ISKAV, YTÜ İklimlendirme Dalı Öğrencileri ile Buluştu

08 Mart 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV), üniversite sanayi işbirliğinin çok güzel bir örneğini sunuyor: Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü İklimlendirme Dalı öğrencileri için oluşturulan burs programı ile sektörün gelecekteki temsilcilerini destekliyor. ISKAV’ın öğrenciler için hazırladığı program sadece maddi desteği değil, eğitim ve moral desteğini de içeriyor. ISKAV, bursiyerlerini sektörel etkinliklere götürüyor, yurtiçi ve yurtdışında staj imkanları sunuyor, düzenlenen etkinliklerde sektörü ve öğrencileri buluşturuyor, her iki tarafın da birbiri tanımasını sağlıyor. Ayrıca bu buluşmalar, öğrencileri psikolojik olarak da oldukça pozitif etkiliyor.

ISKAV,  Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Makine Mühendisliği İklimlendirme Dalı öğrencileri ve YTÜ öğretim görevlileriyle 18 Aralık 2015 tarihinde YTÜ Çatı Restaurant'da düzenlenen akşam yemeğinde buluştu. ISKAV VII. Dönem Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Üyeleri ile sektör profesyonellerinin katıldığı yemek; sanayi ve üniversiteyi aynı platformda buluşturdu. ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Vural Eroğlu, “Bu akşam YTÜ İklimlendirme dalında okuyan arkadaşlarımızla bir arada olmaktan çok mutluyum. Bize bu fırsatı tanıyan İSİB ve ISKAV’a kıymetli ayrıca teşekkür ediyorum. Bu akşam üniversite ile sanayi arasında bilgi ve görüş alışverişi yapmak için çok iyi bir imkan elde ettiğimizi düşünüyorum. ISKAV ile YTÜ daima birbirlerine destek olmuştur ama bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlerin en önemlisi bence, bugün içinde bulunduğumuz ortamdır. Beş yıl önce bu programa başladığımızda ciddi zorluklarla karşılaştık. Öğrenciler, iklimlendirme dalını tanımadıkları için yabancılık çektiler. Bizler, öğrenciler ile daha iyi iletişim kurmanın yollarını aradık. Bu programın bugün geldiğimiz noktaya ulaşması bizleri çok mutlu ediyor. Bizim için en değerli kaynak, insandır. YTÜ’ye bize bu kaynağı sağladıkları için çok teşekkür ediyoruz. Bugün sektörde faaliyetini sürdüren pek çok Yıldız’lı var, giderek de artıyor. Ekonomik olarak durağan bir süreçte olmamıza rağmen, sektörümüz araştırmalarına, yatırımlarına, üretimlerine devam ediyor. Sizleri ar-ge, üretim, yurtiçi-yurtdışı fabrikalarımızda ve bağlı olduğumuz şirketlerde görmekten çok mutlu olacağız” dedi.  

YTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Faruk Yiğit ise “Bizim için sizlerin varlığı ve katkıları çok önemli. Yapılan çalışmalar sadece verilen sertifikalarla sınırlı kalmasın, üniversite ile sanayi daima el ele yürüsün istiyoruz. Sizlerin desteği ile fakültemizin iklimlendirme dalının çok daha başarılı olabileceğine inanıyoruz” dedi.

ISKAV Yayın Komisyonu Başkanı ve Friterm Genel Müdürü Metin Duruk, programla ilgili şu bilgileri aktardı: “Program 5 yıl önce başladı ve makine mühendisliğinin içinde iklimlendirme dalını seçen öğrencileri kapsıyor. Bu öğrencilere birer danışman atanıyor. Öğrencilere hem yurtiçi ve yurtdışı firmalarda staj imkanları sağlamak, onları hem maddi olarak desteklemek hem de sektörel tüm faaliyetlere dahil ederek sektörle iç içe olmalarını sağlamak öncelikli hedeflerimiz. Bu program dahilinde arkadaşlarımız, staj yaptıkları firmalarda 8-10 haftada bir proje bitiriyorlar. Bu, sektörle üniversite arasındaki bağı kuvvetlendiriyor. Başlangıçta 12 kişi ile başladığımız program sayesinde öğrencilerin iklimlendirme dalına ilgisi de büyük oranda arttı. Bu yıl 71 öğrenci iklimlendirme dalını seçti. Hedefimiz bu dalı seçen öğrencilerimizi, kalifiye eleman olarak sektörümüze kazandırmak. Öğrencilerimiz için her yıl sektörümüzle ilgili tanıtım çalışmaları yapıyoruz. Böylece öğrenciler, neyi seçtiklerini bilerek geliyorlar. Program, tam olarak sektörün ihtiyacı olan kalifiye elemanı kendi desteğiyle yetiştirmesini sağlıyor diyebilirim. Makine mühendisliğinin diğer dallarını seçen öğrencilere göre, iklimlendirme dalını seçen öğrenciler, sektöre çok daha kısa sürede adapte olabiliyorlar. Öğrencilerimize, iklimlendirme dalını bitirdiklerine ve bu dalda başarılı olduklarına dair birer sertifika da veriyoruz. Öğrencilerimiz Vakfımızın eğitimlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar, var olan tüm sektörel etkinliklerde yer alıyorlar. Biz arkadaşlarımızın 2 yıl boyunca dosyalarını da tutuyor ve mümkünse burs aldıkları firmalarda staj yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Şayet mümkün değilse de mutlaka başka bir firmada staj imkanı sunuyoruz. Programımızı mutlaka gözden geçiriyor, güncelliyoruz. Hocalarımızla işbirliği içinde Vakfımızın eğitim komisyonu ile ortak bir çalışma ile öğrencilerimizin eğitim alacakları konuların güncel tutulmasını sağlıyoruz. Bütün bu faaliyetler sayesinde öğrencilerimiz, gelecek kaygısını, işsiz kalma stresini üzerlerinden atarak tüm enerjilerini öğrenmeye yönlendiriyorlar. Bu da onları çok daha donanımlı hale getiriyor ve özgüvenlerini artırıyor.  Program şimdilik sadece YTÜ ile yürüyor ama İzmir ve Ankara’daki bazı üniversitelerle de görüşmelerimiz sürüyor.”

Öğrenciler Burs Programı Hakkında Ne Diyor?

Faruk Dağtekin

Ben Makine Mühendisliği İklimlendirme Dalı 4. Sınıf öğrencisiyim. Bursu üçüncü sınıftan itibaren almaya başladım. Ben Daikin’den burs alıyorum ve 3. sınıftan 4. sınıfa geçerken Daikin’de staj yapma fırsatını yakaladım. Böylece iklimlendirme sektöründe kullanılan komponentleri, cihazları yakından görme, inceleme şansım oldu. Daikin de bana mentör atadı ve geleceğimle ilgili en doğru şekilde yönlendirilmemi sağladı. İşin bir de burs boyutu var; belli bir maddi destek de alıyoruz. Ayrıca burs alan öğrencileri sektörel etkinliklere de götürüyorlar. Mesela geçen yıl Antalya çalıştayına gittik, İzmir’deki Teskon Sodex fuarına katıldık. İstanbul’daki fuarlara da katıldık. Bizim için her türlü destek sağlandı ve sektörle üniversite arasındaki ilişki çok daha sıcak hale geldi. Altını çizmek istediğim çok önemli bir konu var; mesela otomotiv dalını seçen bir öğrencinin Ford Otosan Genel Müdürü ile görüşme şansı oldukça düşüktür. Ama biz, bu proje sayesinde sektörümüzün en önemli firmalarının genel müdürleri ile tanışıp konuşuyor, pek çok ortak platformda yer alıyor ve bugün olduğu gibi onlarla aynı masada yemek yiyebiliyoruz.  Bütün bunlar bizi hem motive ediyor hem de geleceğe daha umutlu bakmamızı sağlıyor. Sektörle bu kadar temas halinde olunca işsizlik kaygımız da azalıyor, çünkü bu sektörde bir kalifiye eleman açığının olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle iklimlendirme dalını seçtiğim için çok mutluyum.

Sinan Bozkurt

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği İklimlendirme Dalı son sınıf öğrencisiyim. ÖSS’den sonra ilk üniversiteye başladığımda, makine mühendisliği hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Hatta ülkemizdeki pek çok öğrenci gibi “puanım buna yetti” deyip kayıt yaptırdım okula. Aradan iki yıl geçince bu bölümü hiç sevmediğimi düşünmeye başladım. Daha sonra bu mesleğin bir dalında tutunabileceğimi düşündüm ve İklimlendirme Dalını seçtim. Bu konuda kıymetli hocalarımızın da yönlendirmeleri etkili oldu elbette. Bu alanda burs ve staj imkanlarının cazip olması, bu dala yönelmemde etkili oldu. Ayrıca her etkinlikte sektörün çok önemli isimleri ile bir araya gelme şansını yakalıyoruz. Derste gördüğümüz teorik bilgileri, bize sunulan staj imkanları ile pratikte de öğrenme, uygulama fırsatımız oluyor. Mezun olduktan sonra hangi alanda, hangi firmalarla çalışabileceğim konusunda da artık daha net düşünebiliyorum. 

Yağmur Rabia Koca

Ben de bölümü sevmediğini sonradan fark eden “tutunamayanlardan” biriydim. Daha sonra hocalarımızın yönlendirmeleri ile bu dalı seçtim. Bugün “iyi ki de seçmişim” diyorum. Çünkü sektör çok sıcak; üniversite-sanayi işbirliğinin belki de en yoğun yaşandığı sektör diyebilirim. Bu bölümün ilk öğrencileri arasındayım. İklimlendirme dalı yeni olduğu için öğrenciler arasında bir çekingenlik doğdu. Biz, cesaretli olanlardandık. Aldığımız burs, bir öğrenci için tatmin edici. Ama bu dalın sunduğu imkanlar sadece bu bursla sınırlı kalmıyor. Sektörle yakın temas halindeyiz. Çok sayda etkinliğe katıldık, katılmaya da devam ediyoruz. Böylece bizler sektörümüzü, sektörümüz de bizi tanıyor. Yurtiçinde ve yurtdışında staj imkanları sağlanması bizim için çok önemliydi. Bizim gelecek kaygımız da azaldı, sektör bizim için korkulacak, çekinilecek bir alan olmaktan çıkıp bir an önce dahil olmak istediğimiz bir alana dönüştü. Bu program sayesinde özgüvenimiz arttı, çünkü öğrenciye çok değer veriliyor. Bizler sektör için değerli olduğumuzu hissediyoruz. Hatta diğer dallardaki arkadaşlarımızın da dikkatini çekiyor bu kadar göz önünde olmamız. İleride bu dalın daha çok tercih edileceğine inanıyorum.

Bilge Dilek Yıldız

Ben makine mühendisliğini isteyerek bu bölümü tercih etmiş nadir kızlardan biriyim. Ama ben Yıldız Teknik Üniversitesinin bu kadar avantajlı olduğunu, burada bir iklimlendirme dalı olduğunu bilmiyordum. Bu dal ile birinci sınıfta tanıştım. Sayın Zeki Poyraz ve Sayın Metin Duruk’un yaptıkları sunumlar da bu dal ile ilgilenmeme vesile oldu. Verilen burs ve sağlanan staj imkanları elbette çok önemli ama bizim için şu an bu ortamda bulunmak özgüvenimizi ve geleceğe dair umudumuzu pekiştiriyor. Ayrıca burs aldığımız firma dışında; sektörün diğer firmaları ile de tanışıp görüşme imkanlarımız oluyor. Dolayısıyla her anlamda bu programın bizlere büyük getirileri olduğunu söyleyebilirim.

Burs koşulları için ayrıntılı bilgiye: http://iskav.org.tr/wp-content/uploads/2013/08/YTU-IKLIMLENDIRME-DALI-BURS-BASVURU-KOSULLARI.pdf adresinden ulaşılabilir.

 Söyleşi