Fluke ii910 Hassas Akustik Görüntüleme Cihazı

06 Nisan 2021 Dergi:

Fluke ii910 Hassas Akustik Görüntüleme Cihazı ile artık kısmi deşarjın yeri tek bir araçla kolayca tespit ve analiz edilebiliyor.

ii910 Hassas Akustik Görüntüleme Cihazı, kısmı deşarjın ve gaz ile vakum sızıntılarının yerini tespit etmek için tasarlandı. ii910 akustik görüntüleme özellikli kameranın çığır açan teknolojisi; uygun maliyetli, güvenli ve verimli olmanın yanı sıra güç dağıtımı sistemlerini ve endüstriyel yüksek gerilimli ekipmanları inceleyen ve bunların bakımını yapan ekipler için kullanımı rahat bir araç. 

Görünmez tehdit artık gözlerinizin önünde

Kısmi deşarj, ekiplerin her gün takip ettiği ciddi bir sorun. Yalıtkanları, transformatörleri, ana şalterleri veya yüksek gerilimli enerji hatlarını tarıyorsanız sorunları hızlı ve erken tespit ettiğinizden emin olmanız gerekir. Kontrol edilmeyen kısmi deşarj kesintilere, yangınlara, patlamalara veya ark parlamalarından kaynaklanan ölümlere neden olabilir. Çevre ve insan yaşamı bakımından yaratabileceği tehlikeye ek olarak çok yüksek bir maliyete de sebep olur. Ekipmanın arızalanması, her saat başına milyonlarca dolar maliyete neden olabilir. Yapılan çalışmalar, tek bir veri merkezi kesintisinin dakikada 8.851 dolara mal olabileceğini göstermiştir. Üstelik Enerji Bakanlığı, kesintilerin ABD ekonomisine yılda 150 milyar dolara mal olduğunu belirlemiştir.

PD taraması gerektiren temel alanlar

  • Yalıtkanlar
  • Transformatörler
  • Yüksek gerilimli enerji hatları
  • Ana şalterler
  • Tutucular
  • Baralar
  • Yüksek gerilim bobinleri
  • Devre kesiciler
  • Kondansatörler

Hızlı ve güvenli bir şekilde sorun çözme

ii910, tüm kaçak ve PD sorunlarını çözmek için gereken her şeyi tek bir alette bir arada sunar. Tek tuşla çekim özelliği ve büyük 7 inç dokunmatik LCD ekran sayesinde, bölgeyi veya ortamı hızlıca tarayabilir ve ihtiyaç duyulan tüm fotoğraf ve videoları alabilirsiniz. Ek alet veya ekipmana gerek yoktur. Kullanışsız ikincil kablolar ya da cihazlar gerekmeden, kaçak/PD algılaması ile kaçak/PD onarımı arasında geçiş yapmak için gerekli tam hareket kabiliyetine ve daha fazla esnekliğe sahip olursunuz.

Kısmi deşarjı tespit etmek ve yerini bulmak için güvenli, hızlı ve kolay bir yol

Fluke ii910 Hassas Akustik Görüntüleme Cihazı, güç dağıtım sistemlerini ve endüstriyel yüksek gerilimli ekipmanları sürekli olarak kontrol eden ve bakımını yapan yüksek gerilim elektrik teknisyenleri, elektrik test mühendisleri ve şebeke bakım ekipleri için mükemmel bir araçtır. ii910, yüksek gerilimli ekipmanı korumak ve kritik olayları önlemek amacıyla kısmi deşarjı tespit etmek ve yerini bulmak için güvenli, hızlı ve kolay bir yol sunar. ii910, SoundSight™ teknolojisi sayesinde algıladığı sesleri görüntülere dönüştürerek sorunlu bölgeleri hızla bulmanızı sağlar. ii910’un daha yüksek frekans kapasitesi (2-100 kHz frekans aralığı), daha erken algılamaya olanak tanıyarak erken bakım planlamasını kolaylaştırır.

Parlamalar oluşmadan tespit ve onarım

Kısmi deşarj, kritik ekipman arızasından ölümcül ark parlamalarına kadar birçok ciddi ve maliyetli soruna sebep olabilir. Bunun önüne geçmenin tek yolu, ekipmanı düzgün şekilde kontrol etmek ve bakımını gerçekleştirmektir. ii910 Hassas Akustik Görüntüleme Cihazı, PD’leri bulmayı çok daha rahat, hızlı ve kolay hale getirmek için tasarlanmıştır. Sorunları bulmak için kulaklık taktığınız ve çok hafif sesleri duymaya çalıştığınız veya küçük bir ekrana gözlerinizi kısarak baktığınız günler geride kaldı. Sorunları büyük bir mesafeden bulmak için ihtiyacınız olan her şey ii910’da; sarkan ve birbirine dolanan kablolar veya diğer aksesuarlar yoktur. Aleti alıp çalıştırın ve sorunları hemen bulmaya başlayın.

Güvenlik

Yüksek gerilimli ekipmanlar üzerinde çalışırken güvenlik kritiktir ve Fluke için güvenlik en önemli unsurdur. ii910 Hassas Akustik Görüntüleme Cihazı, özel mikrofon konumları ve gelişmiş algoritma kombinasyonu sayesinde PD ve Korona Deşarjını 120 metre mesafeden algılayabilir. Böylece gerekli mesafeden daha da uzakta durarak sorunlu olan tüm alanları etkili ve verimli şekilde bulabilirsiniz. Harici kabloları veya sarkan aksesuarları olmayan ii910, kontrollerinizi yaparken ekipmanlara takılmamanızı sağlar. Ayrıca seslerin yansımalarını yakalama özelliğine sahip olan akustik görüntüleme teknolojisi sayesinde, bir sorunun yerini belirlemek için doğrudan görüş hattına bile ihtiyacınız yoktur. Bu, PD’yi herhangi bir kabini açmadan bulabileceğiniz anlamına gelir.

Eğitime gerek duymadan hızlı bir şekilde ve kolayca bulun

ii910, herkesin çok az eğitimle ya da hiç eğitim almadan kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu aracı kullanmak için sertifikaya ihtiyaç yoktur. Tek bir düğmeye basarak ii910’u açmanız, frekans aralığınızı seçmeniz veya aletin bunu sizin için yapmasına izin vermeniz yeterli. Hemen taramaya başlayın ve PD ya da kaçakları arayın. Sese ait endişe verici bir görüntü bulduğunuzda, herhangi bir metin açıklaması ekledikten sonra, ileride kullanılabilecek bir video veya fotoğraf çekebilirsiniz. Belirli bir kaçak veya PD ile ilgili daha fazla ayrıntı öğrenmek istiyorsanız PDQ veya LeakQ’ya geçiş yapın.Söyleşi