Su Çekici Sorununa Çözüm

24 Temmuz 2021 Dergi:

Suyun boru içindeki yüksek vuruş sesleri, profesyonel tesisatçıların çok iyi bildiği bir müşteri şikayetidir. Eğer bu sorun giderilemezse, karmaşık tesisat sistemi sorunlarına yol açan ciddi etkileri de olabilir. Neyse ki bu, kolayca önlenebilen ve düzeltilebilen yaygın bir sorundur.
Su çekici nedir?
Su darbesi, su akışı aniden durduğunda meydana gelen bir boru sistemindeki hidrolik bir şoktur. Bir vana veya musluk kapatıldığında, akan suyun hızındaki ani değişiklik kinetik enerji yaratır ve boru içindeki basıncı yükseltir. Başka bir deyişle, basınç rezonansa girer ve boruların içinde dalgalar oluşturarak titreşim/darbe sesine neden olur.
Su darbesi hasarı
Bir binaya giren şebeke su basıncının yüksek olduğu alanlar su darbesine daha yatkındır. Suyun sistem içinde hareket ettiği yüksek hız nedeniyle, bir valfin hızlı kapanması, ani bir hareket değişikliğine neden olabilir ve sistem geneline enerji aktarabilir, bu da eklemlere ve yönlü bağlantılara aşırı baskı uygular. Bu nedenlerle, bir sistemin gelen basıncı 80 psi'yi (inç kare başına pound) aşmadığından emin olmak için değerlendirilmelidir; eğer aşabiliyorsa, su darbesi hasarı olasılığını azaltmak için bir basınç düşürme valfi (PRV) takılmalıdır. Bu tür yüksek basınçlı alanlarda veya çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve sensörle çalışan valfler gibi vanaların sık açılıp kapandığı alanlarda PRV'lerle birlikte su çekici tutucular kullanılmalıdır.

Görünür su hatlarının değerlendirilmesi
Su darbesi duyulabilirken, ses yanıltıcı olabilir ve sorunun tam yerini kesin olarak belirlemeyebilir. Ses valf alanından geliyormuş gibi görünebilir, ancak duvar boşluğu içindeki sabitlenmemiş bir borunun sonucu olabilir. Bir su darbesi sesi doğrulandıktan sonra, bitmiş bir yüzeye temas eden emniyetsiz veya gevşek besleme hatları/boruları olup olmadığı kontrol edilmelidir. Su darbesi, bu güvenli olmayan hatlardan herhangi biri tarafından emilebilir, bu da bitişik yüzeylerle temas oluşturur. Çevredeki yapı malzemelerine dokunmalarını önlemek için borular uygun şekilde desteklenmeli ve/veya yalıtılmalıdır. Düzgün sabitlenmemiş boru, en ufak bir su darbesi ile birleştiğinde hareket edecek ve bir vuruntu veya titreşim sesine neden olacaktır.
Hafifçe itildiğinde su hatlarının herhangi bir yönde kenarlara temas edip etmediğini görmek için su hatlarının geçtiği iç veya dış delikler bulunmalıdır. Bir delikten geçen herhangi bir su hattında, aynı zamanda haşerelerin ve böceklerin bir delikten geçmesini engelleyebilecek şekilde bir kapatıcı parça monte edilmiş veya genleşebilen köpük uygulanmış olmalıdır. Ahşap plakalardaki büyük deliklerde, bir j-kanca ve köpük boru yalıtım sargısının bir kombinasyonu, bunları herhangi bir ahşap veya alçıpana tamponlayabilir.

Su darbesi için çözümler
Darbe önleyiciler, hızlı kapanan bir valfin şokunu emmek için herhangi bir açıda takılabilen basınçlı, sızdırmaz bir hava odasına sahiptir. Hazne daha sonra dahili bir piston yardımıyla basıncı sisteme geri verir. Dahili piston, hava kaybını önlemek ve haznenin suyla dolmasını önlemek için su geçirmez/hava geçirmez bir conta oluşturur.
Büyük su dağıtım sistemlerinde, su darbesi önleyiciler, yatay branşman hattından 20 fit mesafeye kadar hizmet verilen son iki armatür arasındaki dikey branşman hattının sonuna monte edilmelidir. 
Ayrıca, su çekici tutucuların doğru boyutlandırılması ve yerleştirilmesi de çok önemlidir; aksi takdirde doğru performans gösteremez veya uzun ömürlü olmaz. Fikstür birimlerini yanlış hesaplayarak veya üreticinin kurulum tavsiyelerine uymayarak bir su çekici tutucuyu yanlış boyutlandırmak istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
Kaynak: Oatey Quiet Pipes Söyleşi