TESİDER, Suyun Sorumluluk Bilinci ile Tüketimi Konusunda Uyarıyor

12 Aralık 2020 Dergi: Kasım-Aralık 2020

TESİDER (Tesisat Teknolojileri Eğitim Araştırma Derneği), İstanbul’da barajlardaki suyun son on yılın en düşük seviyesine inmesi, geçen yıl aynı dönemde yüzde 45.27 olan doluluk oranının yüzde 24.4’e düşmesi ile verilen su alarmı konusunda, tasarruf önlemleri arasında su basınç regülatörlerine dikkat çekiyor.
Kurucuları arasında akademisyenler,  teknik öğretmenler, sektör profesyonelleri,  eğitmenler, mühendislerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu, 2016 yılında kurulan TESİDER, tesisat teknolojilerindeki son yenilikleri ve bilgiyi kullanarak tesisatçılığı meslek edinen tüm sektör ilgililerine ve topluma katma değer sağlamak misyonu ile faaliyetlerini sürdürüyor.
TESİDER, su tüketimi alışkanlıklarının bir vatandaşlık sorumluluğu dahilinde ele alınarak, tesisat profesyonellerinin doğru yönlendirmelerinin de desteği ile su sorununa çözüm getirilebileceğini öne sürüyor. Bu çerçevede su basınç regülatörlerinin önemine dikkat çeken TESİDER’in Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yorulmaz, özetle şunları söylüyor: “İstanbul’da su rezervlerimizin dörtte üçünü kaybettiğimizi görüyoruz. Suyumuzun sorumluluk bilinci ile kullanımı öncelikle vatandaşlık görevimizdir. Tesisat profesyonelleri olarak da suyun tasarruflu kullanımı konusunda doğru yönlendirmeler yaparak, tesisat teknikleri açısından suyun israf edilmesini önlemeye yardımcı olmalıyız. Bu amaca yönelik fotoselli bataryalar, küçük hazneli sifonlar gibi pek çok tesisat bileşeninin yanı sıra su basınç regülatörlerinin önemine dikkat çekmek istiyoruz. İstanbul’da özellikle bazı semtlerde gece saatlerinde su basıncının 15-16 bar’lara ulaşabildiğini gördük. Daire içerisine giren suyun basıncı 3-4 bar basınca sahip olmalıdır. Basıncın 5 barı geçmesi halinde daire içinde su kullanan çamaşır, bulaşık makinası, termosifon, şofben, kombi gibi cihazların, boru tesisatının zarar görmesi, su baskınına neden olması, kullanım ömürlerinin azalması riskleri ile karşı karşıya kalınabilir. Ancak bunun yanı sıra, yüksek su basıncı, gereksiz su tüketimini de artıracaktır. Su basınç regülatörü kullanımı, her ne kadar yönetmeliklerde, şartnamelerde bir zorunluluk olarak ele alınmamış olsa da TESİDER olarak bunun değişmesi yolunda çalışıyor, yetkili mercilerle görüşmeler yapıyoruz. Her daire su girişinde basınç regülatörü kullanımı şartnamelerde yer almalıdır. İSKİ, su dağıtımı ile ilgili sorumluluğu, bina su girişine kadar alıyor. Sonrasını kullanıcı uhdesine bırakıyor. Su Basınç regültörleri; Mülk sahiplerini büyük masraflara girmesini önleyen düşük maliyetli küçük cihazlardır. 
 Bu noktada kalifiye bir tesisatçı tarafından yapılacak doğru yönlendirmelerin önemi başlıyor. TESİDER olarak bu konuda ustalarımıza eğitimler veriyor, gerekli farkındalığa sahip olmalarına çalışıyoruz.”
 Söyleşi