Wavin, Sessiz Boruların Uygulama Adımlarını Anlattı

09 Nisan 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

Sessiz borunun mucidi olan Wavin, 8 Nisan 2021 tarihinde düzenlediği webinarla, yenilenen üst segment sessiz boru Wavin AS+’ın uygulama adımları ve projelerdeki ses seviyelerini ölçmeye yarayan online ses hesaplama aracı hakkında detaylı bilgileri paylaştı. Wavis AS Ürün Yöneticisi Serdar Esen tarafından gerçekleştirilen webinar, katılımcılardan yoğun ilgi gördü. 

Sunumuna Wavin Global hakkında kısaca bilgi vererek başlayan Esen, şirketin 11.500 çalışanıyla 40’ı aşkın ülkede üretim yaptığına vurgu yaptı. Isıtma, soğutma, iklimlendirme, atıksu, kanalizasyon, yağmur suyu yönetimi, temiz su, gaz hattı ve jeotekstil segmentlerini kapsayan geniş bir faaliyet alanına sahip şirket, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilirlik hedeflerinin dördüne odaklandı. Bunun için; güvenli ve verimli su tedariği, daha iyi tasarruf ve hijyen koşulları, iklim şartlarına dayanıklı şehirler ve daha iyi bina performansı Wavin’in hedeflerini belirledi. 

Patentli, kendinden kayganlaştırıcı mavi conta

Bilindiği üzere Wavin, 30 yılı aşkın tecrübesiyle sektörden gelen talepleri de değerlendirerek rakipsiz sessizlik seviyesine sahip, çok kısa sürede ve kolay montaj avantajı sunan Wavin AS+ serisini pazara sundu.

Ürünün sahip olduğu yeni özellikler hakkında Serdar Esen, şu bilgileri verdi: “Patentli kendinden kayganlaştırıcı mavi conta, ürünümüzün sunduğu en önemli yeniliktir. Bu yenilik sayesinde üstün basınç performansı, çok iyi vakum (negatif basınç) performansı, düşük itme kuvveti sağlıyor ve büyük boru hareketlerine izin veriyor. Ayrıca kolay tutuş için tırtıklar ve dar alanlar için uygun tasarıma sahip. Dalgalı spigot uç ve kendinden kayganlaştırıcılı, patentli mavi conta sayesinde daha az itme gücü ihtiyacı avantajı sunan ‘Easy Fit’, standartların üzerinde yapılan testler ile sızdırmazlığı garanti altına alan ‘Ultra Seal’ ve geçme derinliği kontrolü ile uygulama hatalarına karşı önlem alabilme olanağı sunan ‘In 4 Sure’ özellikleri, ürünümüzü benzersiz kılıyor. Wavin AS+ sınıfının en iyi plastik boru sistemidir. Sessizlik için özel geliştirilmiş formülü vardır. Üç katmanlı ve mufludur. Push fit birleştirme yöntemi için geliştirilen, kendiliğinden kayganlaştırıcı, kolay birleşim sağlayan güvenilir eşsiz bir contaya sahiptir. Üzerindeki cetvel işareti sayesinde kolayca istenilen ölçüde kesilebilir. Optimize edilen yeni muf yapısı sayesinde kolayca kavranır.”

‘Kombinle & Tamamla’ Yaklaşımı

Ürünün teknik özellikleri hakkında bilgi verdikten sonra Esen, ürünün montajı hakkında detaylı bilgiler aktardı. Esen: “Wavin ürün gamında yer alan tüm sessiz borular, başarısı kanıtlanmış sistemlerdir. Wavin, ‘kombinle & tamamla’ yaklaşımı ile ürünlerin bir arada kullanılmasını destekliyor. Böylece; AB Gürültü Yönetmeliği’ne uyum, ideal fiyat/performans ve projeler için hızlı ve kolay kurulum avantajlarını bir arada sunuyor. En önemli yeniliklerimizden biri, Wavin’e özel sessiz boru kelepçelerimiz. Bu kelepçeler, sahip oldukları mavi conta ile kayar veya sabit kelepçe, yatay veya dikey uygulamalarda tekli veya çiftli olarak farklı şekillerde kullanılabiliyor. Wavin Sessiz Boru Kelepçesi’nin kullanım yerleri şöyle özetlenebilir: Wavin AS+, SiTech+ ve SiTech B1 (32 mm-200 mm), sabit kelepçe ve kayar kelepçe. Wavin Sessiz Boru Kelepçesi, daha yüksek güvenlik için inovatif kilitleme sistemi, DIN4109’a göre test edilmiş özel kauçuk lastikler ve uygulama kolaylığı gibi avantajlar da sunar.”

Montaj sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Ürünün uygulama adımlarının doğru şekilde takip edilmesinin önemine de değinen Serdar Esen, bu adımları üç başlıkta topladı: “Boru ve ek parça arasındaki bağlantılar, kayar ve sabit kelepçe konumlandırılması, kayar ve sabit kelepçe arasındaki ilişki.”

Esen bu konudaki önemli noktaları da şöyle detaylandırdı: “Muf yuvasındaki conta kontrol edilir. Düzgün duruyor mu, temiz mi, duruma göre temizlemek gerekir mi gibi hususlara özen gösterilmelidir. Mufa girecek boru veya ek parça spigot ucu temizlenir. Eğer mufa boru giriyor ise, boru üzerinde mufa girmesi gereken mesafe işarelenmelidir. Sonrasında boru, mufun içine geçme derinliği mesafesi kadar itilir. Conta, kayganlaştırıcı içeriyorsa itmek daha kolay olacaktır ama duruma göre kayganlaştırıcı kullanılması gerekebilir. 2 metreden uzun bir boruya montaj yapılıyorsa, ısıl genleşmeyi alabilmek için boru itildikten sonra 10 mm geri çekilmelidir. Düşey borularda termal genleşmeden dolayı sıkıntı yaşanmaması için dirsek ve branşmanların sabitlendiğinden emin olunmalıdır. Borunun kesilmesi gerekiyorsa, boru kesme makası kullanılmalı, boru dik açı ile kesilmeli, kesilen ağız 15 derece açı ile 5 mm kalınlığında traşlama aleti ile traşlanmalı ve kesilen uçtaki çapaklar temizlenmelidir. Kayar ve sabit kelepçelerin konumlandırılması başlığını da biraz açmak gerekir. Düşey borularda her katta mutlaka bir sabit kelepçe kullanılmalıdır. Boruya takılması gereken diğer kelepçeler kayar kelepçe olmalıdır. Kelepçe mesafelerine dikkat edilmelidir. Yatay borularda, 2 metreden uzun her yatay hat, bir sabit kelepçe ile sabitlenmelidir. Boruya takılması gereken diğer kelepçeler kayar kelepçe olmalıdır ve yine, kelepçe mesafelerine dikkat edilmelidir. Sabit kelepçe ile sabit nokta arasındaki bağlantı genellikle dişli rotlar ile yapılmaktadır. Dişli rotlar, farklı kalınlıkta ve farklı malzemeden yapılmış olabilir. Teknik ürün kataloglarında rotun tipine göre izin verilen maksimum uzunluk belirtilmektedir. Bu verilere dikkat edilmelidir. Rotlar çok yüksek yanal yüke maruz kalırlar. Rotlara uygulanan uzunluk limitionların düşey yönlü kuvvetlere olan dayanımı ile ilişkilidir. Bu da demektir ki eğer kelepçe ile tavan arasında olması gereken maksimum uzunluk aşılmışsa ve sistemde hidrotest yöntemi ile test yapılacaksa ek önlemler gerekecektir.” 

Esen son olarak basınç kelepçelerinden de söz ederek Wavin LKS Kelepçelerinin atıksu tesisatında 2 bar basınca kadar dayanım sağladığına ve hem SiTech hem de Wavin AS+ ile uyumlu olarak kullanılabileceğine dikkat çekti.

Toplantı, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile sona erdi. Söyleşi