Header

TEZMAKSAN’dan Takım Tezgahı Sektörüne İstihdam Desteği

25 Temmuz 2018 Dergi: Temmuz-Ağustos 2018

TEZMAKSAN eğitim ve istihdam alanında gerçekleştirdiği işbirlikleri ile sanayinin nitelikli eleman sorununa çözüm arıyor.Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile gerçekleşen eğitime yönelik iş birliği protokolü sonrası, mezun olan öğrencilere istihdam imkânı da tanınacağını belirten TEZMAKSAN Eğitim Üssü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu “Amacımız sektörün yetişmiş eleman sorununu çözmek. Bu doğrultu da çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Topkapı Okullarında Tezmaksan sınıfına seçilen Öğrenciler, mezuniyetleri sonrası Eğitim Üssü Derneği tarafından TEZMAKSAN ve sektördeki diğer firmalarda istihdam imkanına kavuşuyorlar”dedi. TEZMAKSAN Eğitim Üssü Derneği, İŞKUR ile yaptığı anlaşma sonrasında “Özel İstihdam Bürosu”olarak hizmet vermeye başladı. Bu işbirliğiyle sanayi sektörünün nitelikli eleman ihtiyacına mevcut iş arayışında olan operatörleri yönlendirilerek çözüm bulunması sağlanıyor. Öte yandan tüm bu çalışmalar sürerken, eğitim ve istihdam iş birliğinde somut gelişmeler de yaşanıyor. Örneğin; TEZMAKSAN Akademi’deki CV Bankası’na özgeçmişlerini bırakan Salih Demirel ve Kaan Karan, yeni işyerlerinde CNC Operatörlüğüne başladılar. Salih Demirel ve Kaan Karan, bu süreci şöyle özetlediler:

“Eğitim bana çok faydalı oldu”

Saygılı Makina CNC Operatörü Kaan Karan, Tezmaksan’dan aldığı eğitim sonrası işe yerleştiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:“İki seneyi aşkın süredir sektör içindeyim. Çatalca Endüstri Meslek Makina Bölümü eğitimini tamamladım. TEZMAKSAN’ı hem iş çevremdeki yakınlarımdan hem de sosyal medyada görerek eğitim almaya karar verdim. Eğitim süreci kısa olmasına rağmen oldukça faydalı ve bana pratiklik kazandıran bilgiler edindim. Gerek hocamız gerekse diğer çalışan ekip tarafından çok iyi bir şekilde ağırlandık. TEZMAKSAN’ın yaklaşımı, aldığım eğitim bu anlamda üst seviyede. TEZMAKSAN sayesinde Saygılı Makina firmasında işe başladım. İmalat bölümünde CNC operatörü olarak çalışmaktayım.”

“Özgüvenim yerine geldi”

MessMatic CNC Torna Operatörü Salih Demirel ise yaptığı açıklamada 12 yıldır CNC Torna Operatörü olarak talaşlı imalat sektöründeyim. Bursa Mustafakemalpaşa Teknikve Endüstri Meslek Lisesi’nin torna-tesviye bölümünden mezun oldum. TEZMAKSAN Akademi ile Asteknik vana firmasında çalışırken tanıştım. Teknik servis hizmetini de TEZMAKSAN yaptığı için teknik ekibi ile iç içe çalıştık. TEZMAKSAN Akademi’nin varlığını onlardan öğrendim ve bu eğitimi almak için başvurdum. TEZMAKSAN Akademi’de CNC Torna Operatörlüğü eğitimi aldım ve çok çok memnun kaldım. Teoride öğrendiklerimizi uygulamada da aktarmak için pek çok pratik bilgi ve kısa yol öğrendim. Zaten belirttiğim gibi 12 senedir bu mesleği icra etmekteyim ve işimi fazlasıyla severek yapıyorum. Eğitim süreci bu yüzden de oldukça keyifli geçti. TEZMAKSAN Akademi’de aldığım eğitim de bireysel bir özgüven yarattı” diye konuştu.Söyleşi