Zorlu Enerji Kalibrasyon Merkezi’nde Periyodik Muayene Başvuruları Başladı 

26 Ocak 2022 Dergi: Ocak-Şubat 2022

Zorlu Enerji’nin Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde sayaç ve transmitter faaliyetleri gösteren Kalibrasyon Merkezi, doğalgaz sayaçlarının periyodik muayene başvurularının başladığını duyurdu. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerine 28 Şubat tarihine kadar yapılması gereken bu zorunlu süreç, dağıtım şirketlerinin Zorlu Enerji Kalibrasyon Merkezi’ne takip numarasının bildirilmesi ile başlıyor ve yıl sonunda yapılan mutabakatla tamamlanıyor.

Doğalgaz sayaçlarında kanunen periyodik olarak yapılması gereken muayeneler için başvurular tüm ülkede başladı. Kalibrasyon merkezi, dağıtım şirketleri ve tüketicilerin ekstra maliyetten kurtarılması, çevrenin ve tüketicinin korunması noktasında büyük bir rol oynuyor. 

Zorlu Enerji’nin Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki uluslararası standartlarda çalışan Kalibrasyon Merkezi, bu kapsamda doğalgaz sayaçlarının periyodik muayene, şikâyetli muayene ve arızalı muayene bakımları için sayaçları kabul etmeye başladığını duyurdu. Zorlu Enerji, evsel doğalgaz sayaçlarının kalibrasyonunu ve RMS-A/B/C tipi istasyonlarda yer alan basınç ve sıcaklık transmitter kalibrasyonlarını çok hassas cihazlarla gerçekleştirerek sertifikalandırıyor.

Zorlu Enerji Kalibrasyon Merkezi, kalibrasyon ve ayar hizmetini yönetmelik ve mevzuatlar dahilinde teknik şartnamelere uygun, güvenilir bir şekilde gerçekleştirirken detaylı raporlama (SAP-ISU / Fiori / Mobil) ile sayaçların zamanında teslim edilmesini ve raporlama süreçlerini kalibrasyon işleminin tamamlanmasıyla birlikte aynı anda sağlıyor. 

Metodolojiler referansında dağıtım şirketlerine geri bildirimlerde bulunuluyor

Zorlu Enerji, kalibrasyon için getirilen tüm sayaçların kontrolünü titiz bir şekilde gerçekleştirirken varsa sayaç müdahalelerini tespit ediyor ve izlenecek süreç ile ilgili müşteriyi bilgilendiriyor. Ayrıca periyodik muayene, arıza, kalibrasyon talebi konularında laboratuvara gelen on binlerce sayacın teknik kriterlerini göz önünde bulundurarak veri kümesi oluşturan Zorlu Enerji Kalibrasyon Merkezi, elektronik ortamda hazırlanan bu veriler üzerinden farklı değişkenleri göz önünde bulundurarak bilimsel metodolojiler referansında dağıtım şirketlerine geri bildirimlerde bulunuyor. Zorlu Enerji Kalibrasyon Merkezi yetkilileri, doğalgaz dağıtım bölgesi yetkililerini ziyaret ederek yasal metroloji, mevzuat, balans yönetimi, kalibrasyon sonrası sayaç performansı, ömür analizi ve diğer teknik hususlar konusunda birebir olarak geniş kapsamlı bilgilendirme yapıyor. 

zorlu-enerji-kalibrasyon-merkeziBaşvurular şubat ayının sonuna kadar devam edecek

Zorlu Enerji, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Ölçü ve Ölçü Aletleri Yönetmeliği’nde belirtilen elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin 10 yılda bir yaptırılması gerekliliğini hatırlatırken son başvuru tarihinin periyodik muayene süresinin bittiği yılı takip eden yılın şubat ayının son gününe kadar olduğunu da belirtiyor. 

Dağıtım şirketi ve OSB’lerin periyodik bu muayenelerini düzenli olarak yaptırması gerekiyor. Bu kapsamda başvurular il müdürlükleri aracılığıyla ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın BAMS (Bürokrasinin Azaltılması ve Mevzuatın Sadeleştirilmesi) projesi kapsamında internet üzerinden yapılabiliyor. Zorlu Enerji Kalibrasyon Merkezi’ne periyodik muayene veya şikâyetli muayene sayaç başvurularının takip numarası bildirilerek süreç başlatılıyor.

Zorlu Enerji Kalibrasyon Merkezi, doğalgaz sayaçlarının Periyodik Muayene, Şikâyetli Muayene ve arızalı muayene kapsamındaki sayaçlar için 2021 yılında tam kapasite faaliyet gösterdi. Bu yıl da Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) aldığı akreditasyon yeterliliğiyle; metot geliştirmeleri, ölçüm belirsizliği gibi konularda uluslararası laboratuvarların seviyesinde olduğunu kanıtlayarak, teknik ölçümlerindeki gelişmeleri uluslararası platforma taşımaya yönelik hazırlıklarını tamamladı. Slider Altına
Söyleşi