gurur duyuyoruz”

Roca Grup’un çevreye ve doğal kaynaklara duyarlı bir şirket olduğunu vurgulayan Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva, “Sürdürülebilirlik stratejisi Roca’nın şirket kültüründe en temel değerlerden biri olarak yer alıyor. Bu nedenle, Roca ürünlerinin ve kullanımlarının yaratabileceği çevresel ayak izini azaltacak, su ve enerji tasarrufunu mümkün kılacak sürdürülebilir teknolojiler ve ürünler geliştiriyoruz. Bu küresel çalışmada pilot bölge olarak seçilmiş olmamız, Roca Türkiye olarak çok önemli bir misyonu üstlendiğimizi gösteriyor. Bu misyonu üstlendiğimiz için gururluyuz” dedi. 


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi