Header

“Bitzer Green Point servis merkezi olarak, kompresör onarımında profesyonel hizmet sunuyoruz”

02 Mart 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017

Sentez Klima Genel Müdürü Engin Apaydın

Sentez Klima Servis Müdürü Mustafa Baki Gürcanok

Sentez Klima, 2001 yılından itibaren soğutma grupları ve soğutma kompresörlerine servis hizmeti veren bir firma. Daikin McQuay ve Bitzer markalarının yanı sıra farklı markaların soğutma gruplarına ve kompresörlerine de garantili olarak servis hizmeti veren Sentez Klima, 2014 yılında Bitzer Green Point Servis Merkezi oldu. Green Point Servis Merkezi olmanın avantajlarını, Sentez Klima Genel Müdürü Engin Apaydın ve Servis Müdürü Mustafa Baki Gürcanok’tan dinledik…

Türkiye’de Bitzer Green Point tek yetkili servis merkezi, Sentez Klima

Sentez Klima olarak 2001 yılından itibaren soğutma gruplarına (chiller) ve soğutma kompresörlerine servis hizmeti veriyoruz. 2001 yılında Topkapı’da 60 m2’lik bir dükkânda faaliyetlerimize başladık. 2004 yılında ise 150 m2’lik yeni bir yere taşındık. Orada ilk önce McQuay servis hizmeti verdik. McQuay’dan sonra 2008 yılında resmi olarak Bitzer’in yetkili servisi olduk. Hâl böyle olunca yeni yer arayışlarımız başladı ve şu an bulunduğumuz 600 m2’lik atölyemize taşındık. Yetkili servisi olduğumuz Daikin McQuay ve Bitzer markalarının yanı sıra farklı markaların soğutma gruplarına ve kompresörlerine de garantili olarak servis hizmeti veriyoruz.

Soğutma kompresörleri ve soğutma grupları servis hizmetleri iki ana faaliyet konumuz. Kompresör bakımı ve arızaların giderilmesi, soğutma gruplarına hem ilk kurulum hem de arıza ve bakımlarla ilgili servis hizmetlerinin verilmesi gibi işlemleri uzun yıllardan beri yapıyoruz. Bitzer tüm dünyada bilinen ve alanında en kaliteli olduğunu kanıtlamış bir marka. Ayrıca Bitzer, satışın ötesine geçip servis işine de profesyonel şekilde el atmış durumda. Ürünlerine sadece uzman kişiler müdahale etsin ve tüm onarım ya da bakımlarda orijinal yedek parçalar kullanılsın istiyor. Bu servis hizmetleri ile alakalı Bitzer, 2010 yılında merkezi Fransa’da olan “Green Point” isimli servis ağı oluşturdu. Green Point, Bitzer tarafından kurulan ve kompresör servis hizmetlerinin de Bitzer ürünlerinin kalitesinde olmasını amaçlayan, global ve profesyonel bir servis ağı. Dünyanın 41 noktasında Green Point servis noktası bulunuyor. Ülkemizde de Green Point servis noktası olarak Sentez Klima uygun görüldü. Bitzer yetkilileri firmamıza geldi, kriterleri görüştük, yol haritası çizildi ve nihayetinde Green Point servis merkezi olduk. Bitzer ile Green Point servis anlaşmasını 2014 yılının Ekim ayı içerisinde karşılıklı olarak imzaladık. Bitzer Green Point Servis Merkezi olmamız, hem bize hem de müşterilerimize artılar kazandırdı tabii. Bitzer’in kompresör bakım ve onarımları ile ilgili çeşitli çözümleri bulunuyor. Bu çözümleri müşterilerimizle tanıştırdık. Tüm onarımlar orijinal yedek parçalarla yapılıyor ve her onarım garantili. Üstelik bu garanti Bitzer tarafından da tanınıyor ve kabul görüyor. Yani İstanbul’da Sentez Klima tarafından onarım ya da bakımı yapılan kompresörün garantisi, diğer tüm Bitzer Green Point servis noktalarında geçerli. Hizmetlerimiz sadece Türkiye ile sınırlı değil; Türki Cumhuriyetler, İran, Irak, Suriye, Mısır, Cezayir, Ermenistan gibi ülkelerde yedek parça ve servis hizmeti veriyoruz. Bitzer Green Point servis merkezi olarak, kompresör onarımında profesyonel hizmet sunuyoruz.

Bitzer, kompresör üretimindeki kalitesini ve profesyonelliğini servis işine de yansıtıyor

15 kişilik bir ekibiz. 10 kişi Bitzer Green Point servisimizi, 5 kişi de Daikin McQuay servisimizi oluşturuyor. Bitzer ile işbirliği içinde olmamız; doğru bilgilere, yeniliklere, anında ve kesintisiz bir şekilde ulaşmamızı sağladı. Bu bilgiler ışığında üretilen çözüm önerileri, soğutma kompresör arızalarının düşük maliyetlerle, orijinal yedek parçalarla ve üst düzey kalite ile onarımını mümkün kılıyor. Bitzer Green Point olmak, yedek parçalara ve işin mutfağındaki bilgilere ilk elden ulaşmamızı sağlıyor. Kompresör tamiratını biz zaten yıllardır yapıyorduk ama işin görünmeyen kısmındaki bilgilere arada distribütör firma olmadan ulaşabiliyoruz. Bitzer ile sürekli iletişim içindeyiz. Yazışmalarımızı hem Bitzer hem de Green Point merkez ile yapıyoruz. Bir problem anında, bize hızlı ve doğru bilgileri ulaştırıyorlar. Green Point olunca Bitzer’in tüm nimetlerinden faydalanıyoruz kısacası. Bu ürün kalitesi ve dolayısıyla müşteri memnuniyeti açısından bizim için artı bir değerdir.

Green Point’in avantajlarından biri, daha profesyonel iş yapmamızın sağlanması. Örneğin, onardığımız tüm kompresörler Bitzer test standında test ediliyor, testteki basınçları, amperleri gözlemleyip raporluyoruz ve “kompresör sorunsuzdur” dediğimiz zaman ancak sevkiyatına izin veriyoruz. Bitzer test standı, Bitzer kompresörlerini test etmek amacıyla Bitzer’in kendi fabrikasında ve tüm Green Point merkezlerinde kullanılan özel bir stant. Kompresörü soğutma grubuna taktığınız zaman nasıl tepkiler vereceğini burada % 100 yük altında test ediyoruz ve her şeyi öncesinde görebiliyoruz. Yani kompresör makine kontrolünden geçtikten sonra müşteriye sunuluyor.

Bitzer, kompresör üretimindeki kalitesini ve profesyonelliğini servis işine de yansıtıyor. Biz de uzman kadromuzla buna katkı sağlıyoruz. Bitzer kompresörlerinin orijinal yedek parçalarının büyük bir kısmını stoklarımızda bulunduruyoruz. Orijinal yedek parça, Bitzer’in kalite standartlarına ulaşabilmek için en önemli ve kritik yedek parçalardan en küçük vidasına kadar kompresör içerisindeki tüm bileşenlerdir. Orijinal yedek parçalar, sadece Bitzer distribütörlerinden ve Green Point servis merkezinden temin edilebiliyor. Kullandığımız bütün yedek parçaların hepsini direkt ilk elden, Bitzer’den alıyoruz. Tamir ettiğimiz kompresörlerin hepsinin modelini ve serisini Bitzer biliyor. Ancak Bitzer’in Green Point Servis Merkezi olmamız, diğer markalara olan servis ve bakım hizmeti sunmamızı engellemiyor. Dünyadaki bütün Green Point noktaları, diğer markalara da servis veriyor; biz de veriyoruz. Bitzer ile arasındaki tek fark, Bitzer markalı ürünlerde orijinal yedek parça ve uluslararası garanti taahhüt ediyoruz.

Green Point çözüm önerileri içinde “Quality Kit” kullanımı var

Green Point, yüksek kaliteli servis hizmeti sunmayı artık bir adım daha ileriye taşıyor. Bitzer, müşterilerine çözüm önerisi olarak “Quality Kit” kullanımını geliştirdi. Artık Bitzer kompresörler için Quality Kit çözümleri ile müşterilerimize güvenilir, ekonomik ve garantili çözümler sunuyoruz. Bunu paket çözüm şeklinde düşünebilirsiniz. Bu Quality Kit’ler Green Point servis merkezlerine her model kompresör için ayrı ayrı satılıyor. Üstelik bu Quality Kit’leri çok uygun fiyatlarla müşterilerimize sunuyoruz. Quality Kit içerisindeki tüm parçalar, kompresör performanslarının maksimum düzeye çıkarılabilmesi ve güvenli çalışabilmesi için Bitzer tarafından seçiliyor. Green Point servis merkezi bünyesinde yapılan tüm onarımlar, Fransa Green Point’te eğitim almış uzmanlar tarafından gerçekleştiriliyor. Değişimi yapılan tüm yedek parçalar, revizyonu tarafımızca yapılan her bir kompresör, firmamız garantisi altında.

Pistonlu kompresörler ve vidalı kompresörlerle ilgili iki ayrı Quality Kit mevcut. Pistonlu kompresörlerin Quality Kit içeriğinde; valve plate üniteleri (üzerlerinde emme ve basma subaplarıyla birlikte ), ana yataklar, segman takımı, relief valve ve gasket setleri bulunuyor. Vidalı kompresörlerin Quality Kit içeriğinde ise; o-ring set, gasket set, rulman grubu, rulman sabitleme segmanı, PTC sensör, check valve, relief valve, yağ filtresi, rotor halkaları bulunuyor. Kısacası Quality Kit içerisinde tüm aşınmaya maruz kalan parçalar ve emniyet ekipmanlarının tamamı bulunuyor. Hangi model ve seri numaralı kompresöre Qulity Kit kullanıldı bilgisi Bitzer’e de iletiliyor, bizden onarımını yaptığımız kompresörlerle ilgili yeni etiketleme bile isteniyor. Quality Kit kullanılan kompresörler, yeni etiketleriyle müşterilere veriliyor. Seri numarasından hangi kompresöre ne zaman, ne işlemler yapılmış takip edilebiliyor ve yeni etiketli ürünün garantisi başlatılıyor.

Soğutma altyapımız olduğu için kompresörde oluşabilecek arızaları öngörebiliyoruz

Kompresörlerin arıza tespitini, atölyemizde gerçekleştiriyoruz. Soğutma altyapımız da olduğu için, kompresörlerde oluşabilecek arızaları öngörebiliyoruz. Müşterilerimizin kafasında soru işareti bırakmıyoruz. Çünkü arıza tespitlerimizi ve tekliflerimizi anlaşılır ve detaylı bir şekilde kâğıda döküyoruz. Örneğin pistonlu kompresörler, mekanik atölyemize alınıyor ve teknik ekibimiz tarafından demonte ediliyor. Demontaj işlemi sırasında dijital fotoğraf makinesi ile fotoğraflar çekiliyor, demontaj ana hatları kameraya alınıyor. Sökülen mekanik parçaların fabrika aşınma limitleri dâhilinde olup olmadığı kontrol ediliyor. Arıza ve aşınma tespit edilen parçaların resimleri çekiliyor ve teknik rapor hazırlanarak müşterilerimize e-mail yoluyla ulaştırılıyor. Vidalı kompresörleri ise komple demonte edip detaylı teknik ölçüm ve kontrollere tabi tutuyoruz. Bu ölçümlerimiz neticesinde; arızaların sebeplerini, değişmesi gerekli olan yedek parçaları ve yapılması gereken işçilikleri net olarak tespit ediyoruz. Müşterilerimize bu bilgileri teknik rapor olarak iletiyoruz. Bu teknik raporlarımız, hem kompresörün arıza durumunu müşterilerimize net şekilde anlatıyor hem de bu tarz arızalarla karşılaşılmaması için alınması gereken tüm önlemler konusunda bilgiler barındırıyor.

Teknik rapor yanında ayrıca fiyat teklifimizi de iletiyoruz. Fiyat teklifinde “kompresör onarım bedeli … liradır” şeklinde yazmıyoruz. Ne kullanılacaksa hepsini A’dan Z’ye detaylı olarak kalem kalem paylaşıyoruz. Böylesi özverili ve detaylı çalıştığımız için müşterilerimizin güven duyduğu bir firmayız. Bu konuyla alakalı çok güzel bir örnek vermek gerekirse; geçen sene bir ekmek fabrikası tarafından kompresörlerinde meydana gelen arızalar hakkında bize mail yoluyla ulaşıldı. Biz de onlara cevaben arızalarla ilgili bir teknik rapor hazırlayıp gönderdik. Birkaç gün sonra bizi arayıp davet ettiler. Bize, gelen tüm arıza maillerine bu şekilde detaylı cevap verip vermediğimizi sordular. Gönderdiğimiz mailin standart olup olmadığını üç mühendis incelemiş ve duruma uygun rapor gönderdiğimizi, mailin standart olmadığını anlamış. Tabii sonra çalışmaya başladık, kendileri hâlâ müşterimiz. Ancak piyasa, soğutma altyapısı olmayan firmalarla dolu. İşinin ehli olmayan kişiler/firmalar kompresör tamir ettiği için kompresörün neden arızalandığını bilmiyor ve müşterisine bizim verdiğimiz gibi ayrıntılı rapor veremiyor. Hâl böyle olunca yanlış uygulamalar da artıyor maalesef.

Periyodik bakım konusu ise sektörümüzün karın ağrısı. Türkiye’de üzerinde kimsenin fazla kafa yormadığı bir konu bu. Yurt dışında, yukarıda bahsettiğimiz bu Quality Kit’ler, periyodik bakımlarda kullanılıyor, kompresörün tamamen arızalanmasını beklemeden bakım yapılıyor. Normalde 25 bin saatte bir kompresörlerin bakımının yapılması gerekiyor. Ama kompresörlerin takibini yapmak zor. Çünkü kompresörü satın alan bir firma bunu başka bir firmaya satabiliyor veya verebiliyor. Hâl böyle olunca nihai kullanıcıya ulaşmak zorlaşıyor. Örneğin x marka bir soğutma grubu var. Bu yerli veya ithal ürün olabilir. Herhangi bir markalı soğutma grubu satıldığı zaman, satıcı firmanın yetkili servisleri o soğutma grubunu devreye alıyor. Fakat soğutma servisleri, kompresörlere bizler kadar hâkim değil. Arızasını tespit edebilir ama tamiri için kompresör servis merkezine götürmesi gerekir. İşte biz burada devreye giriyoruz. Müşteri bilinçliyse Bitzer’i seçer. Bu durumda müşteriler bilinçli davranmazsa zararlı çıkabilir. Türkiye’deki en büyük sorun, işin bilene verilmemesi. Kompresör gibi sistemin kalbi olan bir ürünü emin ellere emanet etmek gerekir. Ama ne yazık ki, kompresörün kompresörcüye yaptırılması gerektiği bilinci Türkiye’de henüz oturmuş değil.

Green Point eğitim merkezinin Türkiye’de kurulması için çalışıyoruz

Sentez Klima olarak zaten kaliteli bir firmaydık, Green Point bizim daha profesyonel olmamızı sağladı ve bizi globalleştirdi. Green Point olarak seçilmemizin sebeplerinden biri de, çalıştığımız ekipmanların kalitesiydi. Sentez Klima olarak altyapımızda olan kalite anlayışı ve prensiplerimizle Green Point olmaya hak kazandık ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. Daha da profesyonel olmaya çalışıyoruz. Green Point’in ana merkezi Paris’te yer alıyor. Orada dünyanın bütün Green Point’leri eğitim alabiliyor. Tüm personelimiz periyodik olarak Paris’teki Bitzer eğitim merkezinde eğitim görüyor. Kasım ayında atölyeden bir arkadaşımızla beraber gittik ve eğitimlere katıldık. 1 haftalık bir eğitim süresi var ve bu eğitimlerde kompresör bakımı, uygulaması ve montajı ile ilgili eğitimler alınabiliyor. Ayrıca bu eğitimlere katılmak için Green Point üyesi olmak gerekmiyor. Belli bir ücret karşılığında eğitimler herkese açık. Amacımız, böyle bir eğitim merkezinin Türkiye’de de kurulması. Green point’ler master ve franchising şeklinde ikiye ayrılıyor. Biz henüz master değiliz, ancak hem master hem de eğitim üssü olabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.Söyleşi