Termal Görüntüleme Cihazıyla Motor İnceleme Nasıl Yapılır?

08 Mayıs 2021 Dergi:

Termal görüntüleme cihazı olarak da adlandırılan kızılötesi kameralar, motor çalışırken olup bitenlerin görülmesini sağladıklarından motor incelemelerinde faydalı araçlardır. 

Nominal yükünün en az %40’ı kadar yük altındayken ve normal çalışma koşullarında bir motorun ısı dağılımını görmek, motorun durumu hakkında birçok bilgi verebilir. Düşük yük koşulları altında motor incelemek gerekiyorsa en küçük sorunlara bile dikkat edilmelidir. Çünkü yük arttıkça sıcaklık da artacaktır ve motorda herhangi bir sorun varsa bu küçük sıcaklık farkları da artacaktır.

Neler, nerede incelenmeli?

  • Motor gövdesinin dışını tarayın. Gövdede sıcak noktaları tespit eder ya da gövdenin normalden çok daha sıcak olduğunu fark ederseniz daha kapsamlı bir inceleme yapmanız gerekir.
  • Motor soğutma fanını kontrol edin (varsa) ve fanın çalıştığından emin olun.
  • Sargılara bakın. Belirli bir yerdeki sıcak noktalar, hattaki transienler ya da harmonikler tarafından üretilen ısı sebebiyle sargıların yandığı anlamına gelebilir.
  • Klemens kutusu kapağını açın ve bağlantıları tarayın. Bağlantıların çok gevşek ya da çok sıkı olması veya hatlardaki kopuk teller, elektrik enerjisinin ısıya dönüşmesine sebep olacak yüksek direnç oluşturabilir.
  • Rulman sıcaklığını kontrol edin. Rulman sıcaklığı, motor gövdesi sıcaklığından 5°C ila 10°C daha yüksekse bir hizalama sorunu, aşınmış ya da çok fazla veya çok az yağlanmış bir rulman mevcut olabilir. 

Kaplinleri ve tahrik millerini dikkatli bir şekilde kontrol edin

Bu bileşenler, genellikle parlak metalden üretilmiştir ve bu sebeple kızılötesi kamera yansımadan ötürü, olduklarından daha sıcak ya da daha soğuk görünmelerine neden olur. Bu sorunun giderilmesini sağlayan çeşitli geçici çözümler mevcuttur. 

Zamanla kritik motorların termal görüntü arşivi oluşturulursa sıcak noktaların sorun teşkil edip etmediğinin belirlenmesi çok daha kolaylaşır. Motor onarımları sonrasında termal görüntüleme cihazı kullanılarak yapılan onarımların başarılı olduğu doğrulanıp yeni taban verileri oluşturulabilir.

Kaynak: Fluke 
 Söyleşi