Header Reklam
Header Reklam

“Müşterilerimize daha iyi hizmet için varız”

24 Nisan 2020 Dergi: Mart-Nisan 2020
“Müşterilerimize daha iyi hizmet için varız”

A Artı Teknik ve Teknoser San. ve Tic. Ltd. Şti. Firmaları Genel Müdürü İsmail Sopaoğlu:

Wilo A.Ş.’nin yetkili servisi olarak faaliyet gösteren A Artı Teknik ve Teknoser firmalarının sahibi İsmail Sopaoğu, ISK Teknik dergimizin bu sayıdaki konuğu. Sopaoğlu, Wilo 2020 Vizyon Toplantısı’nda “Fark Yaratan Servis Hizmeti” ödülünün de sahibi oldu. Başarısının sırrını, İsmail Sopaoğlu’ndan dinledik…

Temel ilkemiz her zaman “Önce Müşteri Memnuniyeti”
Wilo A.Ş. Türkiye merkez ofisinde satış sonrası teknik destek departmanında beş seneyi aşkın süre supervisor olarak görev yaptıktan sonra Wilo’dan yetkili servislik alarak 2005 yılında A Artı Teknik’i kurdum. Teknoser firmamızı ise 2012’de devralarak bünyemize kattım. 20 yıldır bu sektörde aktif olarak bulunmaktayım.
İstanbul’da hızlı hizmet verebilmek için A Artı Teknik firmamızı Avrupa Yakası’nda Topkapı’da, Teknoser firmamızı ise Anadolu Yakası’nda Ataşehir’de kurduk. Böylelikle müşterilerimize durmaksızın hizmet verebilmekteyiz.
Yurtiçi ve yurtdışı projelerde işletmeye alma, bakım, arıza gibi teknik konularda uygulama ve danışmanlık hizmetlerinde bulunmaktayız.
Gerekli donanıma sahip uzman kadromuzla kaliteli, hızlı ve “önce müşteri memnuniyeti ilkesini” dikkate alarak hizmet vermekteyiz. Bünyemizdeki tam donanımlı araçlarla kısa sürede müşterilerimizin sorunlarını çözmeyi hedefliyoruz. Kurumsal firmaların bakım onarım işlerini yaparak işletim güvenilirliğini tam donanımlı uzman servis hizmetimizle sağlıyoruz. Yangın pompalarının yönetmeliklere göre bakımları, yangın pompalarında bulunan dizel tahrikli pompaların da yağ bakımları, filtre değişimleri, mekanik arızaları gibi konular da hizmet verdiğimiz alanlar arasında. Elektrik, bobinaj ve pompa onarımları konusunda Türkiye’ye, İstanbul’un tüm bölgelerine ve yurtdışında birçok firmaya servis ve bakım hizmeti sunuyoruz.

Arkamızda dünyanın lider pompa üreticisi Wilo’nun olması çok büyük bir avantaj
Wilo ile 2000 senesinde tanıştım. Wilo ailesine katılma amacım ise pompa sistemlerinin çok ilgimi çekmesiydi. Bu yüzden kendimi geliştirmek için Wilo merkez servisinde görev aldım. İşim gereği yurtdışı görevlerine gittim. Bu sektördeki tecrübelerimi işin merkezinde bulunarak öğrendim. Wilo ile çalışmak bana, kendimi geliştirme ve sürekli öğrenme fırsatı sundu. Bilindiği üzere Wilo, pompa konusunda bir dünya devi. Wilo’nun güvenilir, yenilikçi, ürünleri, orijinal yedek parça stoğu, sağlam ve sıkıntısız ürünleri bizim müşterilerimize karşı özgüvenimizi pekiştiriyor. Arkamızda dünyanın lider pompa üreticisi Wilo’nun olduğunu bilmek ve işimizi yaparken bu güvenle yapmak, çok büyük bir avantaj. 

wilo teknoser a artı teknik

7x24 acil servis hizmeti verebiliyoruz
Firmamızda acil servis hizmeti, devreye alma, bakım, onarım, modernizasyon, tesisat, montaj ve periyodik bakım hizmetleri yaptığımız işler arasında. Acil servis hizmetini 7 gün 24 saat vermekteyiz. Devreye alma işlerinde, satın alınan ve montajı yapılan ürünün yetkili servis elemanlarımız tarafından gerekli kontrolleri yapılarak verim eğrisi içerisinde çalıştırılmasını sağlıyoruz.
Bakım hizmetlerini “koruyucu bakım” ve “düzeltici bakım” olarak ikiye ayırabiliriz. Koruyucu bakım, çalışan sistemde hasar ortaya çıkmadan ve sistem tamamen durdurulmadan yapılan işlemleri içeriyor. Düzeltici bakım ise hasarın oluşumundan sonra sisteme ait parçaların veya sistemin tamamen değiştirilmesi aşamalarını kapsıyor. Bu yönden bakıldığında koruyucu bakımın birçok sistem için hayati önem taşıdığı aşikârdır.
Onarım hizmetinde, servis için gittiğimiz veya bakımlar sonucu tespit ettiğimiz problemleri, arızaları, değiştirilmesi gereken parçaları tespit ederek müşteriye ön fiyat teklifi sunuyoruz. Müşteri onayı aldıktan sonra ürünün onarımını yapıyor, gerekli görülen parçaları değiştiriyor, boyuyor ve yerine montajını yapıyoruz. Servisimiz sadece pompa tamiratı için değil, gerekli yedek parçaların hızlı bir şekilde temin edilmesi için de çalışıyor.
Modernizasyonda ise, eski pompaların enerji ve debi ölçümlerini yaparak daha düşük kilowatt ve aynı debiyi çeviren yeni teknolojili verimli pompalarla değişimini yapıyoruz.
Tesisatlarla ilgili olarak da; emiş hattında bulunan pislik tutucu temizliği ve çıkış hattında bulunan çekvalflerin kontrolleri yapılmaktadır. Pompa bakımlarını periyodik olarak yaptığımız takdirde, kesintisiz sıcak ve soğuk su konforu en önemlisi de işletme maliyetlerinizin minimum seviyeye düşmesini sağlamış oluyoruz.
Montaj kısmında ise, komple yeni sistem kurulumunu yapıyor veya eski sistemi sökerek yerine yeni seçilen pompa sisteminin montajını yapıyoruz. Son olarak periyodik bakım hizmetleri de müşterilerimize sunduğumuz hizmetler arasındadır.

su altinda kalan yangin pompalari revizyonu

su altinda kalan yangin pompalarinin revizyonu

Pompalarda periyodik bakım çok önemli
Periyodik bakım bir işletmenin sürekliliğini sağlayan, verimi artıran, maliyetleri düşüren bir yöntemdir. Günümüzde endüstriyel tesisler, yüksek katlı binalar, alışveriş merkezleri, konutlar, her alanda kullanılan pompalarda tabii ki enerji verimliliğini sağlamak çok önemli. Düzenli bakım, çevreye daha az zarar, yüksek verimlilik ve maliyet avantajı sunar. Periyodik bakım işlemlerinde; pompa, sirkülasyon pompası, dalgıç pompa, tank, genleşme tankı, yangın pompaları, foseptik tahliye, hidrofor, elektrik motorları, elektrik kontrol panoları ve genleşme tanklarının çalışma parametrelerini kontrol ediyor, varsa değişmesi gereken parçaları değiştiriyor, genleşme tankı ön gaz basınç kontrollerini, basınç şalter ayarlarını yapıyoruz. Pompaların periyodik bakımlarının yılda 3 veya 4 kez yapılmasını müşterilerimize tavsiye ediyoruz.
Wilo yetkili servisi olarak, ihtiyaca göre danışmanlık hizmeti, sistem çalıştırma bilgisi ve eğitimi veriyoruz. İstanbul’a, Türkiye’ye ve yurtdışına yukarıda saydığımız hizmetleri veriyoruz.
Bakımlara gittiğimizde tespit ettiğimiz en büyük hata, devreye alma işleminin yetkili servis elemanlarınca yapılmamış olması, pompa ve hidroforların uygun şartlarda çalıştırılmaması oluyor.

teknoser wilo pompalar

Diğer hataları şöyle sıralayabilirim:

 • Amaç dışı kullanımdan meydana gelen hasar ve arızalar.
 • Hatalı montaj, yanlış ve eksik yapılmış tesisattan kaynaklanan hasar ve arızalar.
 • Yangın, yıldırım düşmesi, sel, deprem, donma ve diğer doğal afetlerden kaynaklanan hasar ve arızalar.
 • Hatalı akışkan seçimi ve akışkanın kimyasal özelliklerinden dolayı meydana gelen hasar ve arızalar.
 • Akışkan kirliliğinden kaynaklanan hasar ve arızalar.
 • 220 V ve 380 V olması gereken şebeke voltajının düşmesi, yükselmesi, faz kesilmesi ve fazlar arasındaki voltaj dengesizliklerinden kaynaklanan hasar ve arızalar.
 • Elektrik tesisatında kullanılan kabloların uygunsuzluğu veya olması gerekenden daha ince seçilmiş olmasından kaynaklanan hasar, arıza ve şikâyetler.
 • Elektrik motorlarının klemens kutularının içine su girmesi veya aşırı nemden ortaya çıkan motor yanmaları.
 • Hidroforlarda, basınç şalterlerinin veya termik rölelerin ayarlarının değiştirilmesiyle ortaya çıkan hasar ve arızalar.
 • Pompalarda kısa süre de olsa kuru çalışmaktan kaynaklanan hasar ve arızalar.
 • İyi havalanmayan, aşırı nemli, bakımsız, pis ortamlara yerleştirilmiş pompa, pano ve hidroforlarda ortaya çıkan hasar ve arızalar.
 • Kapalı genleşme depolarında hava basıncının ayarlanması veya depoya yeni hava basılmasını gerektiren durumlar.
 • Santrifüj pompa ve hidroforlarda emiş hattının doğru ve usulüne uygun yapılmamış olmasından kaynaklanan hasarı görüyoruz.

Bunların önüne geçebilmek için periyodik bakımların aksatılmadan yapılmasını tavsiye ediyoruz.

a arti teknik wilo fark yaratan servis hizmeti odulu

“Fark Yaratan Servis Hizmeti” ödülünü bize emeğimiz ve sağladığımız müşteri memnuniyeti kazandırdı
Wilo 2020 Vizyon Toplantısı’nda “Fark Yaratan Servis Hizmeti” ödülü aldık. Olumlu müşteri geri dönüşleri, zamanında, fark yaratan hizmet ve çözüm odaklı çalışmalarımız için bu ödülü aldığımızı söyleyebiliriz.
Servisimizi güçlendirmek ve birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın motivasyonlarını yüksek tutmak, onların teknik bilgilerini artırarak ve onlara gerekli ekipmanları temin ederek işlerini en iyi şekilde yapmalarını sağlamak, işlerin planlı ve zamanında yapılması ve elbette yeniliklere, öğrenmeye açık olmak; bir yetkili servisin başarısının sırrıdır. Bütün bu unsurlar çok önemli ve gerekli. 
Gelecekteki hedeflerimiz arasında, serviste görev alan arkadaşlarımızın teknik eğitim seviyesini sürekli olarak yükseltmek, işimizi en iyi şekilde yaparak sürdürmek var. Bu doğrultuda, Türkiye’nin farklı bölgelerinde ve Gürcistan’da yeni servisler açarak yatırımlar yapmak da gelecekteki planlarımız arasında.  Slider Altına