“Türkiye, RIDGID için stratejik önem taşıyan bir pazar”

26 Ekim 2020 Dergi: Eylül-Ekim 2020

RIDGID Türkiye Bölge Müdürü Taha Bayraktar

RIDGID’in 1923 yılında modern boru anahtarını icat etmesinden bugüne kadar tüm ürünleri dayanıklılık, verimliliğe dayalı olarak tasarlanıp üretiliyor. RIDGID Türkiye Bölge Müdürü Taha Bayraktar, yaklaşık 53 yıldır Türkiye’de distribütörleri aracılığıyla satış yapan RIDGID’in sıhhı tesisat ve elektrik tesisatı ürünleriyle çok geniş bir ürün gamı olduğunu söylüyor. Elektrik tesisatı ile ilgili bünyesine Klauke ve Greenlee markalarını katan RIDGID ile ilgili detayları Bayraktar ile konuştuk…

RIDGID, partner distribütörleri aracılığıyla satış yapıyor

RIDGID, 1923 yılında kurulmuş bir şirket, 1953 yılında ise Emerson’a katıldı. 1923 yılında modern boru anahtarını icat etmemizden bugüne kadar tüm ürünlerimiz dayanıklılık, verimliliğe dayalı olarak tasarlanıp üretiliyor. Yaklaşık 53 yıldır Türkiye’de distribütörlerimiz aracılığıyla satış yapıyoruz. Ben de 10 yıldır RIDGID bünyesinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Türkiye’deki ilk distribütörümüz Ege Makina. Ardından ikinci distribütörlük anlaşmamızı Özkardeşler ile yaptık. Türkiye’de bu şekilde iki distribütörümüz vasıtasıyla ilerliyoruz.
RIDGID’ın zaten dünya genelinde direkt satışı hiçbir yerde yok. Tamamen partner distribütörler aracılığıyla satış yapıyor. Amerika menşeli bir firmayız ve Amerika’da bile partner distribütör aracılığıyla satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. 
RIDGID’in ana merkezi Amerika Ohio’da, Avrupa merkezi ise Belçika’da yer alıyor. Amerika merkezden gelen ürünler Belçika’ya, oradan da Avrupa’nın tamamı ve Türkiye’ye sunuluyor. Türkiye’deki bayi yapılanmamızı lokal distribütörlerimizle sürdürüyoruz. Lokal distribütörlerimizin bayileri varsa, onlar bizim de bayilerimiz oluyor. 

RIDGID’in sıhhı tesisat ve elektrik tesisatı ürünleriyle çok geniş bir ürün gamı var

ridgid-B-500-Beveller-actionİki sene önce elektrik tesisatı ile ilgili bünyemize iki yeni marka kattık. Klauke ve Greenlee adlı bu iki yeni markayla beraber dünya genelinde 20’yi aşkın fabrikamız var. En büyük fabrikalarımız Amerika’da yer alıyor, RIDGID üretimimiz yüzde 80 Amerika menşeli. Döküm görülen bütün parçalarımız Amerika Ohio’daki fabrikamızda üretiliyor. 
RIDGID olarak mekanik tesisatçılarından elektrik dağıtım şirketlerine, belediyelerden elektrik kurumlarına, logar açma şirketlerine kadar çalışma alanımız söz konusu.
RIDGID olarak sıhhi tesisat alanında hemen hemen tüm ürünleri Türkiye’de sunuyoruz. Bunların içinde boru anahtarları, paftalar, diş açma makineleri, yiv açma makineleri, boru kesme aletleri, kaynak ağzı açma makineleri, fittings press grupları, kanal yıkama ürünleri, pis su tıkanıklığını açma makineleri, yeraltı hat tespit dedektörleri, kanal içi gözlem kameraları yer alıyor. Pis su tıkanıklığını açma makinelerimiz, hem binalardaki boruların hem de dış hatlardaki logarların tıkanıklığını açabilecek kadar geniş bir aralığa sahip. Bu alanda kanal açma firmaları ve belediyelerle çalışıyoruz. Bunun yanında yine bina sektörü ve belediyelere hitap eden ve darbeye, suya ve basınca dayanıklı pis su hatlarını görüntüleme kamera sistemlerimiz mevcut. Ayrıca bu kameraların kafasının nerede olduğunu tespit eden dedektörlerimiz de mevcut. Bu ürün de kanal açma şirketleri, elektrik kurumları ve belediyeler tarafından kullanılıyor. 
Bünyemize yeni katılan Klauke ve Greenlee markalarında ise elektrik grubu ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında da kablo kesme, kablo sıyırma, kablo birleştirme, pabuç sıkma aletleri ve telekomünikasyona yönelik ürünler yer alıyor. Bu iki marka için de distribütör yapılanması düşünüyoruz. Kısaca RIDGID’in sıhhı tesisat ve elektrik tesisatı ürünleriyle tüm ihtiyaçları karşılayacak çok geniş bir ürün gamı var. Ayrıca RIDGID, tesisat ekipmanlarında bilinen çoğu ürünün mucididir. Mucidi olduğumuz ürünler arasında boru anahtarı başta olmak üzere boru üzerine boru delme aletleri, kesme sıkma ve delmeyi bir arada yapabilen aletler, dedektörler, kanal görüntüleme kameraları yer alıyor. Emerson’un 5000 mühendisin çalıştığı bir Ar-Ge departmanı var ve RIDGID olarak bu sayede her sene piyasaya birçok yeni ürün sunuyoruz.
ridgid-SR24-action-lowRIDGID olarak yeraltı hat tespit dedektörlerinin de satışını gerçekleştiriyoruz. Bu ürünler, yeraltından geçen telefon, elektrik, fiberoptik gibi kabloların kazı yapmadan önce bulunmasını sağlıyor. Bununla ilgili komik bir olaydan bahsetmek isterim. Defineciler bu ürünle ilgili bizi ayda birkaç kez arar. Bir gün define dedektörü satan bir şirket, bir hafta boyunca beni sürekli aradı. Ben define dedektörü diye bir şey olmadığını açıklamaya çalıştım ancak açıklamalarım yeterli olmadı ve görüşmek istedi. Ben de bu ısrara dayanamadım ve görüşmeyi kabul ettim. Beni ve distribütörümüzün satış ekibinden bir arkadaşımı siyah VIP bir araçla aldılar ve kendi arazilerine gittik. Bu arazide farklı yerlere altın, gümüş ve bakır gömmüşler, bir nevi test alanı yapmışlar. İşin sonunda tabii bir şey çıkmadı ama giderken yaşadığımız tedirginlik bize yetti.

Distribütör=RIDGID

RIDGID olarak bayi yapılanmamızda olduğu gibi servis hizmetlerimizi de distribütörlerimizin servisleri aracılığıyla sunuyoruz. Bizim için distribütör=RIDGID demek, onlar bizim çözüm ortağımız çünkü. Distribütörlerimiz herhangi bir problem olduğunda müşteri temsilcilerimizle iletişime geçiyorlar, biz de hızlı bir şekilde yurtdışından onay alıp onlara destek oluyoruz. Amacımız, müşterilerimize destek ve iş geliştirme. 
Distribütörlerimiz cihaz onarımlarını bizzat kendileri yapıyor, biz de RIDGID olarak eğitim, ürün tedariki konusunda yurtdışından distribütörlerimize destek sunuyoruz. Ürünler ve yedek parçalar genelde distribütörlerimizin kendi stoklarında oluyor zaten, ürünlerin garanti kapsamı konusu ise tamamen bizim kontrolümüz altında. Garanti kapsamı konusu müşteri açısından hassas bir konu olduğu için bazı sorunlara mahal vermemek adına bu konuyu kontrolümüz altına aldık. Müşterilerimiz de bu durumdan gayet memnun.

RIDGID’den müşteriler, öğrenciler ve belediyelere eğitim

İstanbul Ataşehir’de yer alan Emerson merkez binamızda 170 m2’lik bir eğitim salonumuz mevcut. Burada isteyen müşterilerimize ve ustalara birçok konuda eğitim verebiliyoruz. Bunun yanında derneklere, öğrencilere, tesisat firmalarına eğitimler düzenliyoruz. Ayrıca müşterilerimize ürün eğitimleri de veriyoruz. Hatta uzak noktalarda yer alan öğrencilerimize distribütörlerimizde bulunan demo aracımızla ulaşıyor ve yerinde eğitimler düzenliyoruz. Birkaç sene önce Roadshow tırımızla ve yeraltı ekipmanları için olan demo aracımızla okulları ve belediyeleri ziyaret ederek hem ürünlerimizi tanıttık hem de eğitimler düzenledik. Tabii şu anda pandemiden dolayı bu tarz etkinliklerden uzak kaldık ama umarım yakın zamanda yine böyle etkinliklerde hitap ettiğimiz sektörlerle buluşabiliriz.

Ana işimiz satış ve ne yazık ki evden satış olmuyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi hepimizi sevimsiz bir sürece zorladı. Biz de bu dönemde evden çalışmak zorunda kaldık. Ancak bizim ana işimiz satış ve sahada olmak, ne yazık ki evden satış olmuyor. Özellikle Türkiye’de bu çok zor. Çünkü bizim müşterilerimiz dokunmayı sever, ürüne dokunmak ister, yüz yüze görüşmek ister. Sadece müşterilerimiz değil ben de böyleyim. Dolayısıyla bu süreç bizim için daha da zor oldu. Ama yavaş yavaş toparlamaya başladık, fiziksel mesafemizi koruyarak müşterilerimizle görüşmeye, ürünlerimizi tanıtmaya başladık.

Türkiye, RIDGID’in eğitim salonunun olduğu nadir ülkelerden biri

ridgid-egitim-salonuRIDGID, Türkiye’yi gelişen bir pazar olarak görüyor. RIDGID açısından Türkiye stratejik önem taşıyan bir pazar ve ülkemize mümkün olduğu kadar yatırım yapmaya çalışıyor. Bunun en güzel örneği, eğitim salonumuz. RIDGID’in her ülkede yapılanması vardır ama eğitim salonu yoktur. Türkiye, RIDGID’in eğitim salonunun olduğu nadir ülkelerden biri. Eğitim salonumuz sayesinde müşterilerimiz ürünlerimizi ve ürünlerimizin kalitesini görerek anlayabiliyor. Sadece Türkiye’deki müşterilerimize değil Ortadoğu’daki distribütör ve müşterilerimizi de Türkiye’de misafir ederek eğitimler veriyoruz.

RIDGID, kalitesinden asla taviz vermiyor

RIDGID ürünleri işlerin çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi 1923’te iki kaşifin boru anahtarını icat etmesinden bu yana tüm ürünlerimiz “sağlamlık” esas alınarak üretiliyor. Eğitimlerimizde öğrencilere ürünlere dokunmalarını, bozulmasından çekinmemelerini her zaman söylüyoruz ki bugüne kadar herhangi bir ürünümüzü bozan ya da kıran olmadı. 25 yıl boyunca RIDGID ürünü kullanan çok müşteri, çok usta gördüm ve ürüne hiçbir şey olmamış, değiştirmemiş. RIDGID ürünlerini kullananlar ürünleri o kadar güzel anlatıyorlar ki, ben bile o ürünü o kadar güzel anlatamam. Bu yorumlar bizim için çok değerli. O yüzden RIDGID, kalitesinden asla taviz vermiyor.

Bu zorlu süreçle çok iyi başa çıktık

Sektörümüz pandemiden dolayı bir duraklama döneminden geçiyor ama distribütörlerimiz, RIDGID’in tedarik konusunda kendilerini asla mağdur etmediğini söylüyor. Biz RIDGID olarak bu zorlu süreçle çok iyi başa çıktık. Global anlamda da bu sürecin çok uzun sürmeyeceğini umuyorum ve sektörümüzün çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Slider Altına
Söyleşi