5 Pratik Adımda Klima Demontajı

23 Ağustos 2021 Dergi:

Ev değiştirmek, ev içinde klimanın yerini değiştirmek veya herhangi bir sebeple klimayı sökme ihtiyacı olabilir. Bu teknik bir işlem olduğu için mutlaka konusunda uzman yetkili teknik bir personelden destek alınması gerekir. Aksi takdirde klima cihazı hasar görebilir ve gereksiz masraf çıkabilir. Bunların olmaması için klima demontaj işlemi için izlenebilecek 5 pratik adım şöyle:

1. Klimayı Soğuk Ayarda Çalıştırma

İlk adımda klimayı soğuk ayarda bir süre çalıştırmak gerekiyor. Klima sökümü (demontajı) yapmadan önce bu ayarda çalıştırdığımızda klimada bulunan gazı sistemde komple çevirmiş olacağız. Klima gazı toplama olayı çok önemlidir. Çünkü doğru yapılmadığı takdirde ek masraflar çıkaracak sonuçlara sebep olunabilir. Ayrıca gazı tam toplayamazsak açığa çıkan gazın atmosfere zarar vermesine neden olmuş oluruz.

2. Vanaların Kapatılması ve Gazın Toplanması

Klimanın dış ünitesinde 2 adet boru bağlantısı vardır. Bunlardan biri kalın diğeri de incedir. Gaz borularının bağlandığı her borunun bir adet vanası vardır. Kalın borunun sibop kısmına gaz saatini (manometreyi) bağlıyoruz, gazın cinsine göre basınç değeri 4 ile 8 bar arasında görülecektir. Öncelikle ince borunun vanasını kapatıyoruz. Gazın basıncı düşmeye başlayacaktır. Manometre üzerinden basıncı 0 değere düşüne kadar takip ediyoruz. Basınç 0 değere düştüğünde kalın borunun da vanasını kapatıyoruz. Yapılan bu işlemde gazı dış üniteye toplamış oluyoruz.

Manometre kullanılmayan işlemlerde gazın tam olarak toplandığının farkına varamayız, sistemin içinde kalan gaz ve yağ, boruları sökerken bedenimize ve çevremizdeki eşyalara zarar verebilir.

3. Güvenlik Elektrik Bağlantısının Kesilmesi

Bu adımda klimayı sökmeye başlıyoruz öncesinde güvenliği sağlamak için klima elektrik bağlantısını kesiyoruz. Bunun için iki yol vardır. Bunlardan birincisi klimanın takılı olduğu elektrik bağlantısını kesmektir. Diğeri ise sigortaların indirilmesiyle birlikte tüm ortamın elektriğini kesmektir. Güvenli olması bakımından ortamda bulunan tüm elektrik bağlantılarının kesilmesi tavsiye edilir.

4. Klima İç Ünite Sökümü

Klima iç ünite sökümü için sırasıyla ön kapak ve kasa sökümünden başlıyoruz. Bununla birlikte elektrik bağlantısı ve sinyal kablolarını yerinden çıkarıyoruz. Klimanın alt tarafında bulunan bağlantı aparatından kurtarıp klimayı hafifçe yukarı kaldırıyoruz. Ardından klima boruları ile birlikte klima drenaj bağlantılarını tesisattan ayırıyoruz. Son olarak klimayı duvarda tutan aparatı da vidalarından ayırarak iç üniteyi sökmüş oluyoruz.

5. Klima Dış Ünite Sökümü

Klima gazını kaçırmadan motora topladıktan sonra ince ve kalın olan boruları havşalarından sökerek dış üniteyi tesisattan ayırıyoruz. Ardından elektrik bağlantısı ile sinyal kablolarını söküyoruz. Dış ünitede eğer varsa ayak pabuçları ve bağlantılarını da dış üniteden söküyoruz. Ardından klimamız boşa çıkmış oluyor. Klimayı güvenli bir yere alıyoruz, eğer var ise klimanın üzerinde yer alan ayak bağlantılarını da söküyoruz bu işlemlerden sonra klima dış ünite söküm işlemini tamamlamış oluyoruz.

Klima Sökümü (Demontaj) Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima sökümünü gerçekleştirdikten sonra klima boru kitinin bir sonraki montaj işleminde kullanılması önerilmez. Bakır tesisatın içinden geçen akışkan, bakır borunun sertleşmesine sebep oluyor ve kıvrılma (esneme) özelliğini kaybediyor. Montaj sırasında kırılmalar ve daralmalar yaşanabilir. Bu durum klimanızın kompresöründe ekstra bir yük ve basınç oluşturup arıza yapmasına sebebiyet verebilir.
Tüm bu adımlar teknik bilgi ve deneyim gerektiren adımlardır. Dolayısıyla bu konuda yetkili klima servislerinden yardım alarak daha rahat, hızlı ve pratik bir şekilde klima söküm işlemi yapabilirsiniz.

Kaynak: smartklima.com.trSöyleşi