Header Reklam
Header Reklam

“Sektörü buluşturacak yepyeni bir platform: Tesisat Akademisi Derneği”

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015
“Sektörü buluşturacak yepyeni bir platform: Tesisat Akademisi Derneği”

Tesisat Akademisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yorulmaz

Sektörümüz, yepyeni bir dernekle tanıştı; Tesisat Akademisi Derneği… Yücel Yorulmaz öncülüğünde faaliyetine başlayan derneğin yasal prosedürü ise Kasım ayında tamamlanacak. Sektörün kanayan yarası “eğitim açığı”na biraz olsun çözüm üretebilmek, uygulamalı eğitimlerle sektörü geliştirmek, Tesisat Akademisi Derneği’nin öncelikli hedefi. Fakat dernek faaliyetleri bunlarla sınırlı kalmayacak. Tesisat Akademisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yorulmaz, ayrıntıları ISK Teknik okurları ile paylaştı…

Tesisat Akademisi Derneği, elini taşın altına koymak için kuruldu

Tesisat Akademisi Derneği, üzerinde yaklaşık üç yıldır çalıştığımız bir proje. Sektörümüzde, hem işveren hem de çalışanlar açısından dile getirilen/getirilmeyen pek çok sorunun tespiti ve çözümünü hedefleyen bir platform oluşturmak fikriyle yola çıktık. Ülkemizde eğitim sistemi sorunları herkesçe malum ama özellikle meslek liseleri, teknik okullar gibi kurumlarda daha da içler acısı. Okullarımızın çoğunda yeterli düzeyde laboratuvar bulunmuyor. Çocuklarımız cihazları görmüyor, dokunamıyor. Mezun olduklarında onlardan hiç bilmedikleri cihazları onarmaları isteniyor. Öte yandan, yapılan montaj hataları, işine yatırım yapmış, ürününü en iyi şekliyle müşterisine sunmaya çalışan firma için de büyük sıkıntı yaratıyor. Çünkü marka imajı zedeleniyor, son kullanıcının gözünde cihazın kalitesi ile ilgili şüpheler oluşuyor. Son kullanıcı ya da müşteriler açısından bakıldığında aldığı cihazı gerektiği gibi kullanamıyor; beklentisi karşılanmamış oluyor, dolayısıyla müşteri memnuniyetsizliği doğuyor. Bu sorunları çözmek için doğrudan “devlet bize yardım etsin” demek yeterli değil maalesef. İşte tam da bu nedenlerle Tesisat Akademisi Derneği, elini taşın altına koymak için kuruldu. Mesleğimize sahip çıkmak, meslektaşlarımızı eğitmek, onlarla birlikte öğrenmek, yanlışları eksikleri görmek ve çözmek öncelikli hedeflerimiz. Elbette devletten de yardım bekleyeceğiz; sektörümüzden de… Tesisatçılık işinin gerçek anlamını bulması ve bu mesleği yapan arkadaşlarımızın hak ettikleri saygınlığı kazanması, hak ettikleri ücretlerle çalışması için faaliyetlerde bulunacağız. Bu hedeflerle uzun süredir altyapısını oluşturmak için çalıştığımız derneğimiz, nihayet resmi olarak da önümüzdeki ay kurulmuş olacak.

Sektörde eğitim eksikliğinden kaynaklı sorunlar hepimizi etkiliyor; ortak fayda için bir araya gelmeliyiz

Derneğimizin sektörle el ele yürümesini hedefliyoruz. Eğitimler vermek istiyoruz; ama eğitimlerimizi yine sektörümüz destekleyecek. Çünkü yaşanan sorunlar hepimizin sorunları; hepimizi ilgilendiriyor. Çözülmüş olmaları ise hepimizin ortak faydası olacak.  Tesisat Akademisi Derneği, tesisat, su ve ısıtma alanlarına yoğunlaşacak. Kaynak, uygulama, belgelendirme, iş güvenliği gibi alanlar, ana eğitim konularımız olacak. Özellikle iş güvenliği ve ilkyardım eğitimlerini çok önemsiyoruz. Çünkü bu konuda ciddi sıkıntılarımız var. İş güvenliğindeki açıklar işçinin sağlığını ve bazı durumlarda da yaşamını tehdit ediyor, işveren açısından da çok büyük sıkıntılar doğuruyor. İş kazalarında erken ve bilinçli müdahalenin hayat kurtardığını bildiğimizden, eğitim planımıza ilkyardımı da ekledik. Özellikle tesisat altyapısında çalışan, kanalizasyon sistemleri ile uğraşan arkadaşlarımız çok ciddi hastalık riski altında. Onlar için iş güvenliği eğitimleri çok önemli. Engelli vatandaşlarımız için üretilen cihaz, ürün ve sistemler var. Bunların montajının nasıl yapılacağı önemli. Montaj hataları, ürünün kullanımını zorlaştırabilir ya da tamamen imkânsız hale getirebilir. Neticede doğru proje ve doğru ürün ile yola çıkılsa bile işin son halini tesisatçılar veriyor ve onların yanlışları diğer doğruları yok edebiliyor. Bu yüzden eğitimi çok önemsiyoruz. Teknik liselerde de eğitim vermeyi planlıyoruz. Okul müdürleri ile görüştüğümüzde bu eğitimlere oldukça sıcak bakıyorlar. Temel eğitim aşamasında çocuklara mesleğimizi tanıtmak ve sevdirmek hedeflerimiz arasında. Çünkü mesleğimize ilgi giderek azalıyor. Artık teknik liselerde bir sınıf bile zorlukla açılabiliyor. Bu durum, sektörümüz açısından büyük bir risk. Çocukların ve velilerinin mesleğimizden uzaklaşmasının sebebi, daha çok gelecek kaygısı… Biz de diyoruz ki eğer gördüğümüz açıkları kapatabilir, birlikte mesleğimize sahip çıkabilirsek, sektörümüzün tüm paydaşları emeğinin karşılığını alabilir.

Sektörümüz Tesisat Akademisi Derneği’ni şimdiden benimsedi

Görüştüğümüz firmaların derneğimize ilgisinden oldukça memnunuz. Herkes Tesisat Akademisi Derneği’ni benimsemiş, sahiplenmiş durumda. Hatta derneğimizin logosu bile, Doğa Ajans tarafından tasarlandı; yani derneğimiz sektörün her kolundan destek görüyor. İlk eğitimimizi de yine sektörden aldığımız destekle verdik. İlk olarak RIDGID ve ENERMAK ile bir çalışma yaptık. Bize eğitim salonlarını açtılar; ikramlara kadar destek oldular. Derneğimize ait eğitim salonları oluşturulana kadar hem belediyelerden hem de eğitim salonu olan firmalardan desteklerini bekliyoruz.

Bilmemek değil; öğrenmemek, biliyorsan da öğretmemek ayıp…

Sanal alemde bir bilgi kirliliği söz konusu... Herkes her şeyi yazabiliyor. Bu yazılanların hangisi değerli, hangisi değersiz, ayırt etmek gerek. Ayırt edebilmek için de iyi-kötü konuyla ilgili bilgi sahibi olmak gerek. Bu alanda çalışan arkadaşlarımızın hepsi yabancı dil bilmiyor; dolayısıyla iyi bir kaynak bulsa bile tercümeye ihtiyaç duyacaktır. Eğer çeviri yaptıramıyorsa bulduğu kaynaktan da faydalanamayacaktır. Biz bu konudaki sıkıntıları da çözmeye niyetliyiz. Derneğimiz herkesin katkı koyduğu ve faydalandığı bir platform olsun istiyoruz. Tahmin bile edemeyeceğimiz noktalardan kaynaklı öyle sorunlar var ki… Mesela uzun yıllardır sektörde olan usta, eksik olduğunu bildiği konuda soru sormaya çekiniyor. Kimi arkadaşlarımız, soru sorarsa işinde ehil olmadığının düşünüleceği kaygısını taşıyor… Bire bir yaşadığım bir olayı anlatayım: Gömme rezervuarı ömründe ilk kez görmüş tesisatçı arkadaşım, şunları söylüyor; “Anlatacağım ama gülme Yücel Ağabey, paketi açtım; gömme rezervuar çıktı. Nasıl takacağım bunu diye düşünüp duruyorum… Allah’tan müşteri makine mühendisiydi; montaj kitapçığına birlikte baktık, nasıl yapılacağını anladık da ben öyle montajı tamamladım.” Bu sektörümüz için acı bir gerçek. Eğitimlerimizde bilgi saklamak gibi bir niyetimiz asla yok. Doğru bilinen yanlışları düzeltmek istiyoruz. Bugün pek çok hastalığın ilacının üretilmesinin, teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesinin, bilimin insanlık faydasına ürünler üretebilmesinin sebebi, bilginin paylaşılması, aktarılması ve bilinenlerin üzerine eklemeler yapılabilmesidir. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır derler ya, Tesisat Akademisi Derneği; “Bilmemek değil öğrenmemek, biliyorsan da öğretmemek ayıp” felsefesiyle hareket edecek.

Türkiye’de bir ilk olarak “Tesisat Müzesi” kuracağız

Sadece eğitim değil, sektörümüze başka katkılar da sağlamak istiyoruz. Türkiye’nin ilk tesisat müzesini kuracağız. Sektörümüzde şirket bazında bazı firmaların kendi uğraşları ile ilgili çalışmaları var. Ancak tüm tesisat sektörünü kapsayan tarihi gelişim içinde işleyen bir müze yok maalesef… Geçmiş zaman çeşmeleri, kanalları incelendiğinde su sadece bir ihtiyaç olmanın da ötesinde tarihi bir miras haline geliyor. Bu nedenle tarihi gelişim içinde tesisat ile ilgili ne varsa toplayıp bir tesisat müzesi kurmak istiyoruz. Buradan da sektörümüze çağrı yapmak istiyorum; elinde bu müze için uygun olacağını düşündükleri cihazlar var ise, (musluk, eski termosifon, soba, eski radyatör, eski şofben, eski kurşun-pik borular, kurnalar, eski tesisat işleme aletleri) müzemize katkıda bulunabilirler.

Depremde acil müdahale için lokal birimler kurabiliriz

Dernek faaliyetleri kapsamında bir sosyal sorumluluk projesi olarak depremde acil müdahale için lokal birimler kurmak istiyoruz. Büyük bir depremde, yardım ekiplerinin herkese hemen ulaşması mümkün değil ne yazık ki… Bu hepimizin bildiği bir gerçek. Her mahallede ya da bölgede, birçok tesisatçı firma ve bu firmaların ellerinde de günlük işlerinde kullandıkları ama depremde de arama kurtarma çalışmaları sırasında oldukça işe yarayabilecek cihazlar var. Biz, bu firmaları bölge bölge küçük gruplar halinde koordine etmeyi ve eğitmeyi, böylece bu arkadaşlarımızı birer “mini kurtarma timi”ne dönüştürmeyi istiyoruz. Yani olası bir afette bir araya gelecek, iyi koordinasyon ile ilk müdahaleyi bilinçli bir şekilde yapabilecek küçük gruplar. Bu sayede çok daha fazla insan kurtarılabilir.Slider Altına