Header Reklam
Header Reklam

Soğutma Grubu Kış Kapaması ve Bakımı

16 Kasım 2023
Soğutma Grubu Kış Kapaması ve Bakımı

Yaklaşan kış ayları ile birlikte soğutma grubu cihazının, su soğutma ekipmanlarının, koruma altına alınması gerekmektedir. Bu bağlamda sadece gaz devrelerinin kapatılması yeterli olmayacaktır. Kapanış bakımlarında sulu eşanjörleri için (kondenser, evaporatör, sıcak su bataryaları gibi) donmaya karşı koruyucu önlem alınmalıdır. Donma riskinden korunmak için Eşanjör giriş çıkışında bulunan kesici vanalar (mutlaka sızdırmazlık kontrolü yapılmalıdır) kapatılarak içindeki suyun tamamının boşaltılması, su boşaltılamıyor ise uygun miktar ve özellikle antrifriz ilave edilmeli ve su ve antrifirz karışımı sirküle edilerek karışımın homojen hale gelmesi sağlanmalıdır.
Enerji ile ilgili bir problem olmadığı sürece, kış sezonu boyunca cihazların enerjileri kesilmemesine dikkat edilmelidir. Karter ısıtıcılarının, Eşanjör ısıtıcılarının vb. ısıtıcılarının sağlam ve çalışır durumda olduğundan emin olunmalıdır.
Su kaynaklı ve heat pump modunda çalışan cihazların kaynak tarafına ait eşanjörlerinde don olmaması için kaynak tarafına ait tesisata uygun oranda antifriz şarj edilmesi tavsiye edilmektedir. Antifriz bulunmayan tesisatta debi düşüklüğü, kirlilik, filtrelerin tıkanması gibi problemler özellikle plakalı eşanjörlerde donma ve patlamaya sebebiyet verebilir. Su soğutma kulelerinin kullanılamaması durumlarında, donmaya karşı içinde durağan suyun olmadığından emin olunmalıdır.
Kaynak: Form A.Ş.Slider Altına