TESİDER 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Engellilik Riskini Azaltacak Proaktif Önlemlere Dikkat Çekiyor

01 Aralık 2020 Dergi: Kasım-Aralık 2020

Dünya nüfusunun yaklaşık %15’ini oluşturan ve bu nedenle “dünyadaki en büyük azınlık” olarak tanımlanan engelleri bireylerin haklarına dikkat çekilmesi amacıyla, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Uluslararası Dünya Engelliler Günü ilan edilen 3 Aralık tarihinde sivil toplum örgütleri, farkındalık yaratacak girişimlerde bulunuyor.
TESİDER (Tesisat Teknolojileri Eğitim Araştırma Derneği), engelleri bireylerin özlük haklarının korunması, sosyal yaşamın içinde daha fazla yer alabilmelerinin sağlanması için, tesisat teknolojilerinde konuyu bir ana başlık olarak ele alıyor. TESİDER, 3 Aralık Uluslararası Dünya Engelliler Günü için bir Basın Açıklaması yayınladı:
“Engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak, geleceğe umutla ve güvenle bakabilmelerini sağlayacak koşul, ortam ve olanakların oluşturulması çağdaş toplumların öncelikli görevlerindendir.
Ülkemizde engelli nüfus önemli bir sayıda olmasına rağmen sokaklarda, toplu taşıma araçlarında, alıveriş merkezlerinde ve hatta okullarda çok az engelli birey görmekteyiz. Ne yazık ki engelli bireylerimizi yeterince sosyal hayatın içine çekemiyoruz. Ev ortamında ise bina yapısı ve evlerde uygun olamayan ev içi düzenlemeler ve tesisat donanımı nedeniyle hayatları hiç de kolay değil ne yazık ki. Onlar tek başına yardımsız özgürce ve güvende yaşayamıyorlar.
TESİDER (Tesisat Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Derneği) olarak engellilerin ev koşullarında daha rahat ve güvenli yaşayabilmelerini sağlamak amaçlı standartlar oluşturmak için çalışıyoruz. Bu standartları sağlayacak tesisatçılara eğitim vererek bilinçlendirmek iş ve ev kazaların önüne geçmeye çalışarak engellilik riskini azaltmak yönünde proaktif hizmeti önemsiyoruz. 
Ayrıca engellilerin ürün, teknoloji ve hizmetlere daha kolay ulaşmasını hedefleyerek onları çok daha iyi yaşam koşullarına kavuşturarak yaşam kalitelerinin artırmak böylece engelliler adına çözüm üretilmesine katkıda bulunmak ve hayatlarına dokunmak en temel amaçlarımızdandır. 
Tüm engelli vatandaşlarımıza ve onların fedakâr ailelerine sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Unutulmamalıdır ki her sağlıklı birey bir engelli adayı olabilir.”


Etiketler


Söyleşi