VRF Sistem Tasarımında Doğru Cihaz Nasıl Seçilir?

22 Şubat 2021 Dergi:

Bosch Termoteknik, sektörün tecrübeli profesyonelleri ile hazırladığı iklimlendirmenin el kitabı niteliğinde video serisinin ilk videosunu YouTube kanalında yayınladı.
“A’dan Z’ye İklimlendirme” projesiyle Bosch Termoteknik; iklimlendirme sektörüne yıllarını vermiş tecrübeli ve profesyonel mekanik tesisat tasarımcıları ile birlikte, dijital arşiv niteliğindeki bir video serisi hazırladı. Doğru ve faydalı bilgiyi işin uzmanının anlatımıyla tek bir çatı altında toplamak ve sektöre yeni katılan/katılacak olan mekanik tesisat tasarımcıları için kılavuz niteliği taşımasının hedeflendiği videolar, Bosch Termoteknik’in Bosch Termoteknoloji ve Buderus markalarının resmi Youtube kanallarında yayınlanacak. Videolarda sektör profesyonelleri; çeşitli konular üzerine detaylı teknik bilgilendirme yaparak, bu tecrübeden yararlanmak isteyen mekanik tesisat tasarımcılarına ve yeni nesile doğru bilgiyi aktarmayı hedefliyor.

İlk videonun konusu; VRF sistem tasarımında doğru cihaz seçiminin önemi
Tanrıöver Mühendislik kurucusu yüksek makine mühendisi sektör duayenlerinden Sayın Cevat Tanrıöver’in anlatımıyla yayına alınan videoda; Tanrıöver, 49 yıllık deneyimiyle konu hakkında bilgilere değindi.
Tanrıöver, VRF cihazların iç ve dış ünite seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları bir ev örneği ile şöyle açıklıyor: “İlk olarak soğutma yapılacak evin her odasının maksimum ısı kazançları hesaplanır. Böylece her mahallin maksimum ısı kazancı, gizli ısı kazancı ve toplam ısı kazancı hesaplanmış olur. Bu hesap esas alınarak her odanın iç üniteleri seçilir. Bu cihazları belirlerken seçtiğiniz iç ünitenin duyulur ve gizli ısı kapasitelerinin, mahallin duyulur ve gizli ısı ihtiyaçlarını karşılıyor olmalarına dikkat ediniz ve bu iç ünitelerin nominal soğutma kapasitelerinin toplamını bulunuz. Evin tamamının yıl içindeki saatlik maksimum ısı kazancını hesaplayınız. Bu hesapladığınız kapasiteyi verecek bir dış ünite seçiniz ve bunun nominal kapasitesini belirleyiniz.
Üretici firmanın kataloğundan bu seçtiğiniz dış üniteye bağlanacak iç ünitelerin nominal kapasitelerinin toplamının maksimum ne olacağını tespit ediniz. İç ünitelerin toplam nominal kapasitesinin dış üniteye bağlanabilecek toplam iç ünite nominal kapasitesinden küçük olup olmadığına bakınız. Eğer iç ünitelerin toplam nominal kapasitesi dış üniteye bağlanabilecek kapasitenin üstünde ise dış ünite; bir büyük dış ünite olarak seçilmelidir.”
https://www.youtube.com/watch?v=c3n8pX__4k0&feature=youtu.beSöyleşi