Su Basınç Regülatörü Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

29 Kasım 2020 Dergi:

Su basınç regülatörü, şehir su şebekesinin basıncının ani yükselişi sonucu kullanım suyu hattının ya da ekipmanların zarar görmesini engellemek için kullanılır. Şebekeden kaynaklı basınç dalgalanmalarının daire içindeki tesisata olumsuz etkilerini minimize eden basınç regülatörleri üzerindeki alyanı gevşeterek veya sıkarak, su giriş basıncını ayarlamak mümkündür. Ancak fabrika ayarlarında kullanılmayacaksa, manometre yardımıyla basıncı ölçerek ayarlama yapmak gerekir. Üzerinde manometresi bulunan basınç düşürücüler, üzerinden basıncı okuyabilme avantajı sunar. Daireye giren suyun basıncının 2-4 bar aralığında olması beklenir. 2 bar basıncın altındaki su, çamaşır, bulaşık makinası gibi cihazların çalışması için yeterli olmayacak, 4 barın üzerindeki basınç ise su tesisatına bağlı cihazların zarar görmesine yol açacaktır. Bazı bölgelerde ve/veya gece saatlerinde şebeke suyu basıncı 5-6 barın üzerinde olabilmektedir. Tesisat boruları kadar, kombi, termosifon, çamaşır-bulaşık makinaları borularının patlaması, delinmesi ile su baskınları, tuvalet sifonlarının su kaçırır hale gelmesi, musluklardan gürültü gelmesi, su basıncı yükselmelerinin istenmeyen sonuçları olabilir. Su basıncını ayarlayan regülatör, apartmanın su girişine değil, daire su girişlerine takılmalıdır. Apartman genel su girişindeki regülatör, üst ve alt katlara aynı ayarda su gönderecek, üst katlar, basınç kayıpları nedeniyle yeterli basınçta suyu alamayacaktır.
Su Basınç Regülatörü Montajı
Su basınç düşürücü ayarlanırken; tüm musluklar kapalı olmalıdır.
Basınç düşürücünün alt kısmındaki plastik kapak çıkarılmalıdır.
Kapak çıkartıldıktan sonra görünen vida, alyan anahtarı ile sıkılarak, gevşetilerek ayarlama yapılır. Basıncı artırmak için vida saat yönünde, düşürmek için saat yönünün tersine çevrilir.
Basınç düşürücünün önüne filtre takılması, tavsiye edilen bir uygulamadır. Zira, tesisat içinde bulunabilecek kum ve partiküller, basınç regülatöründe tıkanmalara yol açabilir.
Basınç düşürücü cihaz, su sayacından sonra takılmalıdır. Montaj yönü, dikey ve yatay olabilir.
Montaj sırasında anahtarla cihazın gövdesinden tutmak, cihaza zarar verebileceği için somunlarından tutulması tavsiye edilir.
Montaj yaparken suyun akış yönüne dikkat edilmeli, cihazı işlevsiz hale getirecek şekilde ters takılmadığından emin olunmalıdır. 
Sızdırmazlığı önlemek üzere dişli elemanlar, yeteri kadar teflon, keten gibi sızdırmazlık sağlayıcı malzemelerle sarılmalıdır. Sızdırmazlığı önleyen malzemelerin gerektiğinden fazla kullanımı da cihaza zarar verebilir.
Basınç düşürücü cihazın montajından sonra, manometre yardımıyla basınç ölçülmeli, istenen seviye doğrulanmalıdır.
Bazı firmalar, manometresi üzerinde, filtresi bulunan su basınç düşürücüleri üretmektedir.


 Söyleşi