“TESİDER, tesisat sektöründe ‘bütünleşik kalite’ anlayışına katkı sağlayacak çalışmalar gerçekleştiriyor”

31 Ekim 2019 Dergi: Eylül-Ekim 2019

TESİDER Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yorulmaz 
TESİDER Yönetim Kurulu Üyesi Derya Yücel

Kuruluşuna akademisyenler, teknik öğretmenler, sektör profesyonelleri, eğitmenler, mühendisler, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin öncülük ettiği TESİDER (Tesisat Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Derneği), resmi kuruluşunun ardından üç yıl boyunca, tesisat sektörünün nitelikli iş gücü kaynağını besleyecek çok sayıda eğitim verdi, sosyal sorumluluk projelerine imza attı. TESİDER Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yorulmaz ve dernek Yönetim Kurulu Üyesi Derya Yücel, derneğin üç yıllık yolculuğunu özetlerken, sürdürmekte olduğu projeleri ve hedefleri hakkında da bilgi aktardılar…

TESİDER eğitim programı, yeni eğitim konuları ile genişlemeye devam ediyor
TESİDER, Türkiye tesisat sektöründe hizmet kalitesinin ulusal ve uluslararası standartlara ulaşabilmesi için başta eğitim faaliyetleri gerçekleştirmek üzere, sektörün gelişimine katkı sağlayacak araştırma, danışma faaliyetlerini desteklemek, sosyal sorumluluk projeleri ile toplumsal fayda yaratmak için yola çıktı. Bu süre zarfında ısı pompaları, ısıtma sistemleri, kazan uygulamaları, klima sistemleri ve montajı, el aletlerinin doğru seçimi ve kullanımı, su kaçak bulma yöntemleri, sıhhi tesisat uygulamaları ve daha pek çok başlık altında eğitimler düzenledik. Bu eğitimlerimiz kapsamında tesisat öğretmenlerimize de, meslek lisesi öğrencilerimize de farklı içerik ve formatlarda eğitimler verdik. Eğitim programımıza iş güvenliği ve ilk öğretim okullarına yönelik ilk yardım, hijyen ve su tasarrufu eğitimlerini de ekledik. Eğitim programımızı endüstriyel sektör kuruluşlarına düzenlediğimiz teknik gezilerle destekledik. Meslek okullarında derslerin uygulamalı olarak yapılabilmesine olanak tanıyan laboratuvarların bulunması büyük önem taşıyor. TESİDER olarak bu yönü ile eğitim kalitesini yükseltecek girişimlerde bulunuyoruz. Son dönemde Ataşehir Nuri Cıngıllıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni proje okulu olarak seçtik. Bu okulumuzda laboratuvar bulunmuyordu. İmzaladığımız protokol kapsamında, 40-50 metrekarelik bir alanı bir laboratuvara, atölyeye dönüştürüyoruz.

Tesisat Sektörü Öğrenci Buluşmaları, sektör kuruluşları ile sektörün genç adaylarını buluşturacak
Meslek Liselerinde öğrenci sayısının düşme eğiliminde olduğu görülüyor. TESİDER olarak bu eğilimi tersine çevirebilmek ve meslek liselerinin başarılı bir kariyer geleceği sağlayabileceğini göstermek adına da çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda okullarda kariyer günleri gerçekleştirdik. Şimdi de gündemimizde; Tesisat Sektörü Öğrenci Buluşmaları var. Sektörün talepleri doğrultusunda, tesisat sektörü ve iklimlendirme alanı öğrencilerini, sektöre mal ve hizmet sağlayan firmaları, gaz, su ve elektrik dağıtım şirketlerinin yöneticilerini ve STK temsilcilerini buluşturacak, sektörün kariyer cazibesinin altını çizecek bu etkinliklerimizin ilki; yaklaşık 400 kişilik bir katılımla, 27 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da İSOV Dinçkök MTAL Sakıp Sabancı Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Gelecek yıl benzer bir etkinliği Ankara’da da düzenleyeceğiz. Farklı alt disiplinlerden, farklı bakış açılarına sahip kişilerin yerini alacağı bu etkinliklerimizle; tesisatçılığı meslek edinen tüm sektör ilgililerine katma değer sağlamayı, sektörün geleceğine ilişkin öngörülerin paylaşılacağı bir platform oluşturmayı hedefliyoruz.

TESİDER Sosyal Sorumluluk Projeleri ile toplumsal değer yaratıyor
TESİDER olarak, kuruluşumuzdan itibaren, sosyal sorumluluk projelerine özel bir önem veriyoruz. Arama kurtarma grubunda söz sahibi derneklerle müşterek bir proje olarak yürüttüğümüz; tesisatçıların ‘arama-kurtarma uzmanı’ olarak yetiştirilmesi çalışmamız bulunuyor. Bu çalışma ile deprem halinde müdahalede bulunabilecek kişi ve ekipman envanteri oluşturabileceğiz. Tesisatçıların elinde mesleki olarak arama-kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek alet ve ekipmanlar bulunuyor. Hemen hemen her semtte tesisatçı kuruluşlar mevcut. Deprem halinde en yakın lokasyondan müdahale olanağı büyük kazanımlar sağlayacaktır. Aynı zamanda tesisatçılık mesleğinin toplumsal algısı üzerinde değer kazandırıcı bir etki yaratacaktır. 
Bir diğer sosyal sorumluluk projemiz de, bedensel engellilerin ev içinde yaşamlarını kolaylaştıracak tesisat sistemlerinin kurulabilmesine yönelik bilgilendirme ve belgelendirme çalışmamızdır. Verdiğimiz eğitimlerde bedensel engelli kişilerin tuvalet ve banyo ihtiyaçlarında hayatlarını kolaylaştıracak tesisatın kurulumunda dikkat edilecek özellikler, monte edilecek aksesuarlar, ölçüleri gibi ayrıntıları içeren eğitimlerimiz sonucunda, bu konuda uzmanlığı belgelendirilen ustalar yetiştiriyoruz.
Okullarda uygulamalı dersler için malzeme teminine destek olacak atık-fire toplanması ve kullanılabilir özellikte olanların eğitim materyali olarak kullanılmasını sağlayacak yeni bir projemiz daha bulunuyor. Bu proje kapsamında hem inşaat malzemeleri atık ve firelerinin geri dönüşümü sağlanacak ve çevresel açıdan bir katma değer elde edilecek hem de kullanılabilir durumda olan boru ve ekleme parçaları gibi malzemelerin eğitim amaçlı kullanımı mümkün hale gelecek.Söyleşi