Soğutma Reyonlarında Enerji Tasarrufuna Etki Eden Cihazlar

24 Ağustos 2022 Dergi: Temmuz-Ağustos 2022

Abdullah ALTAŞ
Martek Soğutma Sistemleri
Mak. Y. Mühendisi
Üretim ve Teknoloji Müdürü

Soğutma reyonları ve cihazlarının ilk yatırım maliyetinden çok daha önemlisi, işletim ömürleri boyunca tükettikleri enerjinin maliyetidir. Bu cihazların enerji tüketim maliyetleri hizmet verdiği işletmeler için önemli bir maliyet kalemi oluşturmaktadır.

Martek Soğutma, ünitelerinde kullandığı, elektrik tasarrufuna direkt etki eden cihazları şöyle özetliyor:

EC fan kullanımı

Soğutmalı reyonlarda kullanılan fanlar EC Elektronik fan olarak tercih ediliyor ve standart Q fanlara göre %88 elektrik tasarrufu sağlanıyor. Yüksek elektrik giriş gücü olan bu gölge kutuplu standart fanlar sadece fazla elektrik kullanmakla kalmıyor aynı zamanda tükettiği elektrik enerjisini ısı enerjisi olarak kabinin içine yayıyor. Sistem soğutmalı reyonun sıcaklığını düşürmek için çalışırken aynı zamanda fanların yaydığı ısı enerjisini de kabinden uzaklaştırmak için fazladan çalışıyor. Yani hem fan giriş gücü yüksek hem de fazladan ısı yükü sağlıyor. EC fanların bu sebeple sistemin genel tasarrufuna etkileri tükettiği enerjiden daha fazla olmaktadır.

Elektronik Expansion Valf kullanımı

Akışkan kontrolünü daha hassas yapmak, gereksiz likidi sistemde harcamamak ve daha hassas superheat kontrolü ile optimum akışkan geçişini sağlamak adına evaporatörlerde elektronik expansion valfler kullanılmaktadır. Elektronik Expansion Valfin kararlı ve düşük superheat regülasyonu sayesinde sabit kondenzasyon ve kompresör çıkış sıcaklığında ki düşüş ile birlikte kompresör enerji tüketimi de azaltılmaktadır. Enerji verimliliğini üst düzeye çıkarırken aynı zamanda evaporatöre güvenli bölgede max. düzeyde akışkan alınmasını sağlayarak ürün sıcaklıklarını en iyi seviyede tutulabilmektedir. Kompresörde invertör kullanımı

Doğru invertör seçimi sayesinde kompresördeki regülasyon ile kompresörün tüketeceği elektrik enerjisinde ciddi avantaj sağlanmaktadır. Ayırca soft starter olarak da kompresörün kalkıştaki yüksek akım talebi ve mekanik darbelere karşı önlem alınmış olunmaktadır. 

Kondenser fanlarında invertör veya fan hız kontrol kullanımı

Kondenser fanlarının oransal kontrolü ile fanların tüketeceği elektrik enerjisi düşürülmesinin yanında daha da önemli olan sabit bir kondenzasyon elde edilmesini sağlar. Sabit bir kondenzasyonda hem sistemin verimi artacaktır hem de evaporasyon değeri stabil olacak ve kompresör enerji tüketimi düşürülecek COP artırılacaktır.

Uzaktan izleme sistemi

Enerji tasarruflu olarak tasarlanan Martek Soğutma süpermarket projesinde aynı zamanda uzaktan izleme sistemi ile sistemin tüm durumunu anlık kontrol etme ve yönetme kolaylığının yanı sıra olası arıza durumlarında acil müdahale şansı da sağlanmaktadır. 

Soğutmalı Market Reyonları ve Soğutma cihazı üretiminde sektörde önemli bir yere sahip olan Martek Soğutma Sistemleri enerji tasarruf paketleri ile müşterilerinin elektrik sarfiyatlarını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Tasarrufun yanı sıra son teknolojik ürünlerle son derece iyi bir soğutma performansı ile gıda güvenliğini ve alışveriş deneyimini üst düzeye çıkarıyor.

Baz seviyede ürün üretiminin dışına çıkarak teknolojik cihazlarla ürünlerine katma değer katan Martek soğutma özellikle Avrupa pazarında önemli projelerle müşterilerine hizmet etmeye devam ediyor. Enerji tüketiminin düşürülmesinin en önemli konuların başında geldiğinin bilincinde olan Martek Soğutma mühendisleri, hem müşterilerinin enerji için ödeyeceği miktarı düşürmek hem de çevreye olan sorumluluğunu yerine getirmek adına çalışmalarına devam etmektedir.

CO2 ve R290 akışkanlı reyonlar

Martek Soğutma ODP değeri 0 ve GWP değerleri 1 ve 3 olan CO2 ve R290’lı reyonlar için hazırlıklarını tamamladı. Halihazırda R290 akışkanlı Plug-in reyonlarını üretip tüm dünyaya ihraç eden Martek, CO2 akışkanlı soğutmalı reyonlarıyla ilgili çalışmalarını da sonuçlandırdı. Martek Soğutma iklim krizi ile mücadelede önemli bir adım olan doğal akışkanların kullanımı konusunda üzerine düşen sorumluluğu sürdürüyor.
 Slider Altına
Söyleşi