Etkili Kombi ve Petek Temizliğinin Püf Noktaları

27 Ağustos 2021 Dergi:

Kombi ve peteklerin ilk günlerindeki gibi verimli çalışması için periyodik olarak temizleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde kombi ve peteklerden eskisi gibi verim alamama ihtimali olduğu gibi, bu cihazların geri dönülemez arızalar yaşaması da söz konusu olabiliyor.

Petek ve kombi temizliği, duruma göre bireylerin kendi başına gerçekleştirebileceği bir işlemken kimi zaman profesyonellerden de destek alınması gerekebiliyor. 

Ev ya da ofislerdeki peteklerin temizlenebilmesi için kolay erişilebilir temizlik ekipmanları temin edilebilir. Peteklerin temizlenmesi için alınabilecek temizlik malzemeleri ise

  • deterjan,
  • bez,
  • kalorifer peteği fırçası,
  • çıkacak pisliğin zemine temas etmesini önleyecek bir örtü

olarak sıralanabilir. Petek temizliği uygulamalarında bu malzemelerden yararlanarak genel temizlik işlemi uygulanabilir, peteğin dış yüzeyinde zamanla meydana gelen kir, pas lekeleri silinebilir. Bununla beraber petek temizliğinin çok daha ayrıntılı ve hatta esas konusu kalorifer tesisatı temizliğidir. Bu etapta ise yapılması gereken ilk iş kombiyi kapatmak olacaktır. Kombi ve petek temizliği nasıl yapılır diye sorulduğunda, problem tesisat ise önce kombiyi kapatmak gerekiyor. Ardından tesisat içerisinde yer alan suyu boşaltmak elzem. Bunun içinse genellikle banyolarda suyun tahliyesi amacıyla vanalar bulunuyor. Vanaların olmadığı evlerde ise radyatörlerde yer alan purjör vanasından kalorifer peteklerindeki kirli su boşaltılabilir. Bu tahliye esnasında, kirli suyun zemine temasını önlemek için de ilgili yere kova yerleştirmek iyi olacaktır. Örneğin, banyolarda tahliye için bulunan vanayı el ile ters yöne çevirerek işe başlanabilir. Kapatılan bu sıcak su vanasının üstündeki bijon da boru anahtarı ile aralanabilir. Bu işlemin ardından pis suyun leğene akması sağlanabilir. Eğer sorun bu gibi işlemler ile halledilemeyecek gibiyse de teknik servis desteğinden yararlanmak gerekir.

Petek temizliği ne sıklıkta yapılmalı?

Petek temizletme süresi şehir, bölge bazında değişebiliyor. Bununla beraber 2 yılda bir kombi petek temizleme işlemi uygulanabiliyor. Bu tabii ki ortalama, yaklaşık bir değer olarak söyleniyor. Örneğin, yılda bir ya da 2,5 yılda bir defa petek temizliği işlemi ihtiyacı duyan evler, ofisler de olabiliyor. Birtakım acil durumlar da temizliği öne almaya sebep olabilir. Mesela kömürlü yakıt kullanımından doğalgazlı yakıt kullanımına geçildiyse acilen bir petek temizliği yapmak veya yaptırmak gerekebilir. Peki petekler temizlenmezse ne olur? Sonuç olarak bunlar bireylerin kendi tercihi de olabiliyor. Bununla beraber, temizlenmeyen peteklerin bir noktadan sonra az ısı ve yüksek faturaya neden olabilme ihtimali de var. Bunu göz ardı etmek yerine belirli zaman aralıklarında petek temizliği yapmak veya yaptırmak oldukça önem arz ediyor. Bu temizlik işlemleri periyodik olarak gerçekleştirilmezse, petekler hem evleri, ofisleri, kullanıcıları daha az ısıtacak hem de faturalara yine aynı ölçüde etki edecektir. Bunu önlemek için banyodaki vana ya da odalardaki radyatörde yer alan purjörün gevşetilmesi, akabinde kirli suyun tesisattan çıkarılması yeterli olacaktır. Bu işlemin yeterli gelmediği durumlarda ise mutlaka teknik destekten yararlanmak olası aksiliklerin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Kaynak: plus.alarko-carrier.com.tr Söyleşi