Neden Mekanik Salmastra Kullanmalısınız?

22 Nisan 2022 Dergi: Mart-Nisan 2022

“Conta daha ucuzken neden conta yerine mekanik salmastra kullanmalıyım?” sorusu sıkça gündeme gelen bir sorudur. Gözle görülür ve kolay anlaşılır olanlarla birlikte, faydaları hemen görülemeyebilecek diğer birkaç avantajı bulunmaktadır. Öncelikle, insanların neden conta kullandığına ve neden bunu bir mekanik salmastra çözümüne tercih edebileceklerine göz atmak faydalı olacaktır.

Yumuşak pompa salmastrası, ilk çıkan pompa sızdırmazlığı uygulamasıdır ve yaygın olarak kullanılan bir sızdırmazlık tekniğidir. Yumuşak salmastralar aslen eski halatlardan ve doğal lif ürünlerden üretilmekteydi ve sızıntıyı azaltmak için bu materyal milin etrafına sarılarak boşluğu doldurmaktaydı. ‘Salmastra kutusu’ adını da işte buradan almaktadır. Modern contalar daha az aşınacak, sürtünmeyi azaltacak ve ısıya daha fazla dayanacak şekilde tasarlanmış daha gelişmiş örgü proseslerinden ve materyallerden faydalanmaktadır

Bakım personeli, sarılan salmastraların bakımını yapma ve yeniden salmastra uygulama prosesine aşinadır.
Contalar bozulduğunda daha fazla sızdırmaya başlar ve dolayısıyla sızıntıyı azaltmak için pompa çalışmaya devam ederken yeniden ayarlanıp sıkılabilirler. Oysa mekanik salmastra bozulduğunda pompanın kapatılması gerekebilmektedir. Bu nedenle yumuşak pompa salmastrası, yangın pompaları ve ciddi arıza riskinin alınamayacağı diğer uygulamalar için başlıca conta kaynağıdır.
Yumuşak (Pompa) Salmastranın başlangıç maliyeti, mekanik salmastrayla ilişkili maliyetlerle kıyaslandığında daha düşüktür.

Neden Bir Mekanik Salmastra Kullanmalısınız?


Ürün Maliyeti

Doğru şekilde ayarlanmış yumuşak salmastra ile, 25 mm/inçlik mil dış çapı başına mühürlenen üründe dakikada yaklaşık 1 damla sızdırma oranı sağlanmalıdır. 2.000”/50 mm çapa sahip bir milde bu, 2 damla/dk’ya veya 100 galon/aya ya da 1200 galon/yıla (450 Lt/ay veya 5400 Lt/yıl) eşittir. Bu rakamlar ideal bir senaryoya dayanmaktadır ve deneyimlerimizin bize söylediği gibi, sarılan salmastraların sızdırma oranı, genellikle 5-10 kat fazla olmak üzere bundan çok daha yüksektir. Doğru şekilde tasarlanmış, belirlenmiş ve takılmış mekanik salmastralarda gözle görülür sızdırma ve dolayısıyla ürün kaybı yoktur. Yukarıdaki rakamlara göre ürün maliyeti 50p/lt ise, sızıntıdaki azalma tek başına gelişmiş bir mekanik salmastrayı bile yaklaşık 6 ayda amorti edecektir.

Atık Suyun Tasfiyesi ve Çevre Sorunları

Ürün tipine bağlı olarak atık tasfiye maliyetleri, başlangıç üretim maliyetinden çok daha yüksek olabilmektedir. Yalnızca kendi içme suyu faturalarımıza bakarak bunu anlayabiliriz. Yalnızca lağım suyu işlendiği zaman bile ücretler, ürünün başlangıç maliyetinden çok daha yüksektir.

Şirketler şu anda çevre sorunları konusunda aşırı baskı altındadır ve sürekli gözetim altında tutulmaktadır. Hükûmetler üreticilerin ürünlerinin çevre üzerindeki etkilerinin sorumluluğunu kabul etmesini ve şirketlerin genellikle kendilerinin yerine getirecekleri çevresel hedeflere sahip olmasını sağlamaları için sürekli ulusal ve küresel baskı altındadır. Sızıntı, giderek daha az kabul edilebilir hâle gelmekte ve kaynakların korunması giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Doğru şekilde takılan mekanik salmastralarda gözle görülür sızıntı olmadığından atık su tasfiye maliyetleri yoktur ve emisyon azaltımına önemli faydalar sağlarlar.

Güç Tüketimi

Mekanik salmastralar, yumuşak salmastralarla kıyaslandığında güç tüketimini azaltır.
Ortalama olarak yumuşak salmastraların büyük bölümü, balanslı bir mekanik salmastradan 6 kat daha fazla güç tüketir. Döner ekipmanları salmastra kutusunda bulunan salmastra ile çalıştırmak, arabanızı el freni çekik olarak sürmeye benzer. Bu yakıt tüketiminizi etkilemez miydi? Tabii ki etkilerdi ve bu nedenle sarılan salmastralar enerji maliyetlerini önemli oranda artırır. Bazı durumlarda pompaların daha düşük hızda ve verimlilikte çalışmasına neden olarak maliyetleri daha da artırır.

Rulman Ömrü

Döner ekipmanlarda rulman arızasının tek önemli nedeni, yağın kirlenmesidir. Mobil Oil tarafından yürütülen bir çalışmada %0,002’lik su bulaşımının, nominal yatak ömrünü neredeyse %50 azalttığı keşfedilmiştir. Bu, bir litre yağda 2 damla suya eşittir. Tasarımı nedeniyle conta sızdırır ve rulmanların çok yakınında bulunur. Bu durum rulmanları sürekli sızıntı akışına ve kirlenmeye maruz bırakır. Kirlilikteki herhangi bir azalma, Arızalar Arasındaki Ortalama Süreyi (MTBF) önemli ölçüde artırır ve dolayısıyla bakım maliyetlerini azaltır. Sıfır sızıntı eşittir daha uzun rulman ömrü ve daha az aksama süresi maliyetleri. Pek çok mekanik salmastra arızası, arızalı rulmanların neden olduğu aşırı mil hareketine atfedilir.

Mil / Kovan Aşınması
Doğru şekilde tasarlanmış mekanik salmastralar, pahalı millerde veya kovanlarda aşınmaya neden olmaz.
Döner ekipmanların çoğu, salmastranın bu bölgedeki mili aşındıracak şekilde tasarlanmış olması sorununa karşılık olarak yumuşak salmastra bölgesinde tamir edilebilir aşınma kovanları ile donatılmıştır. Değiştirilebilir bir kovan takılmamışsa, milin değiştirilmesi veya aşınan bölgenin onarılması gerekecektir. Bu, hem yedek parçaların elde bulundurulması hem de miller tamir edilirken uzayan aksama süresi açısından pahalı olacaktır. Ayrı bir aşınma kovanı takılırsa, stokta bir yedek parça tutma maliyeti oluşur ancak kovanın altında kovanın takılmasına izin verecek mil çapının önemli oranda azalarak milin bükülme direncini oldukça düşürdüğü altta yatan bir tehlike bulunmaktadır.

Kırılan miller alışılmamış bir durum değildir ve genel olarak bunun nedeni çalışan milin sürekli bükülmesinden kaynaklı yorgunluktur. Bu nasıl olur? Pompanın En İyi Verimlilik Noktasının dışında, kısılmış veya kapalı tahliye vanaları ile, tasarım kapasitesinin üzerinde çalıştırılması; uzun mil çıkıntısı ve durdurma-başlatma döngüsü, salyangoz gövde içerisinde devasa kuvvetler oluşturur. Daha sonra kaldıraç prensibi devreye girer ve ince noktalar, kalın noktalardan daha kolay bükülür. Ayrıca bilindiği üzere mil kovanlarının çıkarılması da çok zordur. Bu aşırı zaman alan bir proses olabilir ve hatta milin kendisinin zarar görmesine neden olabilir.

Ürün Karışması

Yumuşak salmastra genellikle sulama halkasına temiz yıkama maddesi beslenmesini gerektirir. Bu aslen vakumlu bir sisteme hava girmesini önlemek için yapılırdı ve aynı zamanda mile karşı sürtünme oluşturduğundan salmastrayı soğuttuğu görülmüştü. Buradaki maliyet kaynakları yıkama maddesi beslemesi, yıkama maddesinin atmosfere sızması ve ürünün kendisinin karışmasıdır. Bu karışma kabul edilebilir seviyede olabilir veya prosesin daha sonraki bir aşamasında karışan maddenin giderilmesi için ek maliyetler oluşabilir. Mekanik salmastralar ile sıfır ürün karışması, daha kaliteli ürün ve karışan maddenin giderilmesi için ek maliyet olmaması demektir.

Bakım Maliyetleri

Salmastranın olması gerektiği kadar verimli çalıştığından emin olmak için sürekli dikkat edilmesi gerekir. Çok fazla gevşek olması ve yüksek sızdırma oranları kabul edilemez, çok sıkı olduğunda salmastra başlangıçta yanarak, sızıntıyı, mil veya kovandaki aşınmayı ve güç tüketimini artırabilir. Salmastra sadece yağlı bir halattan ibaret olmamasına karşın genellikle bu şekilde muamele görmektedir. Kabul edilebilir çalışma koşullarını garanti etmek için salmastranın ömrü boyunca sürekli ve itinalı bakım yapılması gerekir. Mekanik salmastralar rutin bakım gerektirmez.

Bakım ve Temizlik

Sızıntıyı ortadan kaldırmak korozyon, temizlik ve boya işlemlerini azaltarak ikincil bakım maliyetlerini düşürür. İkincil bakım maliyetleri önemli oranda düşecektir.

Güvenlik

Salmastra, tasarlandığı gibi, “mühürlenen” ürünü atmosfere sızdırır. Zaten kabul etmiş olduğumuz gibi özellikle ürün korozif, toksik veya patlayıcı ise bu durum çevresel nedenlerle giderek daha kabul edilemez bir hâle gelmektedir. Kaçak emisyon veya tehlikeli olarak sınıflandırılan tüm ürünlere çiftli salmastra uygulanmalıdır. Hava yoluyla taşınan kirlilik önemli oranda azalır, çiftli salmastralar sıfır ürün emisyonu sağlayabilmektedir.

Kaynakhttps://www.aesseal.com/trSlider Altına
Söyleşi